Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Automata e mai confortabila dar parca dormi in masina... M-am dat acum 2 saptamani cu un 325 coupe (modelul nou) cu cutie automata si sa fiu sincer senzatiile din 318i-ul meu sunt mult mai tari (manuala desigur)... in primul rand ca sutul in fund nu se mai simte cum trebuie si chiar daca kilometrajul urca vertiginos senzatia din masina este ca te plimbi cu o barca... In traficul din oras e clar ca automata e mai tare dar parca omoara spiritul masinii...
Link to comment
Share on other sites

De ce spui asta?

 

Pt. ca tot mai putine cutii manuale, si tot mai multe automate vad in ultimul timp pe masinile de ultima generatie. Colac peste pupaza, mai vad si acuma intr-o zi in TopGear, replica unui realizator de drive-test vazand o cutie manuala, nu mai stiu pe ce masina : "se mai fabrica in 2009 cutie manuala?" <_<

Link to comment
Share on other sites

toti o dati cu manuala ca poti sa mesteci in benzina, motorina, ceo fi, dar scapati din vedere ca la modelele noi cu cutie automata au si modul manual. Oare numai daca mesteci circular in (benz. motor). te simti mai barbat, daca mesteci liniar (dute- vino <_< ) nu se pune? deobicei cei care nu au condus mai mult timp automatica sau nu au avut posibilitate de automatic o dau tot cu manualul, si eu inainte de a avea automatic exact la fel gandeam (mie nu-mi trebuie automatic,sau motorina, ca eu trebuie sa "mestec" si sa urle motorul) :)
Link to comment
Share on other sites

Este normal sa fie asa din cauza traficului aglomerat.

 

Cutia manuala nu are farmec in oras cand mergi bara la bara.

 

Cutiile manuale vor continua sa existe, mai ales pe masini sport conduse in week-end si seara.

 

 

Tie cum ti se pare automata la drum lung?

Link to comment
Share on other sites

am condus o honda accord din 2005 2,2 i 200cp,am observat ca daca bagi brusc piciorul in ea nu se duce din prima ci are o perioada de 4 secunde asa in care parca da nas......nu stiu daca la toate automatele e la fel,dar am mai condus un X5 4,4 i si am observat ca si la aceasta masina e acelasi simptom.....In afara de acest lucru ma candesc ca iti iei steptronic si poti sa o comuti pe manual sau pe sport si ai aceleasi senzatii ca pe manuala. Edited by supras_clan
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

cum 4 secunde... e enorm, e inacceptabil, e stricata masina.

 

Pe Haudi am automata, mutitronic, nu are lag aproape deloc cand dai blana sau kick-down.

 

Nu prea mai are ce cauta cutia manuala in conditiile actuale de trafic, la nivel mondial desigur.

Link to comment
Share on other sites

exista lag intre kick-down ...si pana ia decizia cutia sa retrogradeze.... dar pana intr-o secunda...dar la drum intins cand astepti sa zbori de pe loc si vezi ca sta masina... pe ganduri .....ti se pare ...o vesnicie <_< ...mai ales daca te pregatesti sa intrii in depasire si nu stiai de lagul asta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.