Jump to content

Jante usoare pe 18" ?


CautRezolvari

Recommended Posts

Salut tuturor

 

In curand va veni vremea sa iau adidasi la fata si as vrea sa ii iau ceva cat mai usor(si forjat de preferat) dar care sa arate si bine pe ea.

 

Ce marci de jante imi recomandati care ar fi mai usoare pentru E46 320cd FL ?As vrea ori ceva cu un ET mai mic si 8,5J fata si 9,5J spate ori ceva cu buza, bineinteles sa cada cum trebuie pe masina nu sa arate precum un tanculet.

 

M-am uitat pe la BBS LM,m-ar cam batea gandul la ele.

Work VS XX sunt dragute dar greu de gasit sh in stare buna si sunt si grele.

OZ nu imi plac cum dau pe modelul meu.

Si cele de CSL ar arata bine dar nu stiu ce greutate au daca ma poate ajuta cineva.

 

Daca mai aveti si alte sugestii v-as fi recunoscator.

Edited by CautRezolvari
Link to comment
Share on other sites

pentru masina ta sfatul meu este sa te orintezi catre niste jante sa nu sara de latime 8 toate 4 si anvelope 225/40 la toate 4 rotile, la motorul asta e suficient

cel mai bine ar fi sa nu sari de 12kg/janta, dar cam greu cred

daca vrei sa nu ai batai de cap cu articulatiile pastreaza ET-ul original, bine poti sa incerci diferente de maxim 10mm

BBS-urile sunt usoare ca jante, poti incerca si ceva OEM, sunt ceva mai grele dar nu exagerat

Link to comment
Share on other sites

pentru masina ta sfatul meu este sa te orintezi catre niste jante sa nu sara de latime 8 toate 4 si anvelope 225/40 la toate 4 rotile, la motorul asta e suficient

cel mai bine ar fi sa nu sari de 12kg/janta, dar cam greu cred

daca vrei sa nu ai batai de cap cu articulatiile pastreaza ET-ul original, bine poti sa incerci diferente de maxim 10mm

BBS-urile sunt usoare ca jante, poti incerca si ceva OEM, sunt ceva mai grele dar nu exagerat

 

Momentan am 8J fata (225/40/18) si spate 8,5J(255/35/18),masina are 200CP nu 150CP cum este stoc iar pe viitor va avea 3.0d si aprox 300CP,din aceasta cauza m-as orienta catre un 9,5J pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Ai mai jos un tabel cu masa multor modele de jante.

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/649244/tmp/wheel-weight-weight.xls

 

Iti multumesc pentru tabel,am stat 5 ore de m-am uitat la jante intre 8-9,5J forjate pe 18" si am ajuns la urmatoarea decizie.

As vrea sa aleg dintre urmataorele 3 toate BBS :D

 

Volk nu se vad extraordinar pe modelul meu la fel ca si OZ-uri de altfel...

Work sunt prea grele...

Cele de CSL nu le gasesc originale pe 18" pentru ca nu s-au fabricat,nu as vrea sa iau niste replici de CSL pe 18" !

 

BBS RE-Mg 18x8,5J --- au incredibil doar 7kg !!! iar 18x9,5J ---- 7,6kg

Jantele acestea nu mi se pare ca ar da extraordinar pe modelul meu dar ma atrag pentru ca sunt incredibil de usoare.

 

BBS RG-R 18x8,5J -- au 8,3kg si 18x9,5J -- au 8,8kg

Jantele astea mi se par dragute,acestea ar fi preferatele nr.2.

 

BBS RS-GT 18x8,5J -- au 9,1kg si 18x9,5J -- au 9,6kg

Jantele acestea parca imi plac mai mult decat cele RG-R pentru ca sunt si modulare si parca au forma putin diferita dar ma deranjeaza ca sunt cu aprox 0,8-1kg mai grele decat RG-R.

 

Mai jos atasez si niste poze,ce am gasit eu pentru a ne face cate o idee.

 

Daca mai aveti si alte sugestii sau alte configuratii de culori la aceste jante decat cele stoc(pe acelea le-am vazut) va rog sa postati.

Edited by CautRezolvari
Link to comment
Share on other sites

Fiecare isi cumpara ce-i place

Daca vrei rezistenta si sa n-ai probleme la gropi ia-ti oem

Eu am un set pe 18 oem si confirm ca sunt rezistente, de cateva ori chiar am zis ca am fisurat cate una si nici macar nu s-a indoit

daca vrei performanta ia-ti bbs la 8 kg, dar ma indoiesc ca o janta la 8 kg va avea rezistenta uneia la 11-12 kg

Pot sa ne spuna pareri posesorii de bbs-uri

Link to comment
Share on other sites

atata timp cat nu au et-ul specificat nu merita, se uzeaza prematur anvelopele si fortezi in servo si bascule, plus ca sablezi aripile pe buza si ruginesc dupa

 

si eu sunt pro OEM , ai destule modele

 

 

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Vreti sa spuneti ca o janta din aliaj forjat este mai slaba ca rezistenta decat una OEM din aliaj simplu?

 

Ce treaba are ET-ul cu uzarea anvelopelor prematur?

 

Mai jos aveti cateva poze cu masina pentru a-mi da cateva pareri de jante cu ce i-ar sta bn in afara de ce modele am ales eu.

 

Zilele trecute am pus un model de jante sa vad cu arata si nu era ce trebuie

Jantele erau 18x8,5J ET13 fata si 18x10J ET18 spate.Jantele ieseau mult in afara si nu as vrea 10J pe spate si ET atat de mic,maxim 35 fata de 50 cat am eu acum pe spate.

Edited by CautRezolvari
Link to comment
Share on other sites

Vreti sa spuneti ca o janta din aliaj forjat este mai slaba ca rezistenta decat una OEM din aliaj simplu?

 

 

Ce treaba are ET-ul cu uzarea anvelopelor prematur?

 

Mai jos aveti cateva poze cu masina pentru a-mi da cateva pareri de jante cu ce i-ar sta bn in afara de ce modele am ales eu.

 

Zilele trecute am pus un model de jante sa vad cu arata si nu era ce trebuie

Jantele erau 18x8,5J ET13 fata si 18x10J ET18 spate.Jantele ieseau mult in afara si nu as vrea 10J pe spate si ET atat de mic,maxim 35 fata de 50 cat am eu acum pe spate.

 

O janta forjata este mai rezistenta ca structura globala nu la craterele din romanica pe care le iei pe jumatatea rotii si care produc fisuri

Intotdeauna un et mai mic fata de ce da producatorul va uza ma repede bucsi pivoti directie caseta, raspunsul este simplu, creste bratul fortei care actioneaza asupra lor si rezulta o amplificare a fortei

 

Sfatul meu e sa cauti ce se gaseste pe piata oem sa vezi ce greutati au pe bmwfans.info si sa alegi ce-ti place din ce se incadreaza ok la greutate

Vezi ca si anvelopele au greutati diferite cele mai usoare de pe piata fiind continental circa 9,5 kg 225/40/18

Link to comment
Share on other sites

Cred ca exagerati cu faptul ca ET mic distruge directia, si mai ales anvelopele. Asta cu anvelopele n-am inteles-o, dar un ET de 35 e admis fata de cat da producatorul.

 

Si vorbesc din experienta, am avut eu ET35 + distantiere 10mm, nicio problema n-am avut la directie.

Link to comment
Share on other sites

La E46 oricum pica destul de des articulatia si directia. Oricine circula mult cu un E46 stie acest lucru.

 

Sportul asta cu jantele mari e foarte costisitor.

 

Daca iei jante mari, dar ieftine, sunt foarte grele si-ti pica articulatia, suspensia si directia.

 

Daca iei jante mari usoare va fi extrem de greu sa nu le distrugi. Pentru o masina de zi cu zi nu prea merita. Sau merita daca ai bani care te enerveaza.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O janta forjata este mai rezistenta ca structura globala nu la craterele din romanica pe care le iei pe jumatatea rotii si care produc fisuri

Intotdeauna un et mai mic fata de ce da producatorul va uza ma repede bucsi pivoti directie caseta, raspunsul este simplu, creste bratul fortei care actioneaza asupra lor si rezulta o amplificare a fortei

 

Sfatul meu e sa cauti ce se gaseste pe piata oem sa vezi ce greutati au pe bmwfans.info si sa alegi ce-ti place din ce se incadreaza ok la greutate

Vezi ca si anvelopele au greutati diferite cele mai usoare de pe piata fiind continental circa 9,5 kg 225/40/18

 

Multa sanatate sa ai ca mi-ai dat ideea sa caut pe bmwfans.info greutatea jantelor mele.

Cele de pe fata au 12,4kg iar cele de pe spate 12,7kg.

Cred ca "aproape" orice as cumpara va fi mai usor decat astea.

 

Astept inca sugestii cu modele care ar da bn pe a mea.

Link to comment
Share on other sites

Multa sanatate sa ai ca mi-ai dat ideea sa caut pe bmwfans.info greutatea jantelor mele.

Cele de pe fata au 12,4kg iar cele de pe spate 12,7kg.

Cred ca "aproape" orice as cumpara va fi mai usor decat astea.

 

Astept inca sugestii cu modele care ar da bn pe a mea.

 

 

Sa inteleg ca ai pe 17 sau 18 ? Ce model ?

Link to comment
Share on other sites

de la et 47 sau 50 cad altfel unghiurile decat la et13 pe axe, cu et 47 nu strici rulmentii si daca pui 245 tot centrate vor fi, uzura minima pe anvelope

 

cu et 13 si cu alta dimensiune la jante, suspensii sport etc se modifica geometria si uzeaza mai repede int sau ext, de obicei pe amandoua

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca si anvelopele au greutati diferite cele mai usoare de pe piata fiind continental circa 9,5 kg 225/40/18

Exact asta vroiam sa ii spun, conteaza mult si anvelopele.

 

Eu la jantele pe 17 style 29(BBS RC041) 7.5J am 8.4kg si anvelopele 225/45/17 fata conti sport contact 5 la 8.8kg si spate dunlop sport maxx rt la 8.4kg

 

La style 32 pe 18 am 9.1kg la 8J + 10.4kg conti sport contact 2 fata 225/40/18, iar 8.5J 9.5kg + 10kg conti sport contact 5 spate 245/35/18

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca ai pe 17 sau 18 ? Ce model ?

 

Am pe 18" style 135

 

Style 32 dau bine pe orice model, iar greutatea lor nu depaseste 10kg.

 

Chiar imi plac style 32,am luat si 2 poze cu modelul meu si dau frumos si sunt si usoare.Sper doar ca cele din poze sa fie pe 18" nu pe 19"

 

Sau mi se pare?

 

Se mai pot da si alte sugestii?

Link to comment
Share on other sites

tu ai jantele astea

 

http://i143.photobucket.com/albums/r158/olaf2046/EdwardBoseAd/style135f1.jpg

 

pe care si le-ar dori majoritatea posesorilor de bmw si originale si vrei sa le schimbi ? pfff...

 

eu vad ca au 11,2 fata si 12kg spate ceea ce e foarte bine dar daca vrei sa mai scapi de ceva greutate pune 225-uri pe spate daca gasesti continental si o sa vezi diferenta

 

sfatul meu e sa ai grija de ele, ca sunt niste jante frumoase la care multi ravnesc si foarte important rezistente

Edited by razzzzvan
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

tu ai jantele astea

 

http://i143.photobucket.com/albums/r158/olaf2046/EdwardBoseAd/style135f1.jpg

 

pe care si le-ar dori majoritatea posesorilor de bmw si originale si vrei sa le schimbi ? pfff...

 

eu vad ca au 11,2 fata si 12kg spate ceea ce e foarte bine dar daca vrei sa mai scapi de ceva greutate pune 225-uri pe spate daca gasesti continental si o sa vezi diferenta

 

sfatul meu e sa ai grija de ele, ca sunt niste jante frumoase la care multi ravnesc si foarte important rezistente

 

Da,pe astea le am,am pus poza cu masina.La coupe mi se pare ca i-ar trebui ceva mai agresiv,mai concav,ceva mai lat de 8,5J.Din acest motiv as vrea sa le schimb.Daca jantele pe care eu le am plac atat de mult poate se gaseste o pereche pentru schimb,doar sa vina cineva cu un model care sa dea bine pe modelul meu.

Eu pe bmwfans.info am aflat greutatea jantelor mele.Tu unde ai gasit acea greutate?Sa nu te fi uitat pentrudimensiunea de 17".

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand ceva de aici --->www.vossenwheels.com Daca tot vrei sa ai ceva frumos si calitativ ;)

PS: CV3 imi plac personal foarte mult !

 

Da,CV3 si CV5 sunt cele mai deosebite,cei de la Z-Performance copiaza aceste modele.

Preturile nu le afiseaza pentru modelele acelea .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.