Jump to content

Totul despre RCA 2014


cristimm

  

225 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 

Momentan am la City Insurance, nu stiu cum se comporta la daune, sper sa nici nu aflu.

 

City Insurance sunt ok la daune, asta din auzite de la un amic ce e broker de asigurari.

 

Eu am dat 1480lei/12luni la Allianz Tiriac in septembrie, motor de 1995cmc, abia luna asta fac 25 de ani. Sunt tare curios cat va fi anul urmator.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

City Insurance sunt ok la daune, asta din auzite de la un amic ce e broker de asigurari.

 

Eu am dat 1480lei/12luni la Allianz Tiriac in septembrie, motor de 1995cmc, abia luna asta fac 25 de ani. Sunt tare curios cat va fi anul urmator.

 

Aproximativ la fel, cel mai probabil cu 100lei in plus :fear:

Link to comment
Share on other sites

Pana anul asta am mers numai cu UNIQA ca am auzit numai lucruri bune depre ei. Doar ca anu asta m-am gandit ca pana la urma RCA-ul nu ma ajuta pe mine ci pe cel pe care il accidentez asa ca am ales sa il fac pe cel mai ieftin.

 

 

12 luni 382,56 RON la City Insurance la masina din semnatura. Proprietar mama pensionara fara permis de conducere.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma chestia asta cu RCA-ul ce conteaza asa de mult unde o faci? Din cate stiu eu ai doua optiuni in caz ca te buseste unu si iti da RCA-ul lui:

 

1. Repari masina la service-urile agreate de RCA pe banii lor

2. Repari masina unde vrea muschiu' tau si iti recuperezi ulterior banii de la asigurator. Apelezi la optiunea asta daca nu vor sa iti achite piese originale samd

 

 

Corectati-ma daca gresesc.

Sincer nu vad rostul sa faci cel mai scump RCA doar asa de dragul celui pe care il busesti atata timp cat exista pe piata alte optiuni care fac acelasi lucru la o treime de pret.

Edited by buldy
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Buldy -- cand esti lovit de unu cu un RCA mai bun(uniqa,tiriac..etc)sunt sanse mult mai mari sa iti repari masina cu piese de origine asa cum a fost ea initial.Daca esti lovit de unu cu asigurare la ASTRA sau alta asigurare de doi bani o sa te trimita la un service de 2 lei unde e posibil sa iti puna piese din dezmembrari,vopsita nasol sau mai rau daca in total toata reparatia sa coste ex:5000ron asigurarea sa plateasca numai 3000 si tu ca sa poti circula cu masina ta (fiind nevinovat)va trebui sa platesti diferenta..
Link to comment
Share on other sites

Tocmai ieri a dat unul peste mine si culmea avea asigurare la ASTRA

 

Nu imi impun ei la ce service sa merg, mi-au evaluat paguba. mi-au cerut cont IBAN si in 5 zile o sa imi primesc banii, acum urmeaza sa vad cati or fi ca nu mi-au zis.

 

Oricum a fost ceva minor o zgarietura pe bara spate dreapta,

 

O sa va tin la curent cu ce bani mi-au livrat.

 

Am poastat deja aici detalii despre accident http://www.bmwclub.r..._1#entry2091977

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Buldy -- cand esti lovit de unu cu un RCA mai bun(uniqa,tiriac..etc)sunt sanse mult mai mari sa iti repari masina cu piese de origine asa cum a fost ea initial.Daca esti lovit de unu cu asigurare la ASTRA sau alta asigurare de doi bani o sa te trimita la un service de 2 lei unde e posibil sa iti puna piese din dezmembrari,vopsita nasol sau mai rau daca in total toata reparatia sa coste ex:5000ron asigurarea sa plateasca numai 3000 si tu ca sa poti circula cu masina ta (fiind nevinovat)va trebui sa platesti diferenta..

 

Pai eu ce spuneam mai sus - daca nu esti multumit cu service-ul unde te trimite asiguratorul te duci la reprezentanta, o faci pe banii tai si apoi ii recuperezi de la asigurator.

Link to comment
Share on other sites

In cat timp ii recuperezi nu stiu dar banuiesc ca exista un termen maxim setat de CSA pentru chestia asta.

Sunt multi care traiesc de pe o zi pe alta .Crezi ca au bani sa repare masina apoi sa ia avocat si sa ii someze pe aia sa plateasca .Nu e chiar un traseu facil . Si mai e un aspect , tariful pe manopera facturat de un service partener catre RCA poate fi si la jumatate fata de cat te va factura pe tine ca persoana fizica un service . Asa ca te vei prezenta cu o factura dubla la despabubire . Si aici incepe tamtam. Si nici CSA nu e dzeu .

 

PS din lista de mai sus , nici nu ai cum sa recomanzi pe cineva . Este clar ca la tarifele astea incepi sa te orientezi spre ce e mai ieftin din pacate . Legea proasta , trebuia tarif fix si da atunci functiona poll de mai sus . Asa ce sa alegi ieftin sau scump ? Ca despre asta e vb , nimic altceva .

Edited by Myx
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am facut-o astazi la CITY Inssurance...786 lei pe 6 luni !

 

aproape 800lei pe 6 luni la 1.6 :wacko:

 

din spusele broker-ului de la 1 ianuarie or sa se scumpeasca dinnou !

 

cam acelasi lucru l-am dedus si eu din simularea rca-ului, am vrut sa mai aman asigurarea cu o luna, dar era mai scump

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.