Jump to content

M-ar ajuta un chip?


lorentzo

Recommended Posts

sa o vinzi si sa iei un 320 D daca visezi chip :thumbsup:

 

Sau schimbi motorul cu unul mai mare, pe benzina.

 

Omologarea la RAR si toate cele aferente transplantului s-ar putea in schimb sa coste cam cat masina ta si diferenta pana la 320d (asta daca le faci toate ca la carte).

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Asta cu schimbatul motorului era o solutie daca aveam si motorul atins,dar motorul nu are nimic si nu ma incadrez in bani pentru schimbarea lui.

atunci nu merita sa te agiti , am avut motorul ala , atat poate si consuma si f mult . cand iti permiti schimbi masina .

Link to comment
Share on other sites

in Buc , 316 i 105 hp , consuma minim 11 , maxim 15 , preponderent imi lua 13 , consum confirmat de mai multi posesori in acea perioada . Nu stiu unde stai sau daca ai facut consumul real la pompa , la ce scrie pe bord mai adaugi 2 l. Sau faci plinul , mergi fix 100 km si apoi alimentezi iar , cat scrie pe pompa ala e consumul real . :thumbsup:
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Myx, dupa 100km totusi nu e asa concludent...in doar 100km poti avea un stil foarte linistit de mers si scoti consum bun, sau te dai la ea si consumul sare. Probabil elocvent ar fi minim 3-400km facuti in oras, cu un stil mixt de condus...sa iasa o medie.

 

Referitor la resoftare, nu te agita ca arunci cu banii de pomana. Chiar nu ai ce sa scoti dintr-un asemenea motor. Mai bine pune-i deoparte si cand ai suficienti schimbi masina pe ceva mai puternic, eventual un 325i sau 330i, daca vrei sa ramai la benzina.

 

Daca vrei si consum bun si taxe mici...sa si traga decent, eventual dupa o resoftare, atunci si eu spun ca tot 320d e ideal.

Link to comment
Share on other sites

Un chip ar fi solutia? Imi puteti da cateva detalii va rog?

Cel mai probabil o sa simti cuplu mai bine, oricum din fabrica cuplul la un e46 316i nfl este de 168nm la 2500rpm(spre un diesel al anilor '90), iar cu chip probabil o sa ajungi la vreo 180nm si maxim 110cp. Investitie minima de 200e

Link to comment
Share on other sites

ca si antevorbitorii mei, sustin acelasi lucru, vinde-o si ia una cu un motor mai mare sau schimba-i motorul, nu ai ce sa ii faci motorasului ala iar un chip nu va face mai nimic, e un motor aspirat, puturos si care consum mult pentru ceea ce ofera. Si eu am avut 318i, cu 118cp magnifici, si avea o medie de consum de peste 9%, ia-ti un E46 cu 2.0i in 6 cilindri, in felul asta ai si acelasi impozit dar e cu totul alt motor si putere.
Link to comment
Share on other sites

...daca ai facut consumul real la pompa , la ce scrie pe bord mai adaugi 2 l. Sau faci plinul , mergi fix 100 km si apoi alimentezi iar , cat scrie pe pompa ala e consumul real . :thumbsup:

 

Asta cu consumul real la pompa e discutabil. De nenumarate ori am pus de la pompa in diferite recipiente si intotdeauna arata mai mult decat volumul recipientului, asta in conditiile in care vasul n-a fost umplut ochi. Astia de la benzinarii fura, sa fim seriosi.

Edited by andrei™
Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu, cam la toate masinile pe care le-am avut pana acum, in Romania imi iesea mereu la pompa un pic mai mult decat imi arata consumul pe bord.

 

In Germania mi-a iesit fix ce arata pe bord, asta dupa vreo 400km (e drept, am testat doar o singura data, insa voi urmari chestia asta de curiozitate).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

treaba e destul de simpla,abaterea metrologica la 1 litru e ceva de genu +/- X% binenteles ca niciodata nu e in directia + :) asa ca e posibil sa bagi 55 litri si real sa fie mai putin.

mda , am avut un vecin la o statie acum cativa ani si spunea ca el nu plateste carburant pt ca alimenteaza cu ce le ramane pe pompa .... Nu mi-a spus cum si in ce fel doar ca el nu fura absolut nimic, ramane in urma alimentarilor o cantitate de combustibil care adunata ..poate umple cateva rezervoare .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.