Jump to content

My new toy


mikken

Recommended Posts

Nu zice de doua ori, ca te iau in serios si il comand :) Panourile usilor spate trebuie neaparat schimbate, sau se pot prinde boxele cumva pe astea, data gaura...something?

 

Te intretin cu bere rece si ciolane de porc pe parcursul lucrarii :p

 

PS: ma uitam sincer dupa un sistem Individual, daca tot ma complic...dar nu gasesc de nicio culoare pe nicaieri.

Link to comment
Share on other sites

Difuzoarele se potrivesc pe panourile astea. Doar trebuie decupate cu grija si montat grile. Vezi in topicul masinii mele ca am pus si ceva poze.

 

Ps: alcool nu beau, nici ciolane decat de puicute, dar niste salate de legume si gratare facute in curte, anytime... :p

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@FRE: da stiu, ziceam doar asa ca idee...in Romania se livreaza doar personal de obicei. Pe aici mai lasa pachetele pe la vecini (si iti lasa notificare in usa unde le-a lasat)...dar acum m-a surprins un pic sa le vad asa lasate in fata usii, probabil au stat toata ziua acolo :)

 

@mirceagsm: stai linistit ca daca vor, te pot fura si daca stai in Primaverii la fel de usor. Nu inteleg de ce te simti totusi asa afectat? Sau poate vrei sa sustii ca in Romania nu se fura ca in codru? :)

 

@BOASKA: pretul nu a fost chiar asa mare cred...800 euro jantele originale 172M cu anvelope in stare bunicica pe fata...pe spate iesite sarmele :p Starea jantelor e deasemenea bunicica, insa nu perfecta, mai au pe alocuri mici urme de borduri, insa in stare perfecta SH gaseam doar revopsite la peste 1200 euro setul (doar jantele)...si am zis ca mai bine le iau asa mai ieftine si daca vreau le reconditionez eu, sa stiu cum aratau inainte si ce-a fost cu ele.

 

Acum sunt un pic indoit daca sa imi iau doar 2 anvelope noi pe spate si sa merg cu astea de pe fata vara asta macar, sau sa iau direct 4 noi. Eventual daca vad dupa ce le montez ca nu se comporta bine alea pe fata, le inlocuiesc atunci. Oricum la cati km fac eu... :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Setul de anvelope noi Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 XL cu protectie de janta - 275/30/19 spate si 245/35/19 fata, costa 730 euro cu transport inclus.

 

La SH doar am aruncat un ochi asa, nu prea gasesc cu profil bun si dot recent...plus ca cer cam multi bani pe ele, comparativ cu cat costa noi.

 

Am testat intre timp si stopul de frana central, alimentat direct la baterie...bineinteles ca functioneaza :( Deci problema e la fire pe undeva...am citit pe un alt forum ca ar fi ceva problema clasica, niste fire care se freaca pe undeva si se intrerup...dar nu era detaliat. Partea buna e ca acum am 2 stopuri functionale, pastrez unul de rezerva :)

Link to comment
Share on other sites

Setul de anvelope noi Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 XL cu protectie de janta - 275/30/19 spate si 245/35/19 fata, costa 730 euro cu transport inclus.

 

La SH doar am aruncat un ochi asa, nu prea gasesc cu profil bun si dot recent...plus ca cer cam multi bani pe ele, comparativ cu cat costa noi.

 

mda pai cine le ia noi nu prea le vinde , ca sa prinzi un sh bun la 19 mai rar , pana si pe aici . Te poti orienta si la Nokian Z line , profil identic cu GY Asym 2 si vin tare pe piata . Poate la set merita , cred ca scutesti 200 E si e anvelopa noua . La cati cai ai tu acolo merita sa-i pui pe sosea :p

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Nokian Z Line nu cred ca se fac 275/30/19...in cautari nu apar. Iar cele 245/35/19 sunt vreo 175 euro bucata oricum...deci nu mare diferenta fata de GY.

 

Macar Eagle F1 astea le-am vazut ce pot pe seria 3...le-am testat serios pe niste serpentine in Grecia si m-au impresionat :)

Link to comment
Share on other sites

Probabil sunt preturile astea si pentru ca e iarna...cred ca lichideaza stocurile de anul trecut. Cu siguranta vor creste preturile din martie-aprilie.

 

Pe reifendirekt.de (echivalent caucicuridirect.ro) erau de exemplu GY astea la vreo 300 euro bucata...si acum sunt reduse la 200.

Link to comment
Share on other sites

Probabil sunt preturile astea si pentru ca e iarna...cred ca lichideaza stocurile de anul trecut. Cu siguranta vor creste preturile din martie-aprilie.

 

Pe reifendirekt.de (echivalent caucicuridirect.ro) erau de exemplu GY astea la vreo 300 euro bucata...si acum sunt reduse la 200.

astea sunt preturile de inceput de an , gumele mele sunt dot 0114 deci primul lot , sunt curios ce preturi vor fi din aprilie .

Link to comment
Share on other sites

Maine o duc iar doctor, sa-i schimb bieletele antiruliu si curelele + role (alternator si AC). O sa ii fac si o diagnoza computerizata si daca tot ajung acolo, poate se uita un electrician si la stopul ala ce-i cu el.

 

Mi-au dat si oferta de schimbare a uleiului in cutia de viteze, inclusiv cu flush...si cred ca o fac la ei. Macar am o garantie si daca se intampla ceva sau nu mai merge ok dupa, pot sa fac scandal.

 

De data asta am facut programare direct la service-ul BMW. Sper sa nu ma dezamageasca...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.