Jump to content

faruri halogen vs led


Recommended Posts

salut asi face o mica modificae . azi am comandat in germania 2 becuri far h7 led si o pereche halogen 100w. inainte sa le montez mam gindit sa va cer o parere.ledu nu ar trebui sa dea problema instalatiei dar halogen de 100w ma cam pune pe ginduri sa nu afecteze instalatiei elecrtice gen relee cabluri etc. tin sa precizez ca atit ledurile cat si halogenele am intentia sa le montez pe faza lunga. deci temperatura halogenelor nu ar fi o problema. si cu ledurile sper sa se vada pe ploaie:) multumesc anticipat. 320d e46 2002 136cp 100kw
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu ar fi o mare paguba sunt doar 45 euro toate 4 becuri. halogene de 100w am mai montat pe alte marci si nu au fost probleme pt ca faza lunga nu este asa de folosita. eu chiar nu o folosesc doar asa la un flesh. dar daca le bag pe cele de 100w daca ar fi o problema primul lucru care ar trebui sa se intimple ar fi sa se arda siguranta inaintea unui releu sau altceva
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ok concluzia este clara pina acum. deci nu se merita nici led si nici halogen 100w eu ma refeream doar la faza lunga care nu sta aprinsa mai mult de 5 mim. HALOGENELE DE 100W NU AM INTENTIA SA LE PUN PE FAZA SCURTA. NU AM INTELES ce treaba au 2 becuri cu cetatenia:))) sa sti ca pe subaru se monteaza si 150w pe far de serie fara modificari extraterestre si nu cred ca producatorul a conceput masina pt halogene de 100 sau 150. pt ca clar sunt ilegale.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vai, dar baiatul asta nu are nici o treaba cu limba romana... e pe langa ea clar :)

 

 

Acelasi lucru l-am semnalat si eu mai devreme si pentru asta mi s-a sters postul!

 

Ca sa fiu si ontopic totusi, "parerea mea" este ca poti sa-ti montezi bec din ala de 100W ca sunt suficiente si 3min ca sa-ti prajeasca totul!

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor pt sfaturi in legatura cu ce am intrebat eu.nici macar nu o sa le fac proba sa nu ami dau de munca singur. si apropo eu vroiam sfaturi despre becuri pt lectiile de gramatica am sa fac un topic pentru cei INTELIGENTI. multumesc celor care au inteles intrebarea mea. pentru unii a fost mai greu sa inteleaga intrebarea dar totusi au postat ceva chiar daca nu avea legatura. DACA SCRIU CORECT OARE POT SA PUN HALOGENE DE 150??? DACA DA AM SA MA STRADUIESC SI AM SA CUMPAR 2 HALOGENE DE 150+ABECEDAR. kit complet MULTUMESC
Link to comment
Share on other sites

ia sa eliminam problemele una cate una deci halogen 100w pe far ce treaba are watii cu cablurile sau cu releele daca exista cate un releu pe far 1sx si 1dx. pe releu este scris max 20 amperi.ca pina la urma amperi sunt cei care incalzeste instalatia cu cat sunt mai multi cu atit reteaua este mai solicitata. daca releul suporta max 20 A cred ca si cablurile suporta tot 20 A. si acum sa o luam babeste.sa aflam amperii halogenelor formula este A=W/V deci A=100/12 A=8.33 teoretic releul lucreaza lejer daca pun si pe faza scurta tot de 100w ar ajunge la 16.66 amperi si tot sunt in parametri pe care ii suporta releul deci instalatia suporta becul. acum a mai ramas doar temperatura pe care o degaja halogenul de 100w. o proba se poate face cu 2 termometre unu intr-un far si unu in celalalt nunu cu 100w si nunu cu 55w de serie. dupa 10 min verific temperatura daca e ok le mai las inca 10min si tot asa si colo se vad diferentele de temperatura. ASTEPT SA MA CONTRAZICETI.poate eu gresesc.si un sfat nu ar prinde rau ms
Link to comment
Share on other sites

ia sa eliminam problemele una cate una deci halogen 100w pe far ce treaba are watii cu cablurile sau cu releele daca exista cate un releu pe far 1sx si 1dx. pe releu este scris max 20 amperi.ca pina la urma amperi sunt cei care incalzeste instalatia cu cat sunt mai multi cu atit reteaua este mai solicitata. daca releul suporta max 20 A cred ca si cablurile suporta tot 20 A. si acum sa o luam babeste.sa aflam amperii halogenelor formula este A=W/V deci A=100/12 A=8.33 teoretic releul lucreaza lejer daca pun si pe faza scurta tot de 100w ar ajunge la 16.66 amperi si tot sunt in parametri pe care ii suporta releul deci instalatia suporta becul. acum a mai ramas doar temperatura pe care o degaja halogenul de 100w. o proba se poate face cu 2 termometre unu intr-un far si unu in celalalt nunu cu 100w si nunu cu 55w de serie. dupa 10 min verific temperatura daca e ok le mai las inca 10min si tot asa si colo se vad diferentele de temperatura. ASTEPT SA MA CONTRAZICETI.poate eu gresesc.si un sfat nu ar prinde rau ms

daca la fizica e evident ca o arzi pe campii, acum e foarte clar ca singurul sfat pe care ti-l mai pot da e legat de gramatica...

 

si totusi, cum se face ca ai auzit de intensitate ?? dar de sectiunea conductorului ai auzit ?

ca sa "duci" o tensiune de numai 12V si sa o transformi constant in 100 W printr-un fir de numai 0,5mm in sectiune, e destul de dificil...

 

de fapt, oricat ne-am straduit, vad ca esti hotarat sa o faci cu termometre si alte chestii...

 

succes !

 

PS: eventual sa ne spui si cand vrei sa faci asta, sa ne uitam si noi la stiri :whistling:

 

PPS: mi-am adus aminte, uite-te de curiozitate care sunt valorile maxime pe sigurantele 9 si 32 de la modulul de lumini (LCM)... sunt cumva de... 5 Amperi ?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg, cum montezi patru becuri pe faza lunga!? :logik:

o data 2 si o data 2 ceea ce vreu sa fac este doar o proba sa probez ledurile di halogenele de 100w. dupa probe am sa decid care o sa ramina pe masina. poate nu o sa fiu multumit nici de leduri si nici de halogene. si am a las default. daca sunt riscuri cu ledurile sa nu am vizibilitate si cu alea de 100w sa nu dea probleme gen temperatura,consum,etc...

Link to comment
Share on other sites

daca la fizica e evident ca o arzi pe campii, acum e foarte clar ca singurul sfat pe care ti-l mai pot da e legat de gramatica...

 

si totusi, cum se face ca ai auzit de intensitate ?? dar de sectiunea conductorului ai auzit ?

ca sa "duci" o tensiune de numai 12V si sa o transformi constant in 100 W printr-un fir de numai 0,5mm in sectiune, e destul de dificil...

 

de fapt, oricat ne-am straduit, vad ca esti hotarat sa o faci cu termometre si alte chestii...

 

succes !

 

PS: eventual sa ne spui si cand vrei sa faci asta, sa ne uitam si noi la stiri :whistling:

 

PPS: mi-am adus aminte, uite-te de curiozitate care sunt valorile maxime pe sigurantele 9 si 32 de la modulul de lumini (LCM)... sunt cumva de... 5 Amperi ?

paiiii tu vrei sa transformi wati in volti. sti ce este una si ce este alta????? loool ca sa inveti ceva trebuie neaparat sa citesti formulele astea. deci P(W) = V(V) Ă I(A) asa se afla wattul I(A) = P(W) / V(V) asa se afla amperi V(V) = P(W) / I(A) si asa afli volti. si sectiunea conductorului nu ma afeteaza pt ca bmw la facut pt 12volti si 20amperi. intensitatea curentului ami afecteaza cablurile nu cei 12 volti. nu mai folosi termeni pe care ii auzi si gramatical esti capabil sa ii scri.

Link to comment
Share on other sites

Colegu` vezi ca esti in porumb cu partea asta. Ti s-a mai spus dar vad ca insisti.

 

Dupa minunata ta fizica, daca te duci la un releu cu un fir foarte subtire iar releul suporta 20A, cat poate fi curentul maxim in circuit? Cel dat de firul subtire sau de releu?

 

Si de cand se face sectiunea conductorului pt X volti???

Link to comment
Share on other sites

Colegu` vezi ca esti in porumb cu partea asta. Ti s-a mai spus dar vad ca insisti.

 

Dupa minunata ta fizica, daca te duci la un releu cu un fir foarte subtire iar releul suporta 20A, cat poate fi curentul maxim in circuit? Cel dat de firul subtire sau de releu?

 

Si de cand se face sectiunea conductorului pt X volti???

asta spuneam si eu daca ai citit mai sus. amperi ma intersa pe mine. ca si pe cablul da la electromotor tot 12 v trec dar mai multi amperi de aia este mai gros. si cea ce zici tu cu sectiunea conductorului ar insemna ca eu sau tu sa ai contrazivem pe cei de la bmw. ca si cum ei au pus un cablu mai subtire decat trebuie. parerea mea e ca au fost calculate de ei. daca au pus un releu de 20A AU PUS SI CABLU PE MASURA. nu cred ca au montat un cablu de 5A. SI SECTIUNEA O SA O FAC CIND O SA VREAU SA AFLU COMPOZITIA CHIMICA A MATERIALULUI:))))

Link to comment
Share on other sites

Mai Koko ce n-ai inteles? Tot persisti in prostie cu releul ala de 20A. Tu nu ai inteles ca poti fi limitat de fire, calculator de lumini samd? Degeaba suporta releul ala 20A daca in circuit sunt alte componente care nu suporta atat. Presupunerea ta ca daca releul suporta 20A => instalatia suporta 20A este falsa!!!
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.