Jump to content

Sfat achzitie E46 316i vs 320d


Acvilabv

Recommended Posts

@pt initiatorul topicului; pai care e bugetul tau pt masina? ca ieri ne aratai masini de ~3000 acum ai sarit la una de 4500 :)

 

Sa spunem ca imi permit sa sar in 4500 daca are taxa platita, eventual mai negociez.

 

 

Acum vad cateva vorbe de bine despre 320d NFL. Sunt total bulversat. Daca as ramane la varianta http://www.autovit.ro/bmw-320-C32359801.html as ramane si cu bani pentru eventuale neplaceri. 316i sare din schema daca e asa slab precum spuneti. Ramane sa aleg intre cel de mai sus si 318i.

Edited by Acvilabv
Link to comment
Share on other sites

Mergi da o tura cu una pe care pui ochii daca totusi zici ca ai banii si te lamuresti singur, asa pe net din povesti doar batem campii, noi avem o parere a noastra dupa cativa ani de utilizare bmw, tu nu o intelegi asa si te bulversam mai tare. Dai o tura cu benzinarul apoi cu diesel si mai vezi. Daca e sa fie vorba de defectiuni si sa ai ghinion, oricare te poate rupe la fel la costuri. Eu de exemplu am bagat mai multi bani intr-un seat de 1.6benzina, decat in 320d
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

are dreptate colegule "Juice". incearca sa dai o tura cu fiecare. e cel mai elocvent. cel mai simplu sa iti faci o parere.

la 3202 - ul de mai sus, doar mi se pare sau chiar are o distanta mare intre trimul de pe bord si casetofon ? ( cel dinspre volan ).

 

photshop cumva ? dry.gif

Link to comment
Share on other sites

are dreptate colegule "Juice". incearca sa dai o tura cu fiecare. e cel mai elocvent. cel mai simplu sa iti faci o parere.

la 3202 - ul de mai sus, doar mi se pare sau chiar are o distanta mare intre trimul de pe bord si casetofon ? ( cel dinspre volan ).

 

photshop cumva ? dry.gif

E ceva "necurat" acolo.....pare o poza lipita :))...ar trebui verificat.

Edited by Ciobanu George
Link to comment
Share on other sites

are dreptate colegule "Juice". incearca sa dai o tura cu fiecare. e cel mai elocvent. cel mai simplu sa iti faci o parere.

la 3202 - ul de mai sus, doar mi se pare sau chiar are o distanta mare intre trimul de pe bord si casetofon ? ( cel dinspre volan ).

 

photshop cumva ? dry.gif

Are CD player de E36. :))

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 320D FL, am condus și 318i dar poți sĂŁ-ți spun cĂŁ, pĂŁrerea mea personalĂŁ, este sĂŁ mergi pe 320D ĂŽn condițiile ĂŽn care el este OK din punct de vedere tehnic.
Link to comment
Share on other sites

Mie cea mai buna alegere pret/calitate mi se pare 316/318i benzina facelift. Le poti gasi usor pe la 3300 recent aduse, cu taxa cu tot iesi putin sub 4000, ceea ce mi se pare un raport calitate foarte bun mai ales ca vorbim atat despre un model facelift cat si despre un an mai bun decat la nfl-uri.

 

nfl-urile nu le mai cauta nici naiba, mi se pare un pic aberant cum cer unii pe 320d nfl neinscrise ~ 3000 mai pui taxa ~600+rar 100. Mi se pare mult prea mult pt niste masini vechi spre foarte vechi si cu sanse extrem de mari sa aiba km fara numar.

 

iar cat despre consum, n42-urile (316 si 318i fl) au consumuri foarte bune un 6-7 in exterior si 10-11 in oras mi se par consumuri extrem de decente pt niste motoare de 1.8 respectiv 2.0. practic consuma cat un focus, golf, astra de 1.6. mai jos chiar nu te poti astepta la motorizari pe benzina din generatia aia.

 

cat despre diferenta de consum eu doar daca as face minim 15-20.000km pe an as lua-o in serios. la 10.000km luand o diferenta de 3l la suta de km sunt 300L diferenta adica cam 18 milioane. 1 milion si jumate pe luna care nu ar trebui sa fie importanti pt cineva care ia in calcul o masina cu intretinere premium. iar daca vorbim de rulaj minim de 15-20.000km pe an ar mai fi de pus problema daca la asa multi km e indicat o masina asa veche :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.