Jump to content

e46 sau e90?


CATALIN9215

Recommended Posts

are bani separati pt taxa din ce a lasat de inteles. nu intra in banii aia.

 

a vandut colegul mikken un 320d nfl e90 pe la vreo ~8000. baiatul din topic are ~6500 pt masina (fara drum si fara taxa). adica vreo 8000 (taxa la 320d nfl stiu ca e vreo 1000). La banii astia chiar credeti ca nu isi ia e90 decent?

Nu zice nimeni ca e46 e o alegere proasta dar eu zic ca peste 5000 nu merita niciun e46 decat daca vorbim de ceva deosebit (330, smg, dotari extrem de multe, coupe facelift, cabrio, varianta aia clubsport etc)

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

pai taxa de prima inmatriculare?:) oricum pt orice masina sh e bine sa ai 500 eur pusi deoparte pt eventuale reparatii.

Citeste de la inceput! Am spus si eu de taxa daca te uiti cu atentie. Depinde ce masina sh, pt unele iti trebuie mai mult de 500 de euro. Ce te faci daca te lasa pe autostrada in Germania?

Link to comment
Share on other sites

Cu 8500 euro am dat-o eu, incluzand rotile de vara pe 17" cu anvelope noi...si am demarat deja procesul pentru recuperarea taxei.

 

E foarte posibil sa gaseasca un e90 in bugetul asta in Germania, insa conditia tehnica va fi cu siguranta una precara. Doar sa ai un noroc chior sa gasesti o masina buna atat de ieftina. In plus, cei 500 euro calculati pentru drum pot fi insuficienti. De multe ori masina pe care o vezi in poze pe mobile / autoscout nu prea corespunde cu realitate si esti nevoit sa mergi in alte orase sa vezi si altele, deci alti bani cheltuiti, alte cazari, etc.

 

Tehnic vorbind, e90 este clar peste e46 si merita mai mult, insa doar daca ai bugetul necesar.

 

Daca esti limitat la bani, mai bine cauti un e46 dotat, intretinut si cu putini km...chiar daca iti mai raman ceva bani, o sa gasesti tu in ce sa-i bagi ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In plus, cei 500 euro calculati pentru drum pot fi insuficienti. De multe ori masina pe care o vezi in poze pe mobile / autoscout nu prea corespunde cu realitate si esti nevoit sa mergi in alte orase sa vezi si altele, deci alti bani cheltuiti, alte cazari, etc.

 

Normal, drumul costa cam 800-1000eur daca mergi sa stai sa iti cauti acolo (concret: avion, cazare, mancare, masina de inchiriat, sau pe cineva sa te plimbe, numere pe o luna, benzina, eventual ADAC, vigente). Pot fi si neprevazute etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aia care te iau cu "boss hai sa iti dau o masina belea" au cascaval, deci ia-o linistit de la aia :) au si km putini... :thumbsup: . Mikken ia zi-ne tu cat timp ai stat cu ea la vanzare pe forum? Toti vor E90, plin de dotari, km putini, stare tehnica excelenta, cat mai nou si peste toate astea si 'eftin...a lui a fost masina buna si cu toate astea nu s-a vandut atat de repede, ca deh, la banii aia gaseai si 2010 daca te straduiai cu navi si alte nebunii si 120k km...:)
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e asta, tu ai un buget pentru masina de 6500 (500 drumul)

 

Orice masina SH necesita bani dupa achizitie, daca iti iei un E90 sigur nu o sa fie intr-o stare prea buna si trebuie sa te gandesti ca o sa bagi bani in el, poate nu in primele luni, dar o sa bagi bani sigur.

Costurile de intretinere la un E90 sunt mai mari decat la E46

Vechimea masinilor e aproximativ la fel, nu stiu diferenta de taxa

 

Mie imi place mult mai mult cum arata E46 la exterior decat E90, dar asta e doar parerea mea.

 

Cred ca cel mai bine ti-ai lua un E46 la 5000 de euro, pana la urma masina nu trebuie sa insemne totul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Omu a spus destul de clar in prima pagina:

 

nu....atat este bugetul pentru drum si pentru masina......drumul cred ca o sa ma coste cu adus cu tot cam vreo 500 de euro........deci mai raman cam vreo 6500 pentru masina...... ;)

 

Pai...si eu ce am zis? Din aia 6500 de euro nu trebuie sa scada si timbrul de mediu, taxe, acte, impozit, asigurare, rar ? Nu ramane cu ~5500? Ce am spus gresit ca nu inteleg?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sincer parca mi-ar place mai mult e46......eu incerc sa fac tot posibilul ca bugetul pentru masina sa am undeva intre 6500-7000.......daca nu o sa caut un e46 foarte intretinut.....si cu optiuni gen pachet M,trapa,navigatie,etc

 

taxa pentru e 46 e in jurul a 500 de euro iar pentru e90 e in juru a 850 de euro.........drumul o sa ma coste in jurul a 500-600 de euro(nu ma duc cu avionul, o sa ma duc cu o cunostinta cu masina care face romania germania impreuna cu tatal meu)

Link to comment
Share on other sites

eu nu cred ca e loc mai bun de cautat masini decat forumul asta si alte forumuri de profil din tara. poti sa cumperi o masina de la un pasionat eventual vezi si ce a schimbat si cand, in materie de piese. Din Germania sa stii ca poti sa-ti iei teapa la fel ca in Romania, si nu mai sunt nici acolo ieftine, le cara samsarii din estul europei.
Link to comment
Share on other sites

sincer parca mi-ar place mai mult e46......eu incerc sa fac tot posibilul ca bugetul pentru masina sa am undeva intre 6500-7000.......daca nu o sa caut un e46 foarte intretinut.....si cu optiuni gen pachet M,trapa,navigatie,etc

 

taxa pentru e 46 e in jurul a 500 de euro iar pentru e90 e in juru a 850 de euro.........drumul o sa ma coste in jurul a 500-600 de euro(nu ma duc cu avionul, o sa ma duc cu o cunostinta cu masina care face romania germania impreuna cu tatal meu)

 

 

 

 

..."daca nu o sa caut un e46 foarte intretinut.....si cu optiuni gen pachet M,trapa,navigatie,etc" sa inteleg ca esti genul clasic "sa fie cat mai full",conteaza si optiunile dar mai important dpmdv este cum a fost intretinuta masina,sa aiba km reali,carte service eventual cauta una in reteau bmw.

 

Am avut timp de 4 ani e46(320FL) este o masina foarte buna si ca performante,consum..etc.Daca iti place mai mult e46 cum ai spus i-ati e46(important este sa-ti placa tie),dar ca nou posesor de e90 pot sa-ti confirm ca este cu totul o alta masina din toate punctele de vedere.

 

Sfatul meu ar fi sa mai astepti,mai pui ceva" la saltea" si sa te orientezi catre un e90NFL(2005-2006),cu carte service si km reali,eventual una de pe forum si nu ai sa fi dezamagit iti garantezthumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca este un e46 de vanzare(user-ul Liw il vinde) chiar aici pe forum si se incadreaza in bugetul tau.

http://www.autovit.ro/bmw-320-C31939068.html ............asta?nu prea se incadreaza si in al doilea rand vreau berlina:D......masina arata foarte bine dar nu e pentru mine

Edited by CATALIN9215
Link to comment
Share on other sites

arata bine masina dar sincer mi se pare cam scumpa si eu vreau sa fie cel putin 2003 cu euro4,sa aiba 6 trepte.....la ala taxa e in jurul de 500 de euro.......asa ce sa fac sa imbogatesc statul :))........mai bn dau mai multi bani pe masina acolo Edited by CATALIN9215
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.