Jump to content

Totul despre RCA 2014


cristimm

  

225 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

[...]

ON : Lipsa criteriului vechimii permisului in calculul RCA e marea problema. La mine doar creste in ultimii ani desi nu am avut nici un incident in 7 ani de cand am permisul si conduc zilnic.

Asigurarile au luat un curent, an de an cresc tarifele. Daca n-ar creste si bonusul an de an ai plati simtitor mai mult.

 

Aici il sustin pe tutorial , problema e soferul in corelatie cu masina. Boul tot bou ramane [...]

 

Generalizezi putin. A fi vinovat intr-un accident nu inseamna a fi bou. Pur si simplu se poate intampla. Asa cum victima nu alege sa fie pagubita ma gandesc ca nici vinovatul nu alege sa fie patimas. Doar nu suntem kamikaze ma gandesc eu. Nu toti soferii conduc de zici ca-s urmariti, taie calea, nu acorda prioritate, nu semnalizeaza, etc. Ca mai sunt si de-astia asta e altceva dar asta nu inseamna ca toti vinovatii is la fel.

 

asa cum talpagiu in Logan 1.2

 

Hahahaha :))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asigurarile au luat un curent, an de an cresc tarifele. Daca n-ar creste si bonusul an de an ai plati simtitor mai mult.

 

 

 

Generalizezi putin. A fi vinovat intr-un accident nu inseamna a fi bou. Pur si simplu se poate intampla. Asa cum victima nu alege sa fie pagubita ma gandesc ca nici vinovatul nu alege sa fie patimas. Doar nu suntem kamikaze ma gandesc eu. Nu toti soferii conduc de zici ca-s urmariti, taie calea, nu acorda prioritate, nu semnalizeaza, etc. Ca mai sunt si de-astia asta e altceva dar asta nu inseamna ca toti vinovatii is la fel.

 

 

 

Hahahaha :))

 

Sa creasca asigurarea cu 200lei pe an mi se pare prea mult. Zero incidente si totusi e o crestere de ~16%. Bonusul creste prea putin raportat la cresterea RCA-ului.

 

Da, se intampla accidente, dar cand din cauza vitezei excesive, adica efectiv ti se rupe ca e drum aglomerat si mergi ca descreieratul si faci praf alta masina si poate alte vieti - cine e vinovat?

Nici nu am spus ca toti vinovatii sunt la fel. In cazul accidentelor usoare e cu totul altceva, o bara crapata, un far spart - astea sunt chestii ce se intampla uzual.

 

Doar ca in Romania apar la stiri doar masini rasturnate, vieti curmate si in 99% din ele, viteza e problema (si asta tine de sofer). Toti se cred piloti de curse pana la primul copac sau primul sant. Pe ei nu ii atinge nimeni (numai cel de sus).

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu-i trage nimeni de urechi cum sa nu creasca pretul ? Daca Comisia ar fi Comisie nu am avea nebunia asta in randul asigurarilor RCA, dar interesul pentru om = 0.

 

Nu ma intelege gresit, nu am zis sa nu creasca preturile deloc. Dar cum oferta ti se face in functie de CNP, pai sa-ti faca o oferta personalizata la sange si il tragi de urechi pana ii vine a vomita cu un RCA multplicat de Y ori. In prima faza asiguri riscul producerii de accident, apoi te poti asigura ca X conduce preventiv.

 

De ce eu ca posesor de BMW cu zero accidente, sa am de platit mai mult de la an la an ca X, care conduce BMW si a avut 2 accidente?

 

X oricum iese mai ieftin ca mine ca poate e mai in varsta. Unde e logica? Eu tot zero accidente, el 2 si iese mai ieftin?

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

si daca compania zice ca ai avut dauna si tu nu ai avut atunci ce faci??

 

Te duci la ei si incerci sa remediezi problema. Atentie, ca mai este un caz ciudat numit culpa comuna. Tu te crezi nevinovat si dupa ce fac nesimtitii dosarul considera ca a fost culpa comuna si au ambii de suferit.

 

Dute si cere detalii, probe. E dreptul tau, doar esti implicat direct si te priveste.

Link to comment
Share on other sites

pai da dar culpa comuna e aia cand ai un accident eu nu am atins pe nimeni si nu am completat nici un constat de ala

problema e ca nu sunt in ro si nici nu are cine sa se ocupe de sta ca nu am pe nimeni in ro

am trimis un mail la compania de asigurari dar nu stiu ce sa zic si nici ce sa fac

Edited by ionut1985
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu e din cauza varstei e din cauza ca am dauna pe anul 2013

astept rasuns luni de la carpatica si va spun exact ce sa intamplat

Mi-a confirmat brokerul ceea ce citisem pe tot netul.Daca ai sub 30 de ani ai pus-o.Au ridicat tarifele.Mie pt o dauna din 2012,de-abia pe "sezonul 2014" mi-au marit polita.

Link to comment
Share on other sites

nu e din cauza varstei e din cauza ca am dauna pe anul 2013

astept rasuns luni de la carpatica si va spun exact ce sa intamplat

http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=9

 

intra aici si baga datele si vezi daca iti apare ceva. bine si daca apare nu apare cu cine te-ai lovit dar parca apare data producerii. zicea cineva ca nu functioneaza baza asta de date, eu am verificat pt un prieten acum cateva luni si apareau accidentele cauzate de masina lui.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul am facut acum tot la Astra. Pana in decembrie am avut la altii pe 6 luni. Dar la astra am si casa si alte asigurari in familie. Asa a fost sa fie nu neaparat ca prefer Astra. Asa nu am incredere in nimeni. Am ramas eu cu Astra si Asirom de pe vremea Ardafului.

Anul trecut insa era cam mult si la Astra adica pe primele 6 luni am dat vreo 650-700 ron. Dupa care pe urmatoarele 6 am inchis ochii si am zis "merg incet" si fac la r... de Carpatica cu 470ron. Am scapat fara evenimente.

Dupa care in decembrie am implinit 30 de ani. Asa ca 2 sapt am stat fara RCA ca sa fac 30 de ani. Si cand am fost iar la Astra preturile erau chiar interesante.

Adica la motor de 2.5 benzina an 2001, permis luat din 2002 si (cel mai important) 30 de ani impliniti aveau asa : pe 6 luni 315ron si pe 1 an 551ron. Am facut pe un an ca pe vremuri. Am zis sa scap. Peste 6 luni oricum e posibil sa se mai scumpeasca. Acum un an plateam aproape 700 pe 6 luni si acum 551 pe un an (la 30 de ani impliniti).

Singura chestie e ca la suma acoperita sau cum se numeste scrie 1000 euro. Acum ceva ani era parca 5000euro la Astra. Da pana la urma la cat am dat pe RCA aiurea am ajuns si eu ca alti prieteni sa zic ca nu e atat de important cum e Casco.

Concluzia e ca la Astra (cel putin) esential e sa ai peste 30 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.