Jump to content

Voi ce consum aveti iarna ? 316 318 benz


secadan

Recommended Posts

E46 316i, '99, oras Bucuresti, s-a circulat doar in week-end cu masina, inclusiv atunci cand a nins naspa. Am facut 175km cu 27litri de benzina(calculat la pompa).De mentionat ca nu folosesc racleta pt a curata geamurile, deci la fiecare plecare masina trebuie sa se incalzeasca pe loc pentru a le dezgheta.

BC-ul este ceva mai optimist imi indica 13,5l/100km :).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

salut ! de cateva luni imi creste consumul intr-o veselie ! am ajuns acum la 19-20 la suta ! de la luna la luna ,usor usor consuma tot mai mult , fara eroare in bord, atata doar ca mai sta din cand in cand subturat dar nu se opreste niciodata . Am circulat si tota iarna trecuta care a fost mai grea si cu 45 -50 kg in portbagaj (pt aderenta) ,numai in oras si nu am avut niciodata mai mult de 10 la suta ! Nu ma stie nimeni si nu are rost sa mint sau sa bravez ! Pot sa spun doar ca nu ma dau la talpa . Am 316i e36 compact 95 M43B16 195/65/15 Voi ce consum aveti pe iarna ?

In general sonda lambda e vinovata de consumul ridicat ,chiar daca nu e moarta de tot da valori eronate calculatorului masinii si creste consumul de carburant.Mai poti verifica sa nu ai vreo roata blocata si diametrul rotilor sa fie conform .

Link to comment
Share on other sites

Am fost la schi in Austria. Am resetat consumul la plecare. 1255 km la ducere, dintre care ultimii 100 Km in conditii f. grele, de ninsoare abundenta, in care si pe autostrada Salzburg-Villach era zapada si cum m-am incapatanat sa nu pun laturile am mers cu 30-40 km/h, plus cateva pante urcate cam greu si turat, vreo 500 Km acolo, dimineata drumuri bunicele, seara iar zapada (a nins in continuu 4 zile!!), o data mergand cu laturile vreo 40 km si 1355 Km la intoarcere, drum bun, pe alocuri umed, mergand pe autostrada la unguri si la noi (cat e ea!) cu 150-160 Km/h. La intoarcere computerul imi arata consumul de 6,6 la suta! Eu zic ca e absolut decent! Masina e 318i, 2009. Edited by drrond7
Link to comment
Share on other sites

E46 318Ci

 

Viteza medie 15 km/h consum 17%

 

Viteza medie 25 km/h consum 11 - 12 %

 

Doar extern consum 6.8 - 9 % depinde de viteza medie, de obicei la extern media e undeva la 8%, dar au fost si cazuri, rare, cand am reusit sa cobor sub 7.

 

De curiozitate o sa verific si sonda lambda data viitoare cand ma duc la service.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

In primul rand nu are cum sa consume ca unul nou, aceeasi cilindree, pentru ca benzinarele noi sunt euro5, deja din chestia asta scade 1 L.

 

Si apoi, sa nu comparam aglomeratia din bucuresti cu aglomeratia colegului din barlad, care zicea ca are 9-10% vara.

 

Nu stiu cat ar trebui sa aiba un e46 316i FL in buc., dar cert e ca depinde f mult de ora la care mergi. Sa se precizeze si viteza medie de pe BC.

Link to comment
Share on other sites

?? Nu prea inteleg.

Daca te referi la viteza, aia e viteza medie de mers mixt. Eu am 22kmh, in bucuresti unii colegi ajung sa aiba si 17-18kmh.

 

Postul meu era cam asa:

 

In Bucuresti? F bine, dar eventual zi si viteza medie, daca e peste 30kmh, deja ala nu mai e consum de oras. Depinde de rute f mult.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Am pus testaru pe ea si e sanatoasa tun,doar ca astea sunt consumurile reale sunt masini vechi de 11-12 ani cu peste 200.000 de km ce sa ne mai ascundem dupa degete

 

nu e asa. motorul tau din pacate e unul foarte complex si pretentios. mai mult ca sigur ai probleme la el. dar faci cum crezi.

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai daca asa e. Mie pe BC asa imi arata, am facut sute de km in oras, si daca fac 1000km fara sa ies, un maxim 24kmh am vazut.

 

Uite, si colegul zice la fel aici, 30kmh, 50/50 urban/extraurban: postul 22. Si cauta tot forumul ca viteze de oras peste 25kmh n-ai sa vezi.

 

Alte exemple: Iasi: viteza medie de 20 km/h, 13,2 km/h, viteza medie de circulaĂžie ĂŽn Cluj-Napoca

 

Articolele sunt mai vechi, dar intelegi ideea.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.