Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pentru ca nu a condus automata de aia o recomanda el cu asa mare caldura domnisoarelor.

........

 

eu am condus si manuala si automata, si sincer pt masina pe care o am prefer manuala (pe care o si am <_< )

 

daca ar fii sa-mi iau jeep sau 320i/d sigur as opta pt automata

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca nu a condus automata de aia o recomanda el cu asa mare caldura domnisoarelor. Zi-mi si mie ...avem piste in tara asta numita Romania? Unii zic ..vreau manuala pentru ca pot sa conduc sport..... ok..dar unde?:) in oras nu cred .Faza cu manuala mult mai sportiva decat automata este pentru cutiile automate vechi...lente....dar una data pe sport de-ti schimba treptele la 6500 nu cred ca mai conteaza.. Demarajul pana la suta cu pana intr-o secunda mai mult pentru automata... Diferenta de performante nu e asa mare...si..ironic se poate inclina in favoarea automatei deoarece in timp ce pentru a scoate timpii declarati de producatorul de masini cu o cutie manuala trebuie sa stii sa conduci binicel, la automata apesi acceleratia si masina face restul :bashwall:

 

Pai sa sti ca din contra am condus cutie automata cum de altfel nu m-as fi gasit sa ma dau cu parerea daca nu stiam cum e..si din cate stiu gusturile nu se discuta :unsure: ..si recomand domisoarelor...pt ca e mult mai utila in trafic...si majoritatea fetelor prefera asa ceva..cunosc multe care au ales cutie automata <_<

si personal nu doresc acest comfort..imi place mai mult sa schimb eu viteza la ce turatie vreau..+ din o cutie automata pe langa acel comfort iti asigura si un consum mai mare...

referitor la cutiile automate noi..prea sensibile multe..cunosc cazuri in care la unele denivelari i-a sarit dintr-o treapta in alta ...

Edited by angeleyes
Link to comment
Share on other sites

Confortul ĂŽntr-un oraş foarte aglomerat este util oricui.

 

Şi cu o cutie automată poţi schimba la ce turaţie doreşti. Ce maşină ai condus?

 

Consumul creşte foarte puţin faţă de o cutie manuală.

 

E imposibil la o cutie automată ĂŽn stare bună, eşti prost informat.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

@savdragos vezi ca o masina cu, cutie automata pleaca mai bine si skimba mai bine decat una manuala!

eu am avut masina cu, cutie automata si stiu ce inseamna plecare de pe loc cu o masina automata.

 

Poate pentru un incepator! Cel putin la bmw,automata este mai slaba decat manuala iar manuala urca mai mult in ture decat A,adica in aceasi treapta cu manuala urci cu inca 10-15 km/h in plus fata de Auto.

Link to comment
Share on other sites

@savdragos vezi ca o masina cu, cutie automata pleaca mai bine si skimba mai bine decat una manuala!

da, de aici si performantele mai bune la masinile cu cutiile automate, e adevarat, nu e mare diferenta insa e ceva..... <_<

Link to comment
Share on other sites

@savdragos vezi ca o masina cu, cutie automata pleaca mai bine si skimba mai bine decat una manuala!

da, de aici si performantele mai bune la masinile cu cutiile automate, e adevarat, nu e mare diferenta insa e ceva..... <_<

 

Si eu sunt de parere ca este o mare diferenta intre masinile automate si cele manuale, o sa pot sa va zic mai exact peste 1-2 sapt cand termin masina de facut ca am renuntat la cutia automata :).

Link to comment
Share on other sites

Poate pentru un incepator! Cel putin la bmw,automata este mai slaba decat manuala iar manuala urca mai mult in ture decat A,adica in aceasi treapta cu manuala urci cu inca 10-15 km/h in plus fata de Auto.

 

DiferenĂžele la demaraj sunt imperceptbile.

 

M-aº mira ca cineva sã fie În stare sã simtã o diferenÞã de mai puÞin de jumãtate de secundã.

Link to comment
Share on other sites

Poate pentru un incepator! Cel putin la bmw,automata este mai slaba decat manuala iar manuala urca mai mult in ture decat A,adica in aceasi treapta cu manuala urci cu inca 10-15 km/h in plus fata de Auto.

 

DiferenĂžele la demaraj sunt imperceptbile.

 

M-aº mira ca cineva sã fie În stare sã simtã o diferenÞã de mai puÞin de jumãtate de secundã.

 

 

Ai dreptate ca mai putin de jumatate de secunda nu sunt sesizabile, insa din cate am vazut eu pe net cel putin la masina mea diferenta este de circa o secunda si asa cum spune si RBN cred ca diferenta este asa mare in cazul unui 330 din cauza diferentialului care la automata este mai lung, de exemplu masina mea in treapta a doua schimba in a treia pe undeva pe la 110-115km/h fata de una manuala care schimba la 100-105km/h.

 

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord.

 

Chiar dacĂŁ diferenĂžialul este mai lung, nu este destul de sugestiv faptul cĂŁ de la 0-100 km/h diferenĂža este de sub o jumĂŁtate de secundĂŁ?

Iar dacã demarajul 0-100 este foarte apropiat, este clar cã avantajul cutiei manuale nu va creºte de la viteza de 100 km/h pentru cã dezavantajul cutiei automate este la plecare, În rest nu este mai lentã decât o cutie manualã.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord.

 

Chiar dacă diferenţialul este mai lung, nu este destul de sugestiv faptul că de la 0-100 km/h diferenţa este de sub o jumătate de secundă?

Iar dacă demarajul 0-100 este foarte apropiat, este clar că avantajul cutiei manuale nu va creşte de la viteza de 100 km/h pentru că dezavantajul cutiei automate este la plecare, ĂŽn rest nu este mai lentă decât o cutie manuală.

 

 

Uite am cautat niste filmulete cu masina ta si vad ca sunt cam tot la fel diferentele,adica automata are rapoarte mai lungi si de aici si timp-ul mai slab de la 0-100km.

 

 

 

Edited by savdragos
Link to comment
Share on other sites

ba este, fa test practic cu acelasi model , una manuala cealalta automata

pierderile de putere sunt mai mari la o automata

 

Sunt mai mari dar nu atât de mari Încât sã le percepi.

 

Cutiile automate par mult mai lente pentru cĂŁ nu bruscheazĂŁ deloc, maÂşina trage lin.

 

@savdragos:

 

Cum am zis, diferenĂže mici.

Link to comment
Share on other sites

DiferenĂžele la demaraj sunt imperceptbile.

 

M-aº mira ca cineva sã fie În stare sã simtã o diferenÞã de mai puÞin de jumãtate de secundã.

 

Se simte si la demaraj,insa diferenta este si mai mare la timpi 0-200 unde automata pierde 3-4 secunde

Link to comment
Share on other sites

Parerile sunt foarte impartite aici si cum ar fi politicos, gusturile nu se discuta. Asa ca, eu am cutie automata, m-am obisnuit cu ea, nu asi mai conduce manuala ptr nimic in lume, eu care inainte sa iau masina actuala eram total impotriva automatelor. Se pare ca dupa ce am condus ceva mai mult automata - nu numai in oras, ci si afara, mai ales daca ai un pilot automat pe ea, e boierie curata - m-am convins ca am judecat gresit pana acum.

Poate am devenit eu lenes, dar un lucru e sigur - De acum incolo numai automata voi conduce.

Link to comment
Share on other sites

Parerile sunt foarte impartite aici si cum ar fi politicos, gusturile nu se discuta. Asa ca, eu am cutie automata, m-am obisnuit cu ea, nu asi mai conduce manuala ptr nimic in lume, eu care inainte sa iau masina actuala eram total impotriva automatelor. Se pare ca dupa ce am condus ceva mai mult automata - nu numai in oras, ci si afara, mai ales daca ai un pilot automat pe ea, e boierie curata - m-am convins ca am judecat gresit pana acum.

Poate am devenit eu lenes, dar un lucru e sigur - De acum incolo numai automata voi conduce.

 

sunt de acord cu tine ... parca mi-ai luat vorba din gura

 

eu tot pe steptronic merg ... este foarte buna , utila, destul de sportiva si foarte comoda si confortabila <_<

Link to comment
Share on other sites

Desii conduc manuala , as alege oricand automata . 100% viitoarea va fi automata . E mana cereasca in Bucuresti o automata <_<

 

Nu numai in bucuresti , E mana cereasca in general :), efectiv nu ai ce face cu manuala decat daca te dai in spectacol cu drift , curse si alte sporturi extreme de genul asta ....Lifetime automata

Link to comment
Share on other sites

dupa ultimile 3 saptamani cu manuala, in care am facut 6000 km, alergat grupa mare, si deci o folosire intensa a ambreiajului...de unde am o durere in sodul stang care se lasa spre genunchi de cred ca lesin cateodata...

 

AUTOMATA RULLZZZZZZZ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.