Jump to content

Centura de siguranta


Recommended Posts

Deschid acest topic pentru ca sincer nu am mai vazut astfel de discutii si poate pana la urma o sa fie si folositor :)

Inca de cand am luat masina centurile de siguranta revind foarte greu inapoi...adica nu se aduna la fel de repede precum am avut la celelalte masini ... poate cineva sa descopere cauza? e vreun reglaj pe undeva sau ceva ? :) Masina din semnatura este victima !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu aceasi problema la E36.

Centura cu problema se freca pe una din muchii de ceva si s-a tocit panza pânĂŁ s-a "ĂŽncrețit".

Zona unde s-a frecat era undeva in partea de jos si nu am vazut-o pentru ca trebuia sa scot toata centura.

Am rezolvat-o schimband centura cu totul.

 

Trage de ea in asa fel incat sa iasa toata si verifica sa nu fie tocita pe undeva.

Daca s-a tocit si este "ĂŽncrețitĂŁ" pânza, singura solutie este sa o schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu aceasi problema la E36.

Centura cu problema se freca pe una din muchii de ceva si s-a tocit panza pânĂŁ s-a "ĂŽncrețit".

Zona unde s-a frecat era undeva in partea de jos si nu am vazut-o pentru ca trebuia sa scot toata centura.

Am rezolvat-o schimband centura cu totul.

 

Trage de ea in asa fel incat sa iasa toata si verifica sa nu fie tocita pe undeva.

Daca s-a tocit si este "ĂŽncrețitĂŁ" pânza, singura solutie este sa o schimbi.

 

Aha..ok am sa verific..

Link to comment
Share on other sites

Am verificat centurile,le-am scos de tot..nu sunt incretite sau altceva...cred ca arcul sau ce mecanism e acolo e salbit sau ceva de nu le trage asa bine ...

SAlut!Am avut aceasi problema,rezolvarea a venit prin demontarea centurilor,intinderea lor la maxim pe o scandura ,frecate bine cu o perie cu detergent,clatirea cu grija sa nu intre apa in dispozitivul in care se retrage centura,se lasa centurile intinse la soare sa se usuce,apoi ce calca bine de tot cu fierul de calcat,remontate la loc functioneaza ca noi.De cele mai multe ori din cauza mizeriei care se imbacseste in tesatura materialului textil centurile nu se mai retrag la loc in dispozitivul lor.Am incercat toate metodele.Le-am desfacut,m-am uitat la arcul care trage centura,dar problema am rezolvat-o in felul pe care l-am descris mai sus.Asa ca trebuieste sa astepti sa vina vara.Spalate pe masina nu are efect,centura trebuieste spalata cu simt de raspundere,si foarte important CALCATE CU FIERUL dupa uscare.Daca le spalati dimineata pana dupa amiaza sunt uscate si pot fi remontate.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

SAlut!Am avut aceasi problema,rezolvarea a venit prin demontarea centurilor,intinderea lor la maxim pe o scandura ,frecate bine cu o perie cu detergent,clatirea cu grija sa nu intre apa in dispozitivul in care se retrage centura,se lasa centurile intinse la soare sa se usuce,apoi ce calca bine de tot cu fierul de calcat,remontate la loc functioneaza ca noi.De cele mai multe ori din cauza mizeriei care se imbacseste in tesatura materialului textil centurile nu se mai retrag la loc in dispozitivul lor.Am incercat toate metodele.Le-am desfacut,m-am uitat la arcul care trage centura,dar problema am rezolvat-o in felul pe care l-am descris mai sus.Asa ca trebuieste sa astepti sa vina vara.Spalate pe masina nu are efect,centura trebuieste spalata cu simt de raspundere,si foarte important CALCATE CU FIERUL dupa uscare.Daca le spalati dimineata pana dupa amiaza sunt uscate si pot fi remontate.Bafta!

 

Mersi frumos. Atunci astept vara sa le pot face cum mi-ai zis....

Link to comment
Share on other sites

Adica o trag toata afara si dau decat capatul centurii,sa zicem pe o portiune de 30 cm de stalp ?

SAlut!Varianta din clip cade,iti spun ca eu le-am testat pe toate.Solutia cea mai radicala este sa dai centurile jos de pe masina si sa le speli,apoi calcate cu fierul de calcat (le face sa fie mai "subtiri")si sa alunece mai usor.De dat centurile jos nu este prea simplu,tre sa dai jos plasticele de pe stalp,in aceasta ordine,prima data se demonteaza plasticul care are panza pe el(cel de sus)apoi plasticul de jos,acesta din urma trebuieste scos prin ridicarea spre in sus(are niste cleme de plastic in care este prins pe caroserie)Dupa ce scoti centura de pe masina o desfasori fooooarte usor sa nu se blocheze,apoi la capatul ce intra in dispozitivul centurei montezi o clema,ceva genul de cleme folosite la sigilarea pungilor(se gasesc la kaufland)aceasta pentru a opri centura sa intre la loc in dispozitiv,speli bine cu apa si detergent(o sa ramai mirat de cata mizerie este pe centura)apoi stergi bine centura cu un prosop uscat,o lasi in casa sa se usuce,le calci la urma cu fierul de calcat si o sa vezi ca tre sa mearga bine.Fa un test:cand tragi centura de tot din dispozitiv,prima parte a centurii merge relativ repede la loc,insa partea care este mai mult expusa intra mai greu?Daca asa este inseamna ca sigur mizeria este de vina.Bafta1

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Salut!Revin cu doua fotografii sa va faceti o idee cam ce dispozitiv se foloseste pentru a bloca centura sa nu intre la loc in dispozitivul de stocare:post-46628-0-13625200-1390461866_thumb.jpgpost-46628-0-99318500-1390461878_thumb.jpg

 

:p am si eu asa ceva...dar nu mai stiu de unde...mi se pare ca am cumparat un produs care la randul sau continea acasta ''clema'' ...

Link to comment
Share on other sites

si eu am problema asta la e36, nu mi-am dat seama pana acum ca e o problema, nu I-am dat importanta, nu m-am gandit deloc....astept sa rezolvi tu, si apoi ma apuc si eu sa-ti urmez exemplu'...success

 

apropo, toate bmw-urile au problema asta/?, ca la alte masini daca stau bine sa ma gandesc n-am sesizat treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

si eu am problema asta la e36, nu mi-am dat seama pana acum ca e o problema, nu I-am dat importanta, nu m-am gandit deloc....astept sa rezolvi tu, si apoi ma apuc si eu sa-ti urmez exemplu'...success

 

apropo, toate bmw-urile au problema asta/?, ca la alte masini daca stau bine sa ma gandesc n-am sesizat treaba asta.

Salut!Eu am avut aceasta problema si am rezolvat-o.Asa ca poti sa te apuci de treaba ca sa faci centurile sa mearga ca noi.Si da,ai dreptate,sunt cateva masini carea au aceasta problema,si asta din cauza formei care o are locul pe unde intra centura in stalp(acea forma din plastic),daca faci un test o sa vezi ca centura demontata de pe masina merge foarte bine,dar cand o montezi ea nu merge bine,si asta din cauza mizeriei care exista in tesatura centurei,practic din aceasta cauza centura trece mai greu prin acea fanta din stalpul masinii.Dupa spalare centura merge ca unsa.Bafta!

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Da si la mine centrua soferului revine mai greu pe pozitie.

 

Acum depinde cum e reglat dispozitivul din care iese ca daca il tin la maxiumum in jos nu mai revine decat cu ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Salut, azi am rezolvat problema centurilor de siguranta, deoarece mie la e46,320d,an 2004, nu mi reveneau decat foarte greu ambele centuri din fata

Cu greu, pentru ca in comert nu gaseam spray ul cu silicon de la firma Wurth, care l am prezentat mai sus, am gasit un magazin care comercializa alte produse de la Wurth, l am rugat pe patronul magazinului sa mi comande acel spray si a fost de acord.

Azi m a sunat si mi a spus sa ma duc sa l ridic (pret 42 Ron), nu va spun ca m am bucurat enorm, deoarece eram foarte curios sa vad daca reusesc si va spun cu bucurie ca am reusit.:thumbsup:

Am tras complet centura afara la fel ca si in video, cu o carpa am prins centura sa nu dau prin alte parti decit trebuie si am spreyat prima data pe centura cam 20 cm, apoi am dat in interiorla aparatul care trage inapoi centura si am tot tras de ea incet sa nu se blocheze

inainte si inapoi vreo 3 min. si mai mare mirarea cand am lasat-o s-a retras rapid inapoi, am fost happy si rapid am facut o si cealalta si la fel merg ca si noi amandoua.

Asa ca eu zic ca este o solutie rapida si nu prea costisitoare, sprayul mai este bun si la alte treburi la chedere,plastice,contacte electrice si altele.

 

daca va uitati bine pe eticheta sprayului pe poza se vede sageata pe centura de siguranta.

SPOR :goodjob:la munca!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.