Jump to content

Anvelope pentru jante Lenso BSX 7.5j fata 9.0j spate


soullessbobo

Recommended Posts

Buna ziua dragi prieteni.Cred ca este prima oara de cand navig pe maritul www si am nevoie de un sfat cat se poate de serios.

Ma intereseaza ce tipuri de anvelope s`ar potrivi ("pentru a da bine") pe un set de jante Lenso BSX 7.5j fata si 9.0j spate pentru bmw 316i 1995 (vezi attachment)post-63677-0-78875200-1395670153_thumb.jpg ?!

Astept cu nerebdare un raspuns din partea voastra.

 

Cinste voua

Edited by soullessbobo
Link to comment
Share on other sites

tehnic, sau geometric cum se spune, nu poti sa pui anvelope mai inguste de 235/ pe cele cu 9 j, asa ca cele pe 215/40 vor veni stretch, (banuiesc ca asa vrei sa vina)

iar pe fata nu ai ce sa faci decat sa pui tot 215/40 , chiar daca nu vine asa stretch, daca pui alt talon, nu se 'intalneste' cu cel din spate,

 

daca nu tinzi neaparat sa-ti vina anvelopele stretch, cea mai corecta varianta, din orice punct de vedere, ar fi 205/40- 235/35 vezi poza

post-54705-0-45511300-1395699906_thumb.jpg

Edited by bmw3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

specifica, cum ai vrea sa-ti vina anvelope pe jante,

daca vrei sau nu, un talon mic, daca mergi mult pe drum accidentat, etc

 

spune 'ce te doare' cum se zice la doctor

 

Salut ,

 

Ma gandeam la varianta 215/40/16 pentru toate 4 rotile.

Am gasit in bucuresti 1 set de 4 anvelope Pireli la 150ron/buc ;

 

Nu am de gand sa merg pe nici un drum accidentat. totusi consider ca 215/40 este o marime rezonabila si s`ar potrivi perfect.

 

Tu ce parere ai ?!

 

o sa trebuiasca sa upgradezi si franele pt ca jantele astea o sa-i imbunatateasca mult dinamica. NOOOOOOOOOOT

 

 

Nu inteleg . Poti sa imi explici , te rog ?!

 

Multumesc

 

Deci Jantele au urmatoarele dimensiuni :

 

Fata : 7.5j 16" ET25

 

Spate: 9.0j 16" ET20

 

 

Si marea intrebare : Ce tipuri de anvelope s`ar potrivi cel mai bine pe dimensiunile de mai sus ?

 

Eu as opta pe 215/40/16

 

Alte pareri ?!

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

salut!!! o problema cu cumpararea anvelopelor as avea si eu: are cineva de vanzare 4 anvelope pirelli noi 235/50/17..........si nu stiu cam ce sa fac, sa le iau sau nu, dar inainte de asta am decis ca e mai bine sa vad si sfaturile voastre! masina in cauza bmw 318d 2002 fl jantele sunt zic eu acea replica de pe M6........! ast parerile si sfaturile voastre!!! multumesc anticipat

post-57770-0-65181800-1396397451_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fara sa te superi, nu crezi ca era mai ok sa intrebi inainte sa cumperi ?

 

Treaba sta in felul urmator, pe un e36 marimea standar pe 16 este 225/50/16 cu janta et46/47. Pe de alta parte et-ul poate cobora acceptabil pana la 34 in cazul unui seria 3.

 

Acum la situatia ta ar fi posibila urmatoarea combinatie. Jantele par a fi modulare, desfaci jantele si miezul de fata cu et25 il pui pe jantele cu 9J, iar miezul cu et20 il pui pe jantele cu 7.5J

 

Astfel pe fata poti pune linistit varianta de 215/40/16, iar pe spate merg cu siguranta 225/45/16.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.