Jump to content

My new toy


mikken

Recommended Posts

Frumoasa rau..............................

 

Parerea mea- ar merge niste jante mai agresive, OEM. E doar o parere, nu vreau sa generez discutii. Sunt cam "cuminti" jantele astea pentru ce scrie pe portbagaj :p

 

Probabil astea-s de iarna.. DE vara ceva pe 19", ca oricum are drumuri acolo, nu ca la noi.... style 128 pe 19"..

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos tuturor! :frantics:

 

Sa o iau pe rand cu raspunsurile:

 

@mik15: felicitari si tie pentru achizitie ;) Am citit cate ceva despre motoarele astea, insa si despre altele (gen 530xi-ul cu care mai cochetam) si am ajuns la concluzia ca majoritatea au unele probleme specifice de fabricatie. Mai ales cand e vorba de o masina SH, pot aparea oricand cheltuieli suplimentare...dar de data asta am ales cu inima si sper sa nu fi dat gres (pana acum am avut doar BMW-uri diesel). Ce va fi pe viitor, vom vedea la prima inspectie amanuntita. Da-mi si mie te rog pe PM eventual link-uri pe unde ai mai gasit diverse informatii, poate eu le-am ratat :)

 

@Myx: in Romania nu mi-as fi cumparat masina asta niciodata, din motive lesne de inteles: impozit aberant de mare, drumuri pe care nu o poti conduce la adevarata ei capacitate, taxa de inmatriculare enorma (iar in tara nu prea gasesti asa ceva), etc. Macar ca o tin doar un an doi sa-mi fac nebunia...desi am un feeling ca va fi o legatura de lunga durata :p

 

@branevl: si mie mi se pare un must M-Pack pe E60, o schimba total. Sincer sa fiu, am avut un noroc chior sa o gasesc cu asemenea dotari...nu sunt foarte multe la vanzare care sa intruneasca toate criteriile mele.

 

@BOASKA: inca nu stiu, ca n-am avut timp sa ma interesez de asigurare...urmeaza saptamana asta cred. Am obtinut din Romania documente oficiale in engleza de la doua companii de asigurari, cum ca am avut RCA la ei pe durata cumulata a vreo 3 ani, fara niciun incident...deci ar trebui dupa calculele mele sa nu sara asigurarea de 5-600 euro pe an (normal daca nu ai istoric deloc era pe la vreo 800 euro parca).

 

@feitosak1: jantele astea sunt cele de iarna, au anvelope destul de ok Continental. Din fabrica masina a iesit cu M double spoke 172, cum scrie si in descrierea dotarilor...deci cred ca pe alea le voi cumpara pentru la vara. Fostul proprietar avea un set de 172-uri insa erau replici zgariate, cu anvelope Unyroial de prin 2009 si le vindea separat. So am zis pas...imi caut eu niste jante originale si le incalt cu anvelope noi. Ca idee, am vazut pe reifendirekt.de ca au niste reduceri incredibile la anvelopele premium de vara (gen pe la 200 euro bucata pe 19"), deci acum e de cumparat.

 

@AliNOS: Iti multumesc frumos pentru tot man, it's highly appreciated :thumbsup: Cand vrei sa dai o tura, just let me know! Asta pana iti iei si tu una la fel...se stie ;)

 

Poze cu interiorul o sa pot pune abia prin weekend cred, dupa ce imi iau numerele, sa o pot scoate din garaj ca acolo e prea intuneric si nu iese nimic.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

uite un site unde poti vedea o lista informativa doar

 

impozit primarie http://www.autokoste...592/kfz-steuer/

 

 

vezi unde te incadrezi, de la Allianz in sus e ft scump....deci tb sa cauti la una mai ieftina...cauta mai multe oferte

 

 

 

e clasa cea mai rea sf 0, la sf1 ajungi la jumatate deja,...tb sa te duci la mai multe firme sa iti faca oferte

 

http://www.autokostencheck.de/BMW/BMW-5er/550/550i-560l-bmw-e60-560l_7592/versicherung-typklassen/

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Pai asta o sa fac, ma duc cu hartiile astea primite din Romania si vad ce oferte imi fac. Oricum am noroc ca e final de an si majoritatea isi fac asigurari noi acum...am inteles ca se bat companiile pe clienti noi si fac reduceri consistente :)

 

@MTK: iti dai seama ca vin cu ea la Ischgl ;)

 

@feitosak1: atat sunt si aici Michelin Pilot Super Sport...258 euro bucata reduse de la 377 euro (cele de 275 de pe spate). Eu cred ca o sa merg tot pe Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 cum mi-am luat si pentru 320d...mi-au placut foarte tare si sunt 222 euro bucata...deci cu 1000 euro o incalt de vara.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca nu pot sa ma mai abtin: B0$$, da' cupola, e cu trapa sau faci un "upgrade"? 8)

 

HAHAHA :) $herifule nu are trapa, dar ma gandesc sa-i schimb cupola ca am vazut ca a mai facut un coleg asta, tre sa-l intreb detalii ce electrozi a folosit la sudura :)))))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uite un site unde poti vedea o lista informativa doar

 

impozit primarie http://www.autokoste...592/kfz-steuer/

 

 

Impozit 324 €/an comparativ cu ~1800 €/an (in Sibiu) + inmatriculare :rolleyes: damn...

 

Pentru mine un 335is este un vis frumos, ce ai tu este de domeniul "ca`n filme", sa o conduci fara evenimente (si pe niste serpentine din Elvetia, nordul Italei sau acolo pe langa tine) :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Impozit 324 €/an comparativ cu ~1800 €/an (in Sibiu) + inmatriculare :rolleyes: damn...

 

Pentru mine un 335is este un vis frumos, ce ai tu este de domeniul "ca`n filme", sa o conduci fara evenimente (si pe niste serpentine din Elvetia, nordul Italei sau acolo pe langa tine) :thumbsup:

 

Nu prea e de serpentine in schimb pe Autobahn... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.