Jump to content

740 dA 2001


allexino

Recommended Posts

asta vrea sa zica si allexino...chill!

in romania casco vizeaza in primul rand furtul...exemplu, soferii neglijenti care julesc fara nicio jena portiere, bare, etc in graba lor dupa un loc in parcare la supermarket...apoi...masina e foarte atractiva ochiului de vultur al hotului de masini...si exemplele pot continua...avaria din propria-ti vina e cam ultima la care te gandesti, in conditiile astea.

199488[/snapback]

Am uitat de problemele.. alea.. :blink: Eu imi tin masina descuiata... Vara las si geamurile jos sa nu se incalzeasca prea tare... Nu mi-a disparut nimic nicodata din ea...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

degeaba traiesti in Luxembourg daca tinzi sa gandesti ca un samsar de vitan. propune-i la om sa-si ia ford focus daca tot o face cu pise din parcuri de dezmembrari sau renault leguna ceva mai banal macar.

 

si stai linsitit aici se asigura masini mai vechi de 5 ani. 735i din 2002 il are un prieten asigurat la Omniasig parca.

 

iar daca o plesnesti mai serios ce-ar fi sa iei niste bani de casco decat sa o duci la fiare vechi ? sau tu esti vre-un becali de Luxembourg si nu am auzit de tine

199498[/snapback]

Putem pastra un ton elegant in dicutiile noastre? Nu am jignit pe nimeni ci doar mi-am expus punctul de vedere. Ce ar fi daca si tu ai face la fel, fara atacuri directe sau alte apelative?

Link to comment
Share on other sites

:blink: :) 740d :) :)

 

ps: vezi ca e cam 27 mil impozitu pe an.

 

un calcul scurt, platesti 2,25 mil pe luna pur si simplu ca o ai in parcare, mai pui 4 mil casco ca sa dormi linistit = 6 mil pe luna aiurea. mai bagi motorina de 10 mil pe luna si uite asa sa te pregatesti serios sa decartezi bani seriosi pt a te bucura de ea. sa nu mai zic de intretinere sau piese de schimb...

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

Probabil ti-au luat in calcul o valoare mult peste 20 de mii si au aplicat 7-8% (asa se face la masinile ceva mai vechi, stiu din experienta).

 

Daca vrei sa iti iei doar 14 mii in caz de furt propunele o fransiza babana de vreo 30 - 40 % doar pentru furt. Nu accepta fransiza prea mare (maxim 2-300 euro) la avarie ca o sa o platesti tu oricum in caz de ceva.

 

La 14 mii cu 7 % iesi cam la o mie. Propunele calculul asta si spune-le neaparat ce suma maxima asigurata vrei. Incearca si la societatile mai mici ca sunt mai flexibile cu masinile vechi. Au mai putini clienti si accepta riscuri mai mari pentru incasa banu' tau. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ti-au luat in calcul o valoare mult peste 20 de mii si au aplicat 7-8% (asa se face la masinile ceva mai vechi, stiu din experienta).

 

Daca vrei sa iti iei doar 14 mii in caz de furt propunele o fransiza babana de vreo 30 - 40 % doar pentru furt. Nu accepta fransiza prea mare (maxim 2-300 euro) la avarie ca o sa o platesti tu oricum in caz de ceva.

 

La 14 mii cu 7 % iesi cam la o mie. Propunele calculul asta si spune-le neaparat ce suma maxima asigurata vrei. Incearca si la societatile mai mici ca sunt mai flexibile cu masinile vechi. Au mai putini clienti si accepta riscuri mai mari pentru  incasa banu' tau. Parerea mea.

200090[/snapback]

multumesc pt sfaturi. Dupa ce le voi pune in aplicare va voi spune si rezultatul

Link to comment
Share on other sites

inca mai sunt in dubii. Am aflat niste sume destul de mari la ce inseamna intretinere, dar pot spune ca ma asteptam la asta avand in vedere masina. Ca optiune aveam din start un 320d nou in leasing sau un Saab 93 1.7TiD 150cp. Asttept si o parere in legatura cu cele 2 variante. Poate ma ajutati sa ma hotarasc odata.... :blink:
Link to comment
Share on other sites

..un 320d nou in leasing sau un Saab 93 1.7TiD...

202286[/snapback]

Esti pe un forum BMW.. oare ce crezi ca te vom indruma? Hmm.. Saab?!

LOL

Intotdeauna am fost de parere ca masina care ti se potriveste este acea pe care ti-o permiti. Un 7 este o masina frumoasa, luxoasa si impunatoare, dar pt cine isi permite...

Link to comment
Share on other sites

allexino, daca noul c klasse nu te atrage (desi ma indoiesc).. intre seria 3 si saab 9-3, bmw-ul este mult in fata. fa un test drive cu saab-ul, atinge materialele din interior si asa mai departe, si o sa vezi la ce ma refer...
Link to comment
Share on other sites

Ai aflat cat te costa inmatricularea? Vreau si eu un 7 din 2001. Bine intretinut, nelovit, cu bani putini ca toata lumea....Nu gasesc in Romania se pare....

202844[/snapback]

luni am de gand sa lamuresc si problema asta. Pana atunci sunt plecat din localitate. Bine ca s-au inventat laptopurile :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

indiferent ce masina iti iei, te sfatuiesc puternic sa-ti faci casco. Acuma sunt mai multe posibilitati:

 

-daca nu te intereseaza prea mult furtul, ti-o poti asigura la o valoare mai mica, eu asa fac. dar eu n-am avut 740da. :blink: La un opel corsa de 2001, o masina banala dealtfel, am avut o mica dauna, dar mi-au sarit si airbag-urile frontale. Dauna a fost estimata la 4400 euro. Si nu cred ca esti genul de om care sa-si chituiasca airbag-urile. Plus ca mai e si factorul psihologic: daca-i avut un accident, indiferent ca a fost vina ta, esti oarecum cu fruntea descretita, pentru ca stii ca altcineva suporta cheltuiala. Si la casco poti avea pretentia sa ti-o repare la reprezentanta BMW, numai cu piese NOI, ORIGINALE!

 

-daca te intereseaza mai mult furtul, ti-o asiguri la valoarea reala, si beneficiezi si de avantajele de mai sus...

 

bafta la cumparare..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Inclin sa-mi achizitionez masina asta. E din Germania, este masina unui amic de-al parintilor deci stiu ce cumpar. Caracteristicele ar fi urmatoarele :

 

180 kW (245 PS), Automatic

135.000 km

fabricata : 06.2001

 

ABS, ESP, PDC, DSC, tempomat, piele, jante aliaj, navigatie 16:9, scaune incalzite si electrice cu memorie, faruri xenon, trapa, telefon, 8 airbag.

PRET : 14.000 Euro

 

Nu ma intereseaza consum pt ca il stiu de la proprietar si nici dc e o masina buna sau cat costa revizia, etc.

Pur si simplu vreau o parere. Daca pretul e corect si daca fac o alegere buna din punctul vostru de vedere.

 

Multumesc anticipat

199218[/snapback]

belea masina...

Link to comment
Share on other sites

Fiecare isi intretine masina si are grija de ea cum crede de cuviinta. Pt unii masina este doar un mijloc de deplasare de la A laB, iar pentru altii e un adevarat obiect de cult. Din pacate sau din fericire eu ma incadrez in categoria a 2-a mai ales cand e vorba de BMW 740dA.

199479[/snapback]

 

Parerea mea: uit-o!

Masina e de vis, dar cere multe sacrificii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.