Jump to content

Recommended Posts

am acum gpl secventional pe un e36 318i , din cate am observat injectia de gaz se coreleaza dupa sonda lamda ....... bun pana aici e simplu , acum la motorul de 2 lt instalatia este la fel ca la cel de 2,5 ? citind doar dupa valorile sondei lamnda , sau mai difera duze , sau alte componente ? dar la un motor cu kit turbo fara alte modificari (si aici ma refer la injectoare , presiune in rampa etc, deci stock) , este oare aceeas instalatie ca la motorul fara (acelas motor , ex 2,5 sa zicem) ?
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

pai gazul care il am pe 318i merge perfect , nu are nicio problema , dar eu intreb ca vreau sa iau un e36 320i in acte sa ii pun motorul de 325i si daca pun gaz pe 320i sa stiu ce tre sa modific cand montez 325i ul si in eventuala cauza cand va avea turbo , dar se pare ca totul se rezuma la putere motor si plamanul
Link to comment
Share on other sites

da care e problema ta ? gpl nu e combustibil ? sau esti genu de persoana incuiata ? pot sa-mi iau logan sau bmw care consuma cam la fel si sa pun gpl , pe logan am voie ca e dacie si pe bmw nu ? de ce ? cel mai bine incearca sa nu intelegi .

 

si mai e ceva , acum gasesti bmw la orice colt si la orice pret , deci numai e un lux , nu mi-am luat lexus ...... hai ca m-am enervat degeaba .

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

da care e problema ta ? gpl nu e combustibil ? sau esti genu de persoana incuiata ? pot sa-mi iau logan sau bmw care consuma cam la fel si sa pun gpl , pe logan am voie ca e dacie si pe bmw nu ? de ce ? cel mai bine incearca sa nu intelegi .

 

si mai e ceva , acum gasesti bmw la orice colt si la orice pret , deci numai e un lux , nu mi-am luat lexus ...... hai ca m-am enervat degeaba .

 

Esti beton ! gasesti BMW la orice colt si la orice pret, dar putini posesori au bani de intretinere .... cum e si cazul celor care pun GPL :)) Nu vreau sa fiu rau, dar are dreptate colegu'.

  • Like 2
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Esti beton ! gasesti BMW la orice colt si la orice pret, dar putini posesori au bani de intretinere .... cum e si cazul celor care pun GPL :)) Nu vreau sa fiu rau, dar are dreptate colegu'.

 

Pãi ºi dacã gãseºti la orice colÞ , unde mai e valoarea "la BeMWe"? Nu are nici o relevanÞã intreÞinerea lui in discuÞia asta plus cã in zilele astea, costurile sunt aproape identice.

Link to comment
Share on other sites

Interesant cum toti care fac comentarii ca daca ii pui gpl n-ai bani de masina, mai bine iti iei bicicleta si etc, sunt cei care au diesel :) Sigur au ales cest carburant datorita valentelor sportive.

 

 

Instalatia de 6 cil are, evident, 6 injectoare de gaz. Difera si plamanul, ca rezista la o alta putere, dar si calculatorul de gaz. Nu merge sa pastrezi instalatia ta de 4 cil cand treci la 6.

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai gazul care il am pe 318i merge perfect , nu are nicio problema , dar eu intreb ca vreau sa iau un e36 320i in acte sa ii pun motorul de 325i si daca pun gaz pe 320i sa stiu ce tre sa modific cand montez 325i ul si in eventuala cauza cand va avea turbo , dar se pare ca totul se rezuma la putere motor si plamanul

 

Salut , vezi ce putere tine instalatia ta de gpl si comparo cu puterea motorului pe care vrei sa il pui. Dar orice problema se poate rezolva.

Link to comment
Share on other sites

Ca să fac o mică observaţie: toţi aleargă după DIESEL in zilele noastre, de ce? Pentru că "CONSUM" şi pentru că BMW. Aşa că degeaba săriţi cu gura , că domnle ţi-ai luat Bemveu şi nu îţi permiţi , cum să îi pui gaz.......cand toţi se vaită de consum şi de cele mai multe ori aleg DIESELul.... păi dacă sunteţi aşa nepăsători , de ce nu vă luaţi 3.0i sau de ce nu 3,5i ???? Mă rog, nu am generalizat m-am referit la o anumită categorie de persoane.

 

Iar cât despre GPL , la cât a avansat tehnologia si la ce performanţe a ajuns , clar se merită....înainte da, erau nişte oboseli de instalaţii care dăunau maşinii foarte tare....

 

Maşina actuală cu care merg e un 328i şi sincer sunt frustrat puţin când la pompă , un amic cu aceeaşi motorizare dar cu GPL merge dublu faţă de mine , evident cu aceeaşi bani bagaţi.

 

Apropo , in mini-parcul meu de maşini tocmai a ajuns un 320i cu GPL din fabrică cică (nu ştiu cât e de adevărată informaţia) care se comportă excelent. Nici nu am realizat că merg pe GPL pană nu mi-a spus un angajat.

 

PS: la nici un bmw personal nu am avut instalaţie de gaz, insă dacă mă voi opri la o masşină aş prefera un 3.0i cu GPL , decât un 2.0 D !!!

Edited by andualx
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

batranelul meu m47 consuma 60ltr pe 1400km autostrada mers 135-140km/h pe gps deci renteaza inca

 

poti sa-ti cumperi un 330i masina de duminica sa te dai cu ea sau sa te duci in concedii

 

gpl pe 330i si pe 2.5i turbo mi se pare o marlaneala thumbsup.png

 

 

Prietene nu vezi k te contrazici tu esti exact tipul de personana pe care o descrie colegul Andualx putin mai sus razi de cei care isi pun gpl pe masini dar tu te bucuri k iti consuma putin motorul tau diesel.... :thumbsup:

Edited by maryx114
  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

am acum gpl secventional pe un e36 318i , din cate am observat injectia de gaz se coreleaza dupa sonda lamda ....... bun pana aici e simplu , acum la motorul de 2 lt instalatia este la fel ca la cel de 2,5 ? citind doar dupa valorile sondei lamnda , sau mai difera duze , sau alte componente ? dar la un motor cu kit turbo fara alte modificari (si aici ma refer la injectoare , presiune in rampa etc, deci stock) , este oare aceeas instalatie ca la motorul fara (acelas motor , ex 2,5 sa zicem) ?

 

ce instalatie de gaz ai?daca reductorul duce poti schimba doar rampa.

 

eu lucrez la asa ceva.daca vrei poti venii la o constatare si ve i afla tot ce trebuie.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

batranelul meu m47 consuma 60ltr pe 1400km autostrada mers 135-140km/h pe gps deci renteaza inca

 

poti sa-ti cumperi un 330i masina de duminica sa te dai cu ea sau sa te duci in concedii

 

gpl pe 330i si pe 2.5i turbo mi se pare o marlaneala thumbsup.png

 

Asta-i prea tare...bine ca avem batranei!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

batranelul meu m47 consuma 60ltr pe 1400km autostrada mers 135-140km/h pe gps deci renteaza inca

 

poti sa-ti cumperi un 330i masina de duminica sa te dai cu ea sau sa te duci in concedii

 

gpl pe 330i si pe 2.5i turbo mi se pare o marlaneala thumbsup.png

 

deci 4.2% la 135-140km/h? banuiesc ca daca te incordezi umpic incepe si produce..

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Prietene nu vezi k te contrazici tu esti exact tipul de personana pe care o descrie colegul Andualx putin mai sus razi de cei care isi pun gpl pe masini dar tu te bucuri k iti consuma putin motorul tau diesel.... :thumbsup:

 

daca nu ai bani sa bagi benzina si pui cacaturi de gpl pe 330 sa te tarai printre semafoare cu ea si mai ai si pretentia ca restul sa te aprecieze pentru asta te inseli

 

deci 4.2% la 135-140km/h? banuiesc ca daca te incordezi umpic incepe si produce..

 

tu te incordezi ''umpic'' cam tare...ai bine pune 65ltr cu rezerva

Edited by BOASKA
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai bani sa bagi benzina si pui cacaturi de gpl pe 330 sa te tarai printre semafoare cu ea si mai ai si pretentia ca restul sa te aprecieze pentru asta te inseli

.........

 

Viata de zi cu zi este vre-un concurs ? Nu caut sa ma aprecieze nimeni ! Faptul ca detin marca asta imi traseaza obligatii in viata zilnica ? !

Uni din voi sunte bolnavi rau ! No offence BOASKA, doar generalizez.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Viata de zi cu zi este vre-un concurs ? Nu caut sa ma aprecieze nimeni ! Faptul ca detin marca asta imi traseaza obligatii in viata zilnica ? !

Uni din voi sunte bolnavi rau ! No offence BOASKA, doar generalizez.

 

nu ma supar, fiecare are parerea lui, mi se pare grotesc sa-ti iei un 335i si 550i si sa pui gpl, mi se pare normal si firesc sa-ti iei un 1.8i cu gpl sa tragi pe el si sa mergi ieftin

cu toate ca dupa mine este o himera treaba asta cu gpl-ul

cu un mers linistit si cu optimizare de soft o sa fii mult mai multumit decat asa

Edited by BOASKA
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai bani sa bagi benzina si pui cacaturi de gpl pe 330 sa te tarai printre semafoare cu ea si mai ai si pretentia ca restul sa te aprecieze pentru asta te inseli

 

 

 

tu te incordezi ''umpic'' cam tare...ai bine pune 65ltr cu rezerva

 

deci am crescut la 4.6% la 135-140..hai mai pune umpic

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.