Jump to content

Filtru Sport


Sorin7650

Recommended Posts

Mi-am comandata si eu un filtru sport din asta:

http://img203.imageshack.us/img203/5996/imag00704og.jpg

trebuie scoasa cutia de la filtrul de aer original pentru a fii montat acesta?

Se scoate cutia pana inainte de debitmetru si de acolo se monteaza acesta sport?

Este necesar un racord din acela flexibil ?? nu am vazut nici un filtru sport montat...sau daca stiti vreun DIY pe net.. va rog sa ma ajutati.. :blink:

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

se scoate cutia pana in debitmetru (care cu filtrul asta in 10-15.000km te pregatesti sa-ti cumperi unul nou);

este necesara o reductie si daca vrei ca noua admisie sa nu fie mai praf decat cea stock iti trebuie neaparat heat shield si traseu de aer rece (daca filtrul trage aer cald puterea motorului va scadea);

una peste alta eu nu recomand astfel de filtre pt ca nemontate corespunzator iti iau din putere nu iti dau putere, si oricum doar un filtru nu iti va da putere fara un chip corespunzator si eventual o evacuare rapida cap-coada..

Link to comment
Share on other sites

heat shield-ul este o carcasa facuta din material termo-rezistent in care intra filtrul asta conic.. traseul se adapteaza.. se mai poate face o manevra: se foloseste o reductie de inox lunga care tine loc de traseu si se monteaza filtrul in capatul acesteia undeva unde vine aer rece direct in filtru (multi il pun jos in spatele spoilerului si reductia va fii o teava de inox cu traseul stabilit pana la locul unde vrei sa pui filtrul.. sper ca ai inteles, oricum nu merita investitia mai ales la 316 si sound nu cred ca iti va da cine stie ce.. mai bine pune o finala inox sport si o sa ai un sound placut.. si te costa si mai putin, si va fii si mult mai putina bataie de cap..

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
heat shield-ul este o carcasa facuta din material termo-rezistent in care intra filtrul asta conic.. traseul se adapteaza.. se mai poate face o manevra: se foloseste o reductie de inox lunga care tine loc de traseu si se monteaza filtrul in capatul acesteia undeva unde vine aer rece direct in filtru (multi il pun jos in spatele spoilerului si reductia va fii o teava de inox cu traseul stabilit pana la locul unde vrei sa pui filtrul.. sper ca ai inteles, oricum nu merita investitia mai ales la 316 si sound nu cred ca iti va da cine stie ce.. mai bine pune o finala inox sport si o sa ai un sound placut.. si te costa si mai putin, si va fii si mult mai putina bataie de cap..

parerea mea

204036[/snapback]

 

 

 

Dar la 318i pe benzina (E46-'99) merita? Ma gandeam si eu sa mi-l prepar un pic.

Link to comment
Share on other sites

o sa-ti prepari mai mult de o gramada.. nu merita sub nici o forma si repet: daca nu este montat corect, sau daca este montat doar un filtru admisie directa nu vei avea nici un cal in plus.. doar un consum putin mai mare si sanse mult mai multe sa paradesti motorul :blink:
Link to comment
Share on other sites

ce putere sa mai vreau de la un 316..mai mult pt sound as vrea :)

 

de unde cumpar heat shild si traseu de aer rece? heat shild-ul asta e adaptabil sau e special pt bmw e46?

203877[/snapback]

nu-ti pune daca nu vrei sa o strici.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Mi-am comandata si eu un filtru sport din asta:

http://img203.imageshack.us/img203/5996/imag00704og.jpg

trebuie scoasa cutia de la filtrul de aer original pentru a fii montat acesta?

Se scoate cutia pana inainte de debitmetru si de acolo se monteaza acesta sport?

Este necesar un racord din acela flexibil ?? nu am vazut nici un filtru sport montat...sau daca stiti vreun DIY pe net.. va rog sa ma ajutati.. :blink:

 

Multumesc!

203680[/snapback]

 

salut, Sorin, nu vinzi instalatia veche pt. filtrul de aer? As avea eu nevoie...Evident, functie de scor :) ...daca te hotarasti, trimite-mi un mesaj pe alexandrubv@gmail.com.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.