Jump to content

M-a lovit o bicicleta


Bavarezul

Recommended Posts

Eu zic ca mai bine ii cereai 200 lei. Mai puneai tu diferenta si iti vopseai bara si gata.

 

Ideea de a da pe cineva in judecata pentru asa ceva e total gresita. Nu ca principiu ci pentru ca in Romania ar dura foarte mult si ar fi obositor din punct de vedere psihic. Necesita mai mult timp si mai multi bani decat vopsirea barii.

 

Cel mai corect era cu banii ceruti pentru ca asa era si legal si corect.

Ideea cu asigurarea e pana la urma o frauda.

Edited by Service Premium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tu sigur nu vorbesti din basme, BOASKA ?

 

este vorba de un orasel din Germania, si asigurarea nu a vrut sa platesca pentru ca a fost un fapt intentionat facut ....nu a fost un accident, de aceea politia a obligat parintii sa plateasca integral reparatia masinilor

 

era un simplu exemplu...sorry pentru aberatii

Link to comment
Share on other sites

Poti sa o repari linistit pe asigurare amiabila, nu e obligatoriu ca masina lui sa aiba vreo urma, poate sa spuna ca te-a atins cu bandoul in cazul in care are sau coltul bari si la el nu s-a luat vopseaua ci doar la tine.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

acum 2 ani ,mi-a lovit unu E60 ul in parcare ,am mers impreuna la asigurare,am completat tot ce era de completat ca la carte,el a recunoscut tot, au fost si martori,si tot degeaba.Asigurarile au tot aminat si trimis la recercetare dosarul.Dupa ce m-au frecat 6 luni si tot refuzau sa plateasca am reparat-o singur si am renuntat sa ma cert cu ei.Am trecut suma la pierderi (1500 lei).Trebuie psihic bun si timp sa stai de capul lor.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu cu o fetita de clasa a doua, undeva la tara. Mergea pe mijlocul drumului cu bicicleta, fara frane, intr-o curba. Am vazut-o, am OPRIT masina pe mijlocul benzii ca sa nu o lovesc(nu stiam ce are de gand sa faca), m-a ocolit prin partea dreapta si mi-a dat, cu gidonul, o dunga de 10cm pe usa dreapta spate si aripa spate. M-am intalnit cu bunica fetei, si-a cerut scuze si eu am ramas cu masina zgariata...
Link to comment
Share on other sites

dar acum ca ai hartia in mana nu e mai simplu sa-i cauti masina in parcare si sa i-o trosnesti tu intr-o noapte. si apoi a doua zi ii spui sa vina la asigurator sa se constate dauna. el are masina lovita, tu la fel. ce poate sa iasa rau :))
  • Like 2
  • Downvote 13
Link to comment
Share on other sites

Incredibil ce sfaturi, care mai de care...

 

Ca sa nu mai zic de initiator, fara suparare...dar tu esti constient ca asta ar fi o frauda, apoi intrebi in gura mare pe un forum public daca sa o faci si in ce fel???

 

Cel mai civilizat si corect era sa va intelegeti pe loc, sa-ti plateasca o despagubire pentru ce a facut plodul. Nu vroia, reclamatie la politie eventual sau trecut pe lista "se mai intampla in viata" si mers mai departe.

Link to comment
Share on other sites

in primul rand nu este obligatoriu ca celalalt sa se prezinte la astra. fiind vorba de o dauna extrem de mica, o simpla revopsire (apropo , nu ar iesi la un eventual polish?) probabil ca astra va plati. cand e vorba de daune extrem de mici mai toate firmele platesc repede. costa mai mult sa faca cercetari, dosare, hartii, timp pierdut..... de altfel nici nu intra la departamentele antifrauda daunele mai mici de 20-30 de milioane.

 

dar avand in vedere ca deja ai dat o gramada de date pe forum, ca ai bmw si respectivul megane, ca e vorba de o zgarietura pe bara, mie mi-ar fi frica sa ma mai duc la astra. suma este prea mica ca sa merite riscul, si nu stii cine o citi pe aici.

 

sfatul meu este sa te duci la omul ala, sa ii spui clar ca e foarte grav cum v-ati inteles voi, si ca poti sa sa faci plangere penala pentru frauda, (desi aici e mai complicat pt ca si el si tu sunteti vinovati), dar macar sa il "ameninti", sa ii spui ca in zona sunt camere de luat vederi...si sa ii ceri o suma de bani sa iti vopsesti bara. o vopsire la un service ok in bucuresti nu are voie sa coste mai mult de 400ron. vezi si tu cat de mult poti scoate de la parintele ala.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

@RobyS - era o solutie pe care n-am vazut-o prezentata. Am zis sa-i oferim omului toate alternativele. La sfarsit am fost un pic sarcastic ("ce poate sa iasa rau") insa poate prea subtil asa ca iti accept comentariul :)
Link to comment
Share on other sites

gata s-a rezolvat in cel mai bun mod cu putinta zic eu,adica am fost din nou l-a respectivul,i-am spus ca cei de la asigurari nu vor accepta acea amiabila,el a fost de acord si mi-a dat 500 de lei,cu scuzele de rigoarea.acum caut vopsitor bun (la cuptor) ca sa nu mai fac alt topic sau sa caut,cunoasteti vreun meserias?dar meserias sa fie ca am mai vopsit o capota la un golf 6 si mai bine nu il duceam la respectivul...
Link to comment
Share on other sites

gata s-a rezolvat in cel mai bun mod cu putinta zic eu,adica am fost din nou l-a respectivul,i-am spus ca cei de la asigurari nu vor accepta acea amiabila,el a fost de acord si mi-a dat 500 de lei,cu scuzele de rigoarea.acum caut vopsitor bun (la cuptor) ca sa nu mai fac alt topic sau sa caut,cunoasteti vreun meserias?dar meserias sa fie ca am mai vopsit o capota la un golf 6 si mai bine nu il duceam la respectivul...

Si totul s-a rezolvat frumos, fara bataie, zgariat masina celuilat, frauda si alte chestii. Bravo!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ulterior am aflat ca respectivul era preot la biserica de langa prosper(pentru cunoscatori),oare i-a fost frica de Barbos? :rolleyes:

astora le e mai teama de ala cu furca :))) CA se pare ca a existat tentatia sa faca magaria cu asigurarea in loc sa fie barbat din start si sa-si asume cum a facut ulterior .O picatura intr-un ocean cu apa dar mai exista si fairplay pe undeva . E bine ca ai rezolvat . :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am facut si masinuta,la userul changing,care mi-a fost recomandat de un coleg de pe forum,numai vorbe de bine si multa sanatate pentru baietii de acolo si pentru Dl.Cristi de la service care m-a ajutat mult si mi-a aliniat si fata masinii care era cam sifonata si cu ceva lufturi avand in vedere ca era after,acum se vede foarte bine si sunt multumit.Recomand cu caldura servicile lor si daca aveti nevoie de nr de tel trimiteti-mi un pm :D :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.