Jump to content

Sonda lambda!


Recommended Posts

Pai daca sonda e "bulita" ar trebui sa apara pe tester. Oricum, simptomele ar fi urmatoarele: creste consumul, relanti neregulat, scad performantele motorului, daca e pe benzina se simte un miros de benzina pe toba de esapament, in general daca sonda lambda nu functioneaza ECU iti baga mai mult combustibil si poate sa mearga si inecata. Daca am omis ceva, vor completa colegii dar eu tind sa cred ca nu prea are cum sa nu dea eroare pe test daca e sonda de vina.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Pai daca sonda e "bulita" ar trebui sa apara pe tester. Oricum, simptomele ar fi urmatoarele: creste consumul, relanti neregulat, scad performantele motorului, daca e pe benzina se simte un miros de benzina pe toba de esapament, in general daca sonda lambda nu functioneaza ECU iti baga mai mult combustibil si poate sa mearga si inecata. Daca am omis ceva, vor completa colegii dar eu tind sa cred ca nu prea are cum sa nu dea eroare pe test daca e sonda de vina.

Bafta!

210602[/snapback]

 

Iti da ! Daca sonda e pe duca ..... nu iti arata ! Iti arata doar daca e dusa de tot !

Link to comment
Share on other sites

cum a spus si Cristi_SM ... exact asa face masina...consuma cu vreo 2-3l mai mult decat de obicei... relantiu neregulat uneori si se inneaca putin cand calc acceleratia in blana cateodata... dar pe tester nu imi apare nimic ... sa o schimb acum sau sa astept sa se strice de tot si sa imi apara pe tester? Trebuie ca noxele sa aiba miros de benzina?? sau trebuie sa pun eu degetul pe iesirea de la esapament si sa dau pe la nas sa vad daca miroase a benzina???
Link to comment
Share on other sites

daca comportamentul e asa cum l-ai descris SCHIMB-O

 

iti faci mai mult rau

 

ajunge benzina la catalizator il distrugi si pe el pt ca gazul e cald si benzina arde in catalizator

 

papa si mai mult

 

nici nu ai putere

 

ajunge mai multa benzina in puston risit sa ajunga si in ulei

 

io vad numa dezavantaje usturatoare la buzunarul tau tu ce zici ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
aha :) ... si eu :blink:)

cat e o sonda lambda din asta? si de care sa iau? am auzit ca bosch ar fii cele mai bune...

210696[/snapback]

 

in jur de 6 milioane

Link to comment
Share on other sites

aha :) ... si eu :))

cat e o sonda lambda din asta? si de care sa iau? am auzit ca bosch ar fii cele mai bune...

210696[/snapback]

 

pai ia de la reprezentanta sau fa o comparatie de pret si vezi unde iesi mai bine

 

da din cate stiu si eu bosch is cele mai raspandite

 

da vezi pe http://www.realoem.com/bmw/select.do cu VIN-ul masinii cam cat ar face

 

ai grija sa fie cu mufa originala daca o iei de la Import Piese

 

eu am patit-o de nu au gasit desteptii cu mufa originala ci doar firele le avea si la intrebarea: eu cum o montez ? pai tai mufa si legi firele :blink: va dati seama ca am ras si cu, c..r..u de el

 

Ce scandal mi-facut ca nu vreau sa o iau ca el o adus-o pe commanda bla bla bla si eu am mers cu obiectul in mana, aveau totul la indemana sa o aduca pe cea corecta !!!

 

grija mare

Link to comment
Share on other sites

Cauta un tester mai bun, care sa-ti arate valorile provenite de la sonde ( pre si post catalizator) in timp real. Iti arata clar daca se incadreaza in parametri sau nu. Uite un exemplu de valori de la masina mea, 318i, M43TUB19, in principiu cam acelasi motor cu ce ai tu.

 

http://img139.imageshack.us/img139/7058/analogvalue3rx6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cu placere. Totusi, revin la ideea mea. Cauta alt tester! Ti-am aratat mai sus ca poti vedea daca parametrii de lucru ai sondelor sint normali sau nu.

Nu te apuca sa cumperi si sa schimbi ceva doar "pe vorbe". In definitiv, sint banii tai... :blink:

Link to comment
Share on other sites

problema sta in felul urmator: masina nu trage .. iia suta in 16 secunde... relantiul delireaza cateodata.. si consuma cat un m3 :blink: deci asta trebuie sa fie.. la tester-ul unde am fost.. nu imi arata nici o eroare la sonda.. si nam intrebat daca imi poate scoate grafic din acela...voi trece zilele urmatoare sa vad daca pot sa obtin acel grafic.. cu % Edited by Sorin7650
Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca nu-ti arata nici o eroare referitoare la sonda lambda. Fie...Dar alte erori apar? Roaga-l pe tipul cu scanerul sa-ti salveze raportul de diagnoza. Si il pui aici. Poate se gaseste cineva in stare sa-l citeasca. Daca nu apar alte erori, deja e caz de zona crepusculara...( :blink: asta din cauza testerului...si iar iti spun sa gasesti pe la tine pe altcineva cu un tester mai adecvat).
Link to comment
Share on other sites

problema sta in felul urmator: masina nu trage .. iia suta in 16 secunde... relantiul delireaza cateodata.. si consuma cat un m3 :blink:

211158[/snapback]

 

 

la mine masina trage... ia suta ca in carte(in vreo 12 secunde) dar relantiul delireaza,la fel si consumul este foarte mare pentru un 316,cam 15 in oras:((

 

tot sonda lambda sa fie de vina?

Link to comment
Share on other sites

la mine masina trage... ia suta ca in carte(in vreo 12 secunde) dar relantiul delireaza,la fel si consumul este foarte mare pentru un 316,cam 15 in oras:((

 

tot sonda lambda sa fie de vina?

216435[/snapback]

Du-te la un test ca sa fii sigur. Eu zic ca e lambda 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

1. consum un pic mai mare

2. fum mai mult la evacuare

3. turatia nu se stabilizeaza la relanti si fluctueaza undeva intre 400rpm si 1000rpm.

4. cateodata nu se accelereaza, da in nas, si/sau se opreste motorul

 

 

nu schimba nimic dupa ureche... verifica pe tester inainte.

 

salut!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.