Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

De ce?

70387[/snapback]

cutia automata este hidraulica, are 2 ambreiaje actionate de lichid... acest lucru este posibil doar cu prezenta si unui convertor de cuplu care "converteste" cumplul de la o turatie la alta pana cand schimba cutia hidraulic pinioanele... acest convertor nu numai ca pierde timp dar pierde si turatie... in avantajul unei schimbari line... fara bruscare. Ca sa dau un exemplu simplu de inteles... daca cu o cutie manuala si acelasi diferential spate ai 100Km/h la 7000rpm, la fel vei avea si cu o cutie SMG, dar cu o cutie automatica si acelasi dif. spate vei avea doar 90Km/h la aceeasi turatie datoria pierderii din convertorul de cuplu.

Link to comment
Share on other sites

senzatiile oferite de o automata nu sunt nici pe departe comparabile cu cele oferite de o manuala.cutia automata e facuta pt comfort,nici de cum pt sportivitate.chiar daca are mod sportiv nu se compara cu cea manuala.cu o cutie manuala poti scoate tot ce poate masina cu adevarat.iar despre senzatiile oferite de un bmw pana in 115 cai bineinteles ca sunt putin mai reduse fata de cel cu 200+.e logic acest lucru.si cu el poti obtine senzatii tari la fel de usor cum e cu un 200+.cu orice masina poti obtine senzatii tari daca stii cum sa o conduci si ce poate acea masina si te poti distra la fel de bine cu ea.nu conteaza intotdeauna herghelia de cai de sub capota,conteaza cine o conduce si cum o conduce.acea herghelie fara sofer e nefolositoare.de multe ori conteaza mai mult soferul decat motorul

70415[/snapback]

Nu mi-ai raspuns cite Automate ai condus si cit timp,eu am peste 300 de mii de km cu automate si cam tot atit cu manuale,spune asta si dupa aia vorbim ca altfel riscam sa ne incingem in discutie.Daca o luam ce conteaza,ca e diesel sau benzina ca e manuala sau nu,care e mai sofer etc nu ajungem nicaeri,eu vorbesc NUMAI din proprie experienta,am mers destul de mult cu amindoua si pot sa fac o comparatie.

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-ai raspuns cite Automate ai condus si cit timp,eu am peste 300 de mii de km cu automate si cam tot atit cu manuale,spune asta si dupa aia vorbim ca altfel riscam sa ne incingem in discutie.Daca o luam ce conteaza,ca e diesel sau benzina ca e manuala sau nu,care e mai sofer etc nu ajungem nicaeri,eu vorbesc NUMAI din proprie experienta,am mers destul de mult cu amindoua si pot sa fac o comparatie.

70421[/snapback]

automate am condus si eu,cei drept nu prea multe,mai mult din curiozitate,cat despre manuale nici nu se pune problema sa nu fi condus.dar dupa mine cred ca nu merita aleasa automata daca vrei sa simti cu adevart un bmw.pt comfort si doar atat e facuta automata.fiecare ramane cu parerea lui.eu nu o sa mi-o schimb indiferent ce ai zice tu sau altii si banuiesc ca nici tu nu-ti vei schimba parerea oricate ti-as zice.

Link to comment
Share on other sites

automate am condus si eu,cei drept nu prea multe,mai mult din curiozitate,cat despre manuale nici nu se pune problema sa nu fi condus.dar dupa mine cred ca nu merita aleasa automata daca vrei sa simti cu adevart un bmw.pt comfort si doar atat e facuta automata.fiecare ramane cu parerea lui.eu nu o sa mi-o schimb indiferent ce ai zice tu sau altii si banuiesc ca nici tu nu-ti vei schimba parerea oricate ti-as zice.

70427[/snapback]

E parerea ta,dar e subiectiva,eu repet vorbesc in cunostinta de cauza si-ti spun ca daca te iau cu masina mea si te tin numai in kickdownuri cu DSC off o sa zici ca nu e adevarat.Iti dau doar un exemplu:cit esti tu de smecher cu o cutie manuala gindestete ca in momentul schimbarii de treapta trebuie sa iei!! piciorul de pe acceleratie ca sa ambreiezi-senzatii tari fara acceleratie-eu cu automata oricum stau cu o mina pe bulanul femei din dreapta si fiind tot TIMPUL cu piciorul pe acceleratie fac mai rapid decit faci tu treceri de viteza in jos si kickdownuri...ma rog fiecare cu parerea lui,tu nu concepi BMW automat,altii nu concep BMW diesel,eu nu concep BMW 4x4 si asa mai departe...Iti doresc sa ai "nenorocirea" de a avea un BMW automat :blink: si sa te plingi de el

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La mine in D pleaca cu a2-a in SD pleaca cu a1-a si in manual poate pleca si cu a1-a si cu a2-a

70598[/snapback]

 

 

Cum iti dai seama ca este in treapta 2 in D?

In manual pleaca tot timpul cu a 2-a.Ma refer daca schimbi pana la a 5-a sau a 6-a,pe loc, se va duce singura in a 2-a.La fel,daca conduci pe manual si opresti la un stop,va schimba singura in treapta 2,niciodata in 1.

Link to comment
Share on other sites

Cum iti dai seama ca este in treapta 2 in D?

In manual pleaca tot timpul cu a 2-a.Ma refer daca schimbi pana la a 5-a sau a 6-a,pe loc, se va duce singura in a 2-a.La fel,daca conduci pe manual si opresti la un stop,va schimba singura in treapta 2,niciodata in 1.

70606[/snapback]

Imi dau seama,cunosc bine masina,pe manual daca opresti la stop se pune pe a2-a dar poti sa o dai tu in a1-a

Link to comment
Share on other sites

E parerea ta,dar e subiectiva,eu repet vorbesc in cunostinta de cauza si-ti spun ca daca te iau cu masina mea si te tin numai in kickdownuri cu DSC off o sa zici ca nu e adevarat.Iti dau doar un exemplu:cit esti tu de smecher cu o cutie manuala gindestete ca in momentul schimbarii de treapta trebuie sa iei!! piciorul de pe acceleratie ca sa ambreiezi-senzatii tari fara acceleratie-eu cu automata oricum stau cu o mina pe bulanul femei din dreapta si fiind tot TIMPUL cu piciorul pe acceleratie fac mai rapid decit faci tu treceri de viteza in jos si kickdownuri...ma rog fiecare cu parerea lui,tu nu concepi BMW automat,altii nu concep BMW diesel,eu nu concep BMW 4x4 si asa mai departe...Iti doresc sa ai "nenorocirea" de a avea un BMW automat :) si sa te plingi de el

70568[/snapback]

bun.fie cum zici tu dar gandeste la un singur lucru:tu nu iei piciorul de pe acceleratie dar o face partea electronica in locul tau pe cand la manuala, chiar daca iei piciorul de pe acceleratie imediat ce ai schimbat treapta(asta la cate ture vrei tu) poti sa acelerezi din nou fara sa perzi sutimi de secunda care in cursele de masini sunt vitale.la automata acest lucru se intampla cu o mica intarziere,greu sesizabila, dar exista.te mai intreb ceva ce ar trebui sa iti dea de gandit:de ce la masinile de curse nu se pun automate (wttc si altele)?ce crezi ca eu cu manuala nu pot sta cu mana pe bulanu femeii?din contra stau chiar mai bine decat iti inchipui :blink: .daca as avea nenorocirea sa primesc de undeva un bmw cu automata :) ori i-as schimba cutia ori l-as vinde si mi-as lua unu cu manuala chiar daca nu s-ar compara cu celalat la unele aspecte.cat despre bmw 4x4 sunt de aceasi parere cu tine.bmw pur ar trebuie sa fie neaparat benzina, neaparat manual si cu un motor cat mai mare, in viziunea mea ( daca ar avea doar 2 portiere ar fi :) ).

Edited by kobra
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
care e diferenta intre steptronic, tiptronic ???

75550[/snapback]

si ce inseamna mai exact cele doua ?

 

ps: help me, imi crapa maseaua, tre' sa aflu cat mai repede

mersi anticipat

Edited by cipus
Link to comment
Share on other sites

care e diferenta intre steptronic, tiptronic ???

75550[/snapback]

 

 

si ce inseamna mai exact cele doua ?

 

ps: help me, imi crapa maseaua, tre' sa aflu cat mai repede

mersi anticipat

75551[/snapback]

 

Nici o diferenta. Ambele sunt denumiri date unor cutii automate, de catre diferiti producatori. Din cate stiu eu, steptronic sunt de la BMW si tiptronic sunt de la VAG. Ambele sunt cutii automate care au si poarta manuala, fie spre stanga, fie spre dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Nici o diferenta. Ambele sunt denumiri date unor cutii automate, de catre diferiti producatori. Din cate stiu eu, steptronic sunt de la BMW si tiptronic sunt de la VAG. Ambele sunt cutii automate care au si poarta manuala, fie spre stanga, fie spre dreapta.

75557[/snapback]

pai e ciudat deoarece vreau acum sa cumpar un e 46 care are cutie tiptronic !

si ce inseamna mai exact aceste porti ?

se pot schimba vitezele si manual ?

Link to comment
Share on other sites

Sigur e o confuzie. Nu stiu la E46 dar banuiesc ca e similar cu Steptronicul de la masina mea.

 

Cand maneta e in D, se poate trage spre stanga unde - e in sus si + e in jos. E tot o cutie automata, dar cu comanda manuala.

 

Nu te lasa sa subturezi sau sa supraturezi, va schimba singur daca e cazul in ambele directii.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu unul de cand am cutie automata.......sunt f multumit comparativ cu cea manuala si maiales in traficul de oras.....!!!!

La un motor puternic pe benzina e mai cool sa ai manuala dar la diesel ...doar cine a avut diesel si manual si automat poate sa confirme ( nu aia care au dat o tura cu automata si .....gata e expert)

Ma numar printre cei care iubesc cutiile steptronic !!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu unul de cand am cutie automata.......sunt f multumit comparativ cu cea manuala si maiales in traficul de oras.....!!!!

La un motor puternic pe benzina e mai cool sa ai manuala dar la diesel ...doar cine a avut diesel si manual si automat poate sa confirme ( nu aia care au dat o tura cu automata si .....gata e expert)

Ma numar printre cei care iubesc cutiile steptronic !!!! :)

80148[/snapback]

 

 

Eu cred ca cutia manuala inseamna libertate. Poti schimba vitezele cand vrei si cum vrei... ASTA inseamna sa ai BMW!

Pentru cei comozi care cred ca pot strica frumusetea si puterea ( sau tinuta de drum a unui BMW) numai pentru ca vor cutii automate sa mearga cu ele prin oras..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca cutia manuala inseamna libertate. Poti schimba vitezele cand vrei si cum vrei... ASTA inseamna sa ai BMW!

Pentru cei comozi care cred ca pot strica frumusetea si puterea ( sau tinuta de drum a unui BMW) numai pentru ca vor cutii automate sa mearga cu ele prin oras..... :blink:

80153[/snapback]

 

bah .....tot respectul pt M3 dar daca ai fi la volanul unui melc de 320d cu cutie manuala ....sa vezi tu atunci libertate!!!!!!

sa te fereasca D-zeu de asa libertate!!!!!!

......nu stiu de ce arunci cu sageti ....tu cu M3 ar trebui sa porti discutii la alt nivel nu cu comozii si lenti din astia ca noi......ar trebui sa iti incorzi bucile cu masini gen RS4 si kkturi deastea nu cu copii ca noi

.....si asa de final mie nu imi place sa fac balet toata ziua sa stau ca barza proptit in ambreaj prin trafic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.