Jump to content

X3 F25 anvelope de iarna normale


Khamsin

Recommended Posts

Reinvii un pic acest topic prin a va spune ca mi-am montat saptamana trecuta un set de HANKOOK Dynapro Hp2 Ra33 225/60R17 99 H de vara nonRFT. Eu am suspensie sport. Problema e ca acum mi se pare ca parca danseaza masina ca si cum suspensia ar fi varza. Care e cauza oare ? Inainte cu Pirelli RFT statea foarte bine pe curbe, acum parca am asa oa oarecare teama sa intru mai tare. Aveti idee ce poate fi ? Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Peretele lateral la rft e mult mai rigid fata de cele normale, de acolo si senzatia.

 

Asta banuiam ca e mult mai rigid dar de unde senzatia asta de topaiala ? Ma asteptam sa mai atenueze pe denivelari dar nici sa ma balanseze chiar asa ca si cum suspensia ar fi dintr-o data normala si nu sport. Sa inteleg ca suspensia e in asa fel conceputa incat sa mearga doar cu RFT si nu e recomandata trecerea pe anvelope normale ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Salutare,

 

Saptamana trecut am schimbat anvelopele de de vara cu unele de iarna (Pirelli Rfl cu Michelin normale) iar la vulcanizare am observat ca anvelopele de vara erau foarte tocite pe margini, ceva de genul unui canal. La cat de pe langa subiect sunt eu si tot am observat acea tocatura a anvelopei, asa ca l-am intrebat pe cel de la vulcanizare de ce arata asa. Tipul mi-a spus ca la majoritatea BMW-urilor se intampla chestia asta. Daca este vre-o problema tehnica nu vreau sa le distrug la fel si pe cele de iarna.

Eu am luat BMW-ul din Germania cu 217k km model exdrive 2.0 d fabricat in noiembrie 2010.

 

A mai fost cineva in situatia mea cu privire la anvelope ?

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Saptamana trecut am schimbat anvelopele de de vara cu unele de iarna (Pirelli Rfl cu Michelin normale) iar la vulcanizare am observat ca anvelopele de vara erau foarte tocite pe margini, ceva de genul unui canal. La cat de pe langa subiect sunt eu si tot am observat acea tocatura a anvelopei, asa ca l-am intrebat pe cel de la vulcanizare de ce arata asa. Tipul mi-a spus ca la majoritatea BMW-urilor se intampla chestia asta. Daca este vre-o problema tehnica nu vreau sa le distrug la fel si pe cele de iarna.

Eu am luat BMW-ul din Germania cu 217k km model exdrive 2.0 d fabricat in noiembrie 2010.

 

A mai fost cineva in situatia mea cu privire la anvelope ?

Daca ai pune si o poza cu "defectul" ar fi mai concludent, oricum nu exista asa ceva ca la majoritatea se intampla. Daca geometria este facuta cum trebuie, se merge cu presiunea in roti recomandata pentru ce anvelope ai si nu atinge nicaieri nu are de unde sa apara deformari(daca o omori in curbe bineinteles ca se tocesc marginile mai mult).

Link to comment
Share on other sites

Daca ai pune si o poza cu "defectul" ar fi mai concludent, oricum nu exista asa ceva ca la majoritatea se intampla. Daca geometria este facuta cum trebuie, se merge cu presiunea in roti recomandata pentru ce anvelope ai si nu atinge nicaieri nu are de unde sa apara deformari(daca o omori in curbe bineinteles ca se tocesc marginile mai mult).

 

Din pacate poze nu mai pot sa pun pentru ca am lasat anvelopele la vulcanizare. Despre geometrie nu stiu ce sa spun (nu ma pricep) dar presiunea am vazut ca au pus-o la fel cum scrie pe stalpul stanga de la masina. Ma sfatuiesti sa ii fac geometria dupa schimbarea anvelopelor ? Cineva spunea mai in gluma mai in serios ca are o masina care "face 4 urme pe zapada". :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate poze nu mai pot sa pun pentru ca am lasat anvelopele la vulcanizare. Despre geometrie nu stiu ce sa spun (nu ma pricep) dar presiunea am vazut ca au pus-o la fel cum scrie pe stalpul stanga de la masina. Ma sfatuiesti sa ii fac geometria dupa schimbarea anvelopelor ? Cineva spunea mai in gluma mai in serios ca are o masina care "face 4 urme pe zapada". :)

Pai daca nu ai facut geometria de ceva vreme ai putea sa o faci, sa nu tocesti "rau" cauciucurile noi. Nu ma refeream ce presiune au bagat ei acum in anvelope(ca probabil au bagat presiunea care trebuie daca au aruncat un ochi pe eticheta), ma refeream la presiunea pe care o bagi tu cand verifici periodic presiunea din pneuri..

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Saptamana trecut am schimbat anvelopele de de vara cu unele de iarna (Pirelli Rfl cu Michelin normale) iar la vulcanizare am observat ca anvelopele de vara erau foarte tocite pe margini, ceva de genul unui canal. La cat de pe langa subiect sunt eu si tot am observat acea tocatura a anvelopei, asa ca l-am intrebat pe cel de la vulcanizare de ce arata asa. Tipul mi-a spus ca la majoritatea BMW-urilor se intampla chestia asta. Daca este vre-o problema tehnica nu vreau sa le distrug la fel si pe cele de iarna.

Eu am luat BMW-ul din Germania cu 217k km model exdrive 2.0 d fabricat in noiembrie 2010.

 

A mai fost cineva in situatia mea cu privire la anvelope ?

Aceeasi chestie o am si eu la anvelopele RFT, pe fata. http://www.bimmerforums.co.uk/forum/f125/e92-320d-bridgestone-runflats-uneven-front-tyre-wear-replacement-t102359/index3.html#post905226

Geometria am verificat-o la reprezentanta si era OK.

 

Pe cele de pe fata o sa le arunc, s-au uzat extrem de rau pe laterale, chit ca pe mijloc sunt inca ok. O sa pun alt model, sa vad daca o sa faca la fel.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.