Jump to content

Totul despre RCA 2014


cristimm

  

225 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

@cony_cony

A vrut sa spuna ca elementul care influenteaza in cea mai mare parte pretul RCA-ului e varsta, iar capacitatea cilindrica influenteaza si ea,dar foarte putin.

 

Capacitatea in schimb recupereaza la impozit :D (de la cei cu motoare de 3.0 + )

 

 

 

@Myx

 

M-am gandit la varianta asta, dar in cazul asta nu ar trebui platita taxa de mediu (daca cumva a fost recuperata? Habar nu am)

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Off: Sincer sa fiu toti asiguratorii sunt niste jepcari, indiferent din ce unghi privim, asigurat/pagubit. In momentul de fata eu fac parte din "breasla" pagubitilor si credeti-ma sunt satul. Doamna respectiva care si-a batut joc de spatele masinii mele avea asigurare la Astra(in mintea mea comparativ cu euroins sau carpatica era buna) care sa dovedit a fi... pana acum cel mai mare tzepar. Ca sa scurtez povestea si sa radeti si voi de motivul invocat de acestia pt a nu plati dauna si citez "dauna suferita de autoturismul dumneavoastra este mult prea mare comparativ cu dauna suferita de autoturismul doamnei X Y, etc etc". Nu ramane de facut decat sa imi repar masina pe banii mei ca pe urma sa ii dau in judecata sa imi recuperez banii in 6-18 luni. Asa ca sincer dupa mine asigurarea ti-o faci la cel care este mai ieftin si sa te rogi in fiecare zi cand mergi cu masina sa nu fi lovit de un idiot in trafic.

 

On: 347 lei la Carpatica pe 6 luni pt. 1.8is M44.

Edited by bandidos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ani am facut asigurare la un ford mondeo 1.8 benzina pe 6 luni ma costat in jur de 450 lei, cand s-a expirat am facut din nou tot pe 6 luni in jur de 700 ron, acum la bmw fac prima asigurare pe 6 luni ma costat 650 de lei, zilele astea imi expira asigurarea pe 16 decembrie, mi-am socotit asigurarea pe net si imi da 1058 lei cea mai ieftina fara sa am vreun accident. Stie cineva daca se poate face casco la o masina din 2001 ca pe net imi da ba 2003 ba 2005 . As iesi mai bine pe casco, am socotit la generalii numai ca am pus masina din 2003 si mia dat in jur de 2500 lei pe an. sau nu am vazut eu bine si era euro :D Edited by r3derater
Link to comment
Share on other sites

eu sunt curios despre altceva. in scurta vreme masinile pe numele tinerilor vor fi aproape inexistente si toti isi vor baga masinile pe numele parintilor/rudelor/bunicilor. cand se va intampla asta oare o sa urmeze tarifele astea aberante si pt oamenii in varsta?

 

avand in vedere ca e o asigurare obligatorie oare nu exista nicio autoritate care sa controleze tariful cerut de asiguratori? Daca astia de maine se pun toti de acord si baga 50 de milioane cel mai ieftin rca pe 6 luni...

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ani am facut asigurare la un ford mondeo 1.8 benzina pe 6 luni ma costat in jur de 450 lei, cand s-a expirat am facut din nou tot pe 6 luni in jur de 700 ron, acum la bmw fac prima asigurare pe 6 luni ma costat 650 de lei, zilele astea imi expira asigurarea pe 16 decembrie, mi-am socotit asigurarea pe net si imi da 1058 lei cea mai ieftina fara sa am vreun accident. Stie cineva daca se poate face casco la o masina din 2001 ca pe net imi da ba 2003 ba 2005 . As iesi mai bine pe casco, am socotit la generalii numai ca am pus masina din 2003 si mia dat in jur de 2500 lei pe an. sau nu am vazut eu bine si era euro :D

 

Ai nevoie de RCA indiferent daca ai Casco sau nu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit la varianta asta, dar in cazul asta nu ar trebui platita taxa de mediu (daca cumva a fost recuperata? Habar nu am)

Daca a fost recuperata, esti bun de plata :).

 

Si eu ma aflu in situatia ta, masina inmatriculata in 2006 si am trasferat-o pe mine anul trecut ( in loc sa o transfer pe unul dintre parinti) => RCA mare.

 

In locul tau m-as interesa daca nu cumva taxa nu a fost recuperata, poate ai noroc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

varstaa. nu mai conteaza aproape deloc capacitatea cilindrica. varsta si cat de cat puterea masinii

E complicata si ecuatia varstei, polo 1.4 pe 12 luni 700 lei la generali si este inscris pe numele mamei mele. "Dar-ul" care intervine este ca e a doua masina pe numele ei, iar prima care are tot motor de 1.4 este asigurata(prin primvara) la Allianz pe 12luni cu doar 140lei.

 

La varsta mea la Generali 650 lei/an motor 2.000cmc.

Cam scump, astia de la Generali fiind si mari campioni la RCA peste 30ani.

Link to comment
Share on other sites

Preturile mici erau tinute in spate de firmele romanesti si de proprietarii de dacii.

Brusc toata lumea si-a luat 5-are, E-klassuri unde costurile sunt exponential mai mari si in alta moneda.

 

Putem sa ne asteptam in continuare la preturi mari cata vreme firmele de asigurari si producatorii de piese/repere sunt toti straini iar profitul trebuie sa umple buzunarele unor oameni cu 3-4-10k euro salariu, nu ale romanilor cu 200-2k euro.

 

In loc sa strangem din dinti o perioada si sa ne indreptam catre firmele care platesc, pt ca acestea sa aiba mai multi bani la dispozitie din care sa plateasca daunele si eventual sa-si permita sa scada tarifele fara sa micsoreze profitul, noi platim taxe de prostie/protectie la Carpatica. O asigurare la rau platinici e modalitatea romaneasca de a "protesta" sau mai bine zis de a ne da smecheri ca noi am facut o mega afacere, iar prostii platesc de 2 ori mai mult la firme serioase. Mai bine nu mai faceti asigurare din asta si o dati la pace cu politistii, ca oricum se merge pe principiul "eu sunt atent la volan si nu fac accidente".

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Corect, au crescut tarifele la RCA pe motivul innoirii parcului auto cu masini nu neaparat noi, dar care au un cost de reparatie ridicat. Pe de alta parte asta nu inseamna ca tarifele la RCA trebuie sa fie mega astronomice.

 

Daca imi fac RCAul cel mai convenabil pentru mine asta nu inseamna ca protestez, inseamna ca imi optimizez costurile. E adevarat ca poate cineva o sa beneficieze de RCAul meu, dar la fel de mare e posibilitatea sa nu aiba nevoie de el.

Link to comment
Share on other sites

Magaria maxima e ca nu se acorda reducere daca esti un sofer bun si nu ai produs accidente . Practic daca schimbi masina esti de la zero , oricum nu conteaza daca o pastrezi pt ca ei cresc rca si tot asa , practic nu te stimuleaza cu nimic , e un business si atat .O persoana care nu a produs accidente de cativa ani sa zicem 5 e un client f bun pt orice firma de RCa si atunci trebuie atras cu o prima buna si stimulat sa ramana acolo prin oferte din ce in ce mai bune , asa o sa fie atent pe drum pt ca nu vrea nici el sa piarda avantajul asta . Vise ,ei doar au gasit o cale sa rupa la bani si atat . Si e f neplacut sa stai cu stres ca ala care te trosneste are Euroins din acelasi motiv ca si tine poate . Nici nu mai poti sa-l judeci . Totusi nivelul mediu al salariului in Ro e f mic , pai pt unii 2000 Ron pe an sunt poate 3 salarii , asta trebuie trimis cu autobuzul sau cum ? <_<
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma voi interesa,mai am timp pana in februarie.Sunt in aceeasi situatie ca si Kenbobo adica trebuie sa verific daca taxa a fost recuperata si sa ma documentez pe subiectul asta pentru ca pana acum nu m-a interesat deloc.Cum sunt un pesimist nu cred ca se rezolva cu 200 lei.

PS: Se poate face asigurarea pe parinti chiar daca nu au carnet?

Link to comment
Share on other sites

Cum sunt un pesimist nu cred ca se rezolva cu 200 lei.

RAR 180lei, Talon 30lei si ceva taxa pe la primarie 50lei

PS: Se poate face asigurarea pe parinti chiar daca nu au carnet?

Asta nu stiu sa iti spun, trebuie sa te interesezi la un broker de asigurari ca sa fi sigur de "afacere"

Link to comment
Share on other sites

Ma voi interesa,mai am timp pana in februarie.Sunt in aceeasi situatie ca si Kenbobo adica trebuie sa verific daca taxa a fost recuperata si sa ma documentez pe subiectul asta pentru ca pana acum nu m-a interesat deloc.Cum sunt un pesimist nu cred ca se rezolva cu 200 lei.

PS: Se poate face asigurarea pe parinti chiar daca nu au carnet?

Se poate face asigurare pe numele proprietarului chiar daca proprietarul nu are permis de conducere.

Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.