Jump to content

BMW 320dA E90 - JOY


chitsro

Recommended Posts

Am vorbit cu Bogdan MBI si Cosmin de aici de pe forum si imi spuneau ca trebuie sa fac un test in mers.. (in sarcina).. si ca turbo trebuie sa ajunga la 2350-2400 mbar. (1.4 bar peste presiunea atmosferica) Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Turbina ta trebuie sa bage 2500 - 2550mbar total (cu spike cu tot), valoare pe care ti-o arata pe Inpa/DIS cu soft stock in mers. Probabil actuatorul e defect/blocat la tine. Trimite-o la MBi si te rezolva ;)

 

Primele 2 injectoare au corectii mari, ar trebui sa le reconditionezi iar debitmetrul tau imi pare defect, nu are cum sa citeasca 1900mg la 1000mbar presiune in admisie. Ar trebui la full boost (2500mbar) sa ai cam 1300 max pe debitmetru.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

ok, mersi de info. I-am mai zis lui Ciupanezu in trecut de debitmetru si imi zicea ca e vreo eroare de la Inpa. Parca mi-a facut si test cu rheingold si era ok, o sa-l repet cu DIS sa fiu sigur. Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

In INPA, air mass-ul reprezinta presiunea din turbo? Sau care ma poate lamuri si pe mine ce reprezinta mai exact acele valori din ecranul unde-i si "air mass". Legat de corectiile injectoarelor, eu stiu ca daca-s peste 2 trebuie sa le cureti. Ce-i la 1 cat ai si tu de altfel, zic ca-i bine inca. Totusi BMW zice in INPA ca ce sare de -4 / +4 e najpa. Pot sa inteleg si faptul ca exagereaza probabil ca sa se acopere in anumite situatii, dar de la 4 la 1 chiar si 2 cat sustin unii ca-s cam duse, e o diferenta destul de mare. Cel putin iti poti pune un semn de intrebare.
Link to comment
Share on other sites

Tocmai m-am intors de la un test in mers, se pare ca turbo ajunge pe la 2500 ..nu stiu daca se vede ok mai jos

 

https://www.youtube.com/watch?v=kdS1dHi8CE0

 

Dupa ce am ajuns acasa am mai facut un mass ai test si am primit asa:(ieri am primit ca nu e ok EGR-ul)

 

 

Am vorbit si cu valymad si mi-a zis sa verific EGR daca deschide si daca exista vacuum si eventual sa nu am in pierderi pe undeva.

 

PS: debitmetru pare in ordine, vezi mass air system...

post-33752-0-51641500-1468344462_thumb.jpg

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

@RaYn3 a dreptate, de un an am tot citit de injectoare si acum o luna am schimbat un injector care avea compensare 2.4, injectoarele sunt ok. Air mass cred ca este cantitatea de aer masurata de debitmetru.(MAF sensor). Imi pare rau ca nu am curatat si senzorul de la admisie (MAP) cand am curatat admisie, si el poate sa fie cauza multor probleme, masoara presiunea in admisie.

 

In fine, masina este la Bogdan MBI acum sa vada in ce stare e turbina, totusi km multi nu are, a fost schimbata la 140 k km, km actuali 230k. Valymad imi spunea ca turbo tine cam 100 k in general :)

 

Edit: tocmai am vorbit cu Bogdan, imi spunea ca a desfacut turbina si ca ar fi ceva probleme la geometria variabila .

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

@RaYn3 a dreptate, de un an am tot citit de injectoare si acum o luna am schimbat un injector care avea compensare 2.4, injectoarele sunt ok. Air mass cred ca este cantitatea de aer masurata de debitmetru.(MAF sensor). Imi pare rau ca nu am curatat si senzorul de la admisie (MAP) si el poate sa fie cauza la unele probleme.

 

In fine, masina este la Bogdan MBI acum sa vada in ce stare e turbina, totusi km multi nu are, a fost schimbata la 140 k km, km actuali 230k. Valymad imi spunea ca turbo tine cam 100 k in general :)

 

Turbina de pe fostul E90 era originala si masina avea 210.000 km

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Nu, doar reconditionat... imi zicea ca maxim a scos 275 de cp din E90 cu turbo hibrid+ soft+ intercooler modificat. Piesele folosite au fost misthubisi..

 

@Ckh- poate ma dai o tura cu a ta pe viitor, chiar sunt curios cum trage.. La mine e si automata si parca nu o simt la fel ca la o manuala.. adica nu da cuplu tot deodata..

 

A fost super ok Bogdan, am iesit in teste si a a mai modificat cate putin la geomtrie.. m-a tinut inca 2 ore cu testele dar a iesit ok.

Am verificat si filtru de particule si spunea ca nu pare umblat la el, o sa incerc totusi o regenerare fortata...

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce am primit minus, doar am intrebat daca i-ai facut vreo modificare....cand ne vedem maine la intalnire daca reusesc sa ajung te dau o tura cu cea mai mare placere.

 

E90 ala de 275 are soft la PowerTech Buzau si mai are pe langa cele mentionate de tine si injectoare de 535d

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Ti-am dat eu plus acum si esti pe 0, probabil ca oamenii nu agreeaza modificarile, cred ca forteaza motorul. Dar la ce face Bogdan Haplea e la alt nivel, cred ca viseaza noaptea turbine.... Imi mai zicea ca imi recomanda chiar sa-i fac un soft-190 cp sau 205 cp daca scot dpf, momentan turbo lucreaza la 30-40 % din capacitate...

 

PS: am mai aflat ca Dragos (Completechip) s-a mutat in Bucuresti, are si dino, aviz amatorilor.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pai nu inteleg...tu esti suparat ca ti-a pierdut comanda? Ai platito integral in avans pe toata? Daca e cu ramburs e treaba lor sa se descurce...daca ai platit-o si ti-au pierdut-o iarasi e treaba lor sa-ti recuperezi banii.

 

P.S daca pentru treburi de astea de nimic te superi asa rau in viata...ce faci cand chiar e nasol?

Se rezolva printr-un fel sau altul fara sa pierzi nimic.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de bani, e vorba ca daca nu-l gasesc trebuie sa astept din nou 2 saptamani sa vina piesele ...Problema e ca pe 13 plec in Grecia si voiam sa am masina pusa la punct pana atunci... Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Pai piesele originale vin din Germania, e vorba de discuri-placute, fulie vibrochen, lichid servo si frana + furtun filtru aer + inca cateva maruntisuri... De rezolvat pot sa rezolv, cel mai urgent ar fi fulia, doar ca mi s-a cam luat de BMW si asta e picatura care a umplut paharul, de cand am luat-o nu a existat luna sa nu schimb sau sa fac ceva la ea... am vrut s-o ingrijesc cat mai bine...dar na... mi s-a luat...Oricum fancurier sux...nu mi-au dat nici un raspuns momentan, coletul apare plecat de Luni dar nu a intrat in hub-ul din Bucuresti...

 

post-33752-0-82026800-1469644064_thumb.jpg

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Cred ca a auzit ca vreau s-o vand, s-a stricar si macaraua. Cand am plecat de la munca am deschis din cheie toate geamurile ca sa aeriseasca masina, la ridicarea geamurilor am auzit un sunet tare de parca s-ar fi spart ceva, initial am crezut ca s-a rupt fulia, dar dupa ce am vazut ca nu se mai ridica geamul mi-a dat seama. Motorasul se misca si o sarma e iesita in afara. Momentan am lipit cu scoci geamul ca sa ajung la un service. http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160728/273b6d83b6c13c4172b8a5f464b8255d.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160728/df6acf88140c7e5d0712f57773c9c7b9.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160728/be9f4821fd7b14a40bdcdf05e54e803e.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Fulia am schimbato si eu zilele trecute (de la corteco) 550 lei.

 

Tot ce ai enumerat acolo sunt piese de intretinere...normale pana la urma...nu prea ai voie sa te plangi de discuri-placute-fulie-accesorii-uleiuri-lichide-cauciucuri, etc!

 

Cu macaraua ai avut ghinion ca sa intamplat tocmai acum cand deja te-ai enervat.

 

Ia piesele de la orice magazin fulia si placutele + discurile, daca numai suporta un drum de Grecia dus- intors si aia este.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astazi am schimbat si macaraua cu una noua pe Valeo: 250 de ron. Manopera eu. La cea veche se stricase piesa care sustinea geamul si incolacise cablul in rola de la motoras.

 

@win60- eu ma plangeam ca am ghinion si nu a ajuns coletul, nu ca tre sa bag bani, fulia si discurile ar fi cam ultimele lucruri de schimbat pentru a avea masina fara probleme si sa ma pot bucura de ea....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.