Jump to content

Totul despre RCA 2014


cristimm

  

225 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

cel mai simplu ar fi sa fii despagubit de RCA-ul tau, care sa scoata apoi banii de la rca-ul vinovatului.

In 2 ani maxim ar disparea glumele proaste gen astra, carpatica de la care nu scoti nici un ban, ever...

Ca sa nu mai zic ca nici treaba cu expertii nu e rea, avand in vedere ce agenti constatatori sunt pe la multe din societati si ce devize fac..

Vor toti servicii ca vest dar la 50 de euro pe an.. nu merge...

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cel mai simplu ar fi sa fii despagubit de RCA-ul tau, care sa scoata apoi banii de la rca-ul vinovatului.

In 2 ani maxim ar disparea glumele proaste gen astra, carpatica de la care nu scoti nici un ban, ever...

Ca sa nu mai zic ca nici treaba cu expertii nu e rea, avand in vedere ce agenti constatatori sunt pe la multe din societati si ce devize fac..

Vor toti servicii ca vest dar la 50 de euro pe an.. nu merge...

 

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ne plangem noi de RCA nostru insa in "marele" vest ala asigurarile sunt duble fata de la noi, de-aia si agentii constatatori nu muncesc pt 50 euro/an. Dupa parerea mea, in Romania cel mai mare RCA ar trebui sa fie 3500 lei pt un incepator cu motor de 3. Restu' toate sub 1000 pe an. Eventual un casco mai maricel, pt cine isi permite, insa RCA trebuie sa-si permita fiecare.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ne plangem noi de RCA nostru insa in "marele" vest ala asigurarile sunt duble fata de la noi, de-aia si agentii constatatori nu muncesc pt 50 euro/an. Dupa parerea mea, in Romania cel mai mare RCA ar trebui sa fie 3500 lei pt un incepator cu motor de 3. Restu' toate sub 1000 pe an. Eventual un casco mai maricel, pt cine isi permite, insa RCA trebuie sa-si permita fiecare.

ne plangem ca este RCA-ul mare din cauza salariilor mici de la noi din tara

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Totul e anapoda ... Masina e un lux pt multi . Bine ca fac piste biciclete pe victoriei mai sa rupi masina in bordurile masii . Ce cap patrat o fi gandit treaba asta si largirea trotuarelor . Sa plateasca pietonii si biciclistii rca ....
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

cea mai ieftina?

eu , b3, 27 de ani 427 lei pe 6 luni. posibil sa conteze si modelul respectiv caii putere, eu am e46 316i 1.9 105cp.

 

Nu conteaza f mult, am facut calculul pentru cineva golf3, tot la fel 25 ani, 1.6 75 cai, 15 mil

Daca schimb CNP si pun 26 ani, este si la mine ~10 mil :)

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

S-a facut asigurarea 19 mil pt 25 ani.. incredibil

De vreo 2 luni a crescut la 1900-2000 pentru 25 de ani si 2000cmc.

 

La unele firme, scade considerabil dupa ce faci 26 de ani (la Carpatica retin ca am vazut pe un calculator online).

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza f mult, am facut calculul pentru cineva golf3, tot la fel 25 ani, 1.6 75 cai, 15 mil

La cati reisari cu golf3 de 400euro sunt pe drum clar ca au scumpit-o, unul din asta face paguba mai mare decat casa parintilor.

 

Tinand cont strict de partea cresterii RCAului este absurd, dar asa e in tenis, azi castigi zeci de mii, maine te bate numarul XX.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exact, la Carpatica ajunge la 10 mil pentru 26 ani

Cred ca imi fac pe 6 luni ca imi expira in septembrie si apoi pe 12.

 

Abia fac 26 in cele 6 luni si poate raman tarifele neschimbate. Prea de tot au crescut tarifele, nu mai tin cont de nimic in afara de varsta.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Nu prea se tine cont de asta XXL poate cativa zeci de lei,nimic mai mult.Am facut eu o simulare si asa iesea.Trist ce se intampla cu asigurarile raportat la nivelul de trai din Romania.In martie anul asta cea mai ieftina era 1,600 RON.In octombrie imi expira,imi e frica sa ma gandesc cat o sa dau pentru inca 6 luni. :rolleyes:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si de istoricul "bonus/malus"... si de vechimea in condus (data obtinerii permisului)

Conteaza foarte putin raportat la cat cresc tarifele de la an la an pentru cei sub 30 de ani ;) .

 

Am actuala masina de aproape 2 ani, la fiecare RCA, am platit mai mult desi nu am avut nici un accident in 7,5 ani de permis. Si se pare ca voi plati mai mult si la urmatoarea asigurare.

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

conteaza mult bonusul malusul. dar doar pt cei care au masinile din 2008-2009 si au ajuns deja la b11 cat e maximul. daca ai b2, b3 reducerea este minima. daca ai b11 platesti cu vreo 40% mai putin decat daca ai fi avut b1 (in aceleasi conditii de varsta, masina etc).

spre exemplu am vazut pe alt forum pe cineva de 26 de ani aflat la b11 si platea 590 lei pe 12 luni . la un passat 1.9 101 cp.

 

(cred) ca bmw-urile sunt arse la pret la fel cum si cai putere conteaza mult.

uli, 16 milioane pe an sau pe 6 luni?!

Edited by CosminE46
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cosmin am plati aprox 850lei/6 luni.Daca o faceam pe 1 an era 1.600 deci nicio combinatie.Macar de era 1.300, 1.400 alegeam sa o fac pe un an, dar nu avea rost sa ma avant asa mai ales ca in ultima perioada masina mai mult sta eu fiind in Bucuresti.
Link to comment
Share on other sites

conteaza mult bonusul malusul. dar doar pt cei care au masinile din 2008-2009 si au ajuns deja la b11 cat e maximul. daca ai b2, b3 reducerea este minima. daca ai b11 platesti cu vreo 40% mai putin decat daca ai fi avut b1 (in aceleasi conditii de varsta, masina etc).

spre exemplu am vazut pe alt forum pe cineva de 26 de ani aflat la b11 si platea 590 lei pe 12 luni . la un passat 1.9 101 cp.

Sistemul bonus/malus este introdus din ianuarie 2010(de unde 2008-2009?), iar maxim maximorum nu prea poti sa ajungi mai mult de b10 in momentul de fata. Se inainteaza cu 2 clase bonus pe an, una la fiecare 6 luni, dar ma rog... vreo anomalie din cauza politelor pe 1 luna.

 

Oare cand se ajunge la b14 se reia ciclul de la B0 : ))

 

La mine pentru 2.5 la b0 pe 6 luni plateam 630lei, iar dupa transferul la b7 am platit 470.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.