Jump to content

Bmw 530xd sau 535 ?


Cr7Car

Recommended Posts

Da am inteles ... unii dintre voi se pare ca nu prea mai vedeti ghilimelele...

Se intampla sa mai si gresesti cand scrii repede ceva pe telefon , dar in fine ... suntem aici sa arbitram greselile altora , nu sa ii ajutam sa isi aleaga masina potrivita , facem si asta ... dar trebuie sa o cumpere cu bani lui , facuti in 18 ani, muncind de la varsta de 1 an jumate ....

  • Like 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu am condus 530d sau 530xd, dar am avut placerea sa conduc e60 535d nfl. O experienta placuta, o masina usor de condus, in niciun moment nu mi-a dat impresia ca ar scapa de sub control (si cred ca am condus-o pana la extrem) - sistemele de control sunt foarte bine gandite - dar sunt convins ca se fac utile pana la o anumita viteza. Pe linia cuplului este foatre agresiv daca te afunzi in pedala, as putea spune chiar prea agresiv pentru un incepator!

 

Nu ti-as recomanda sa iti iei pentru inceput 535d din mai multe motive: este o masina destul de mare, destul de greu de manevrat in trafic pentru un incepator (mai ales intr-un oras aglomerat), desi este blindata de sisteme de orientare si parking - ti-as recomanda un e92 330xd sau 325 - 330i daca preferi ceva pe benzina (eu am 330ci e46 si am un consum cu 1 maxim 2 litri mai mare decat un 535d, dar intretinerea este mult mai accesibila fata de cea a unui diesel)

 

Off-topic: nu sunt intru-totul de acord cu colegii de mai sus care au recomandat 116i, Iaris sau alte masini din clasa mini! Sunt convins ca o parte din ei si-au dorit un m5 sau un corvette la 18 ani fara a se gandi o clipa ca au sub capota un v8 si fara a se gandi ca pot deveni periculosi in trafic. Dar cu varsta au devenit mai precauti! Daca m-as intoarce in timp la 18 ani (cand conduceam o Dacia 1310) si as avea posibilitatea sa aleg, as opta pentru e92 325i sau 325xi.

Edited by BED
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai citi atent, ai vedea ca ai primit recomandari de la colegi pentru "masina potrivita".

 

Tu nici nu ai permis, dar visezi sute de cai.

 

Ti s-a recomandat: 116i, 116d, 318i, 318d maxim 320d.

 

Si asa s-ar putea sa fie prea mult dar macar nu ajung atat de repede la viteze mari si nu iti derapeaza asa usor spatele la accelerare.

 

Daca ai avea parinti constienti si cu capul pe umeri, nu ai primi 530d sau 535d ci maxim una din masinile de mai sus.

 

e60 535d nfl.[...] o masina usor de condus [...] nu mi-a dat impresia ca ar scapa de sub control

Nu a zis nimeni ca e greu de condus, dar e prea puternic si va fi indemnat sa mearga cu viteza iar daca ajunge intr-o situatie de derapaj sau ia o curba cu viteza prea mare sunt 100% convins ca nu are reflexele necesare pt a redresa masina, sa nu mai zic ca o sa si bruscheze masina pana invata cat de cat sa conduca.

 

PS: Sa nu mai zic ca indemnat de "caii de sub capota" o sa faca multe depasiri si e deajuns sa nu estimeze o data, corect, distanta pe care o are pt a efectua depasirea.

Edited by Kenbobo
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Absolut de acord cu Kenbobo. Și eu cred cĂŁ e mult mai safe ĂŽntâi sĂŁ acumulezi experiențĂŁ ĂŽn ale șofatului și mai apoi vei putea trece și la mașini gen 530xd sau 535.

DacĂŁ pĂŁrinții tĂŁi sunt oameni cu capul pe umeri și se gândesc la tine, cu siguranțĂŁ nu ĂŽți vor lua 530xd sau 535 decât peste vreo 4-5 ani și astea ĂŽn condițiile ĂŽn care ĂŽn acest interval de timp ai condus câteva zeci e mii de km și iarna și vara.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu a zis nimeni ca e greu de condus, dar e prea puternic si va fi indemnat sa mearga cu viteza iar daca ajunge intr-o situatie de derapaj sau ia o curba cu viteza prea mare sunt 100% convins ca nu are reflexele necesare pt a redresa masina, sa nu mai zic ca o sa si bruscheze masina pana invata cat de cat sa conduca.

 

PS: Sa nu mai zic ca indemnat de "caii de sub capota" o sa faca multe depasiri si e deajuns sa nu estimeze o data, corect, distanta pe care o are pt a efectua depasirea.

 

Isi poate lua steptronic e mai usor de invatat!

 

Cand am trecut de la 2.2 la 3.0 e ca si cum am ajuns in rai. Cred ca primele 2 saptamani dadeam kick-down din 10 in 10 minute (sincer, nici acum nu ma pot abtine) insa mi-a derapat spatele de cateva ori, slava domnului la viteze relativ mici - este destul de neplacuta senzatia, mai ales cand te ia prin surprindere! Intr-adevar mirajul cailor-putere de sub capota este mare si foarte greu de depasit la 18 ani!

Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

vezi, acum si tu recunosti.

 

Chiar dupa ce ai ceva experienta si km condusi, cand ai trecut la 3.0 te-a luat prin suprindere. Gandeste-te cum e pentru un incepator cand doar statul la volan e deja "o senzatie".

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de nici o rautate aici, dar nu degeaba sunt tari in care pana la depasirea unei varste esti limitat sa conduci masini cu putere/capacitate cilindrica mica.

Nu este vorba de faptul ca o seria 5 nu este o masina sigura, si beneficiaza de multe sisteme de siguranta, insa pe langa faptul ca ai chinui masina respectiva, si masina respectiva te-ar chinui pe tine in anumite situatii, pur si simplu nu esti pregatit sa conduci o masina puternica,nu ai reflexele necesare; nu ai capacitatea de analiza si anticipatie, care apar dupa cativa ani de condus; si nu cred ca este vreun incepator pregatit pentru asta.

Pe langa asta, la 18 ani, pur si simplu exista o inconstienta a varstei, demonstrat psihologic, care te-ar putea conduce la manevre riscante, si ale caror consecinte sunt dureroase din pacate nu numai pentru cei care le intreprind.

Link to comment
Share on other sites

Isi poate lua steptronic e mai usor de invatat!

 

Cand am trecut de la 2.2 la 3.0 e ca si cum am ajuns in rai. Cred ca primele 2 saptamani dadeam kick-down din 10 in 10 minute (sincer, nici acum nu ma pot abtine) insa mi-a derapat spatele de cateva ori, slava domnului la viteze relativ mici - este destul de neplacuta senzatia, mai ales cand te ia prin surprindere!

Tu ĂŽți dai seama cĂŁ din cauza unui amĂŁrât de cablu dintre releul de bujii incandescente și alternator eu ĂŽncĂŁ nu am terminat mașina. De abia aștept și eu sĂŁ mĂŁ ”dau” cu ea.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vezi, acum si tu recunosti.

 

Chiar dupa ce ai ceva experienta si km condusi, cand ai trecut la 3.0 te-a luat prin suprindere. Gandeste-te cum e pentru un incepator cand doar statul la volan e deja "o senzatie".

 

535d pentru un incepator e ca un drog in prima saptamana, cred ca nu coboara din ea! - senzatie la superlativ dar cu foarte multe riscuri de rigoare!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

fara suparare, dar argumentele decurg doar din punctul de vedere al incepatorului: cum s-ar simti saracutul, oare i-ar placea, cat de sigura e masina asta pt el.

 

eu nu ma simt in siguranta, ca un sofer cu experienta 0 de condus sa posede o masina atat de puternica. ca intra el in stalp si da ortul popii, putin imi pasa, selectie naturala. exista riscul foarte mare sa omoare oameni nevinovati. nu uitati de pitipoanca aia din constanta, careia tat-su i-a luat x6. dupa 2 saptamani, a lasat un batran fara un picior.

 

nu e in regula sa dai pe mana copilului, un asemena bolid. nu-l va pretui niciodata, in plus ii alimentezi egoul. aici sunt vinovati parintii. saracul, dupa cum vb, se vede clar ca e un pic analfabet, asa ca nu e vina lui, dar macar parintii trebuie sa judece corect.

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput si mai ales ca esti tanar, tentatiile sunt foarte mari sa o calci, sa vezi cat duce si ce poate bestia si mai ales avand foarte multi cai. Iti spun din proprie experienta, dupa ce am luat permisul abuzam de absolut orice masina imi trecea pe mana dar multumesc lui Dumnezeu ca m-a ferit de incidente grave. Incepand de la Renault Symbol, Duster, Cielo, Leganza, Opel Astra si actualul 318d toate au avut parte de viteza maxima data de producator :)) Asa ca nu te sfatuiesc sa sari direct la motor de 3000cmc, neavand experienta necesara. Am avut parte si de un mic incident, un catelus ciobanesc la vreo 40kg mi-a iesit in cale la aproximativ 160km/h, rezultatul cred ca nu vrei sa-l vezi. Si tine cont ca suntem in Romania si se conduce cum se conduce. Pentru inceput ar fi numai bun un motor de maxim 2000cmc si 140cai, sa nu te bage prea tare in scaun ca te ia ameteala. Asa ca un 318d este arhisuficient pentru inceput. Mult succes
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg de ce tot abuzeaza lumea de expresia "banii lu' tac-su"? Sau de ce ii deranjeaza asa tare ca mai sunt si parinti care... fac cadouri copiilor. Clar invidia!

Daca taica'su conduce vreun S class, baiatul lui sa conduca o Dacie?!

  • Like 6
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

si 140 de cai te omoara foarte usor, mai mult conteaza anturajul, tovarasii decat caii de sub capota

 

oricum este o rusine ca-i recomandati o masina deasta, cum se poate prezenta el in fata prietenilor cu un 316 cand ei au 4Matic si S5

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Daca taica'su conduce vreun S class, baiatul lui sa conduca o Dacie?!

Da' ce ? Ii sta in gat sa conduca o masina sub clasa S?

 

Nici nu are permis inca si vrea masina de peste 200CP. Ca sa ce? Sa se umfle in fata pitipoancelor?

 

Important e sa invete sa conduca, sa acumuleze experienta si apoi sa treaca la masini de genul. Si 140CP sunt multi, e incepator, sa stea in banca lui la capitolul depasiri, adica sa pastreze distanta si sa mearga la consum pana invata cum sta treaba de fapt cu condusul, ca nu are nici o legatura cu ce inveti in scoala, fiind plin de boi de care trebuie sa te feresti si apoi sa invete limitele masinii.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg de ce tot abuzeaza lumea de expresia "banii lu' tac-su"? Sau de ce ii deranjeaza asa tare ca mai sunt si parinti care... fac cadouri copiilor. Clar invidia!

Daca taica'su conduce vreun S class, baiatul lui sa conduca o Dacie?!

 

Nu e neaparat vorba de "banii" aia in sine, ci de impactul negativ pe care banii respectivi, ii pot produce odraslei lu' tac-su. Ma doare-n p...alarie pe mine ca "x" cu multi bani i-a luat lu' fi-su ditamai BMW-ul de 400 CP, insa problema e CE FACE FI-SU cu masina aia, mai ales fiind un pusti fara minte de 18 ani, cu permis luat de 3 saptamani,poate si ala luat pe spaga!!! Asta ma preocupa pe mine cel mai mult, intelegi? Pt ca ala mic este un pericol social pe sosele, in 99% din cazuri se crede Shumi si ca lui nu i se poate intampla nimic, dar fara sa gandeasca faptul ca poate celorlalti din jur le este viata pusa in pericol tocmai din pricina inconstentei lui.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

aoleu, de unde ai mai aparut si tu? asta e fix gandirea absolventului de profesionala cu dorinta de a ajunge in italia. baiatul poate sa ia si tramvaiul, nu e o regula sa aiba masina imediat ce are 18 ani! sunt si oameni cu bani in lumea asta, care-si pun copiii la munca ca sa-i invete ce inseamna banul. e vb de educatie aici. la varsta asta, un asemena bolid nu face dacat sa-i creasca egoul.

 

sincer, cum de te-a dus mintea ca e vb de invidie. invidie pe ce? cum poate unul care munceste pt banii lui si are o gandire responsabila, invidios pe un mucos? nu, nu e invidie, e scarba si stupefactie.

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu e neaparat vorba de "banii" aia in sine, ci de impactul negativ pe care banii respectivi, ii pot produce odraslei lu' tac-su. Ma doare-n p...alarie pe mine ca "x" cu multi bani i-a luat lu' fi-su ditamai BMW-ul de 400 CP, insa problema e CE FACE FI-SU cu masina aia, mai ales fiind un pusti fara minte de 18 ani, cu permis luat de 3 saptamani,poate si ala luat pe spaga!!! Asta ma preocupa pe mine cel mai mult, intelegi? Pt ca ala mic este un pericol social pe sosele, in 99% din cazuri se crede Shumi si ca lui nu i se poate intampla nimic, dar fara sa gandeasca faptul ca poate celorlalti din jur le este viata pusa in pericol tocmai din pricina inconstentei lui.

 

deci esti invidios pe ala micu' si te preocupa nespus de tare problemele sociale ale psihopatului de Schumi :popcorn:

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

deci esti invidios pe ala micu' si te preocupa nespus de tare problemele sociale ale psihopatului de Schumi :popcorn:

 

 

 

 

 

 

laugh1.gif Sigur asta ma preocupa pe mine in momentul asta...deaia nu pot eu sa beau o bere rece pe mediterana acum, ca sunt invidios pe "ala micu' ". drinks.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aoleu, de unde ai mai aparut si tu? asta e fix gandirea absolventului de profesionala cu dorinta de a ajunge in italia.

 

Mi-a placut asta! ...dar pe la noi adolescentul de Italia, ala cu tricou cu "Puta Madre - gigolo italiano" are de fapt un 316 din 91, visiniu mat (nu va speriati, este de la trecerea timpului), cu eventuale inscriptii tribale pe toata caroseria!

 

...adolescentul de Anglia, ala cu gulerul ridicat, are de fapt 535!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ce sou a iesit,daca baiatu are cap poate sa mearga si cu avionul,daca nu il vedem la stiri.noi putem sa scriem aici ce vrem nu cred ca tine el cont(sau parintii).so 535d zic eu, macar daca e bal sa fie pana la capat.bine pe de alta parte cazanu nu il iei intreband pe forum ,te dai cu el inainte vezi ce si cum si dupa aia il iei. Edited by alex230ro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.