Jump to content

BMW E36 Coupe HELLROT


Toody

Recommended Posts

Salut!

 

De mult timp imi doream un BMW coupe. Dar in acelasi timp imi placea si VW Golf, am avut si Golf 3 si Golf 4 si alte marci Logan, Ford, Citroen.

Prin vara m-am ales cu un E36 Coupe 318 is. Mi-a placut extrem de mult. Dupa ceva timp mi-am dat seama ca nu era exact ce vroiam eu, fusese reconditionat masina dar nu era facut in cel mai meticulos fel imi facusem planuri sa o revopsesc Hellrot :) dar pana la urma masina a ajuns la altcineva.

Dupa ce am cautat masina 1 luna de zile am ajuns sa imi iau tot o E36 :) si nu imi pare rau deloc. :frantics:

 

BMW 316 e36 Coupe

 

Masina momentan e cu roti de iarna.

Urmeaza sa o trec pe numele meu saptamana asta, iar apoi o sa incep sa rezolv problemele prima data cele ale caroseriei poate si o vopsea integrala.

La interior trebuie sa retapitez fetele de usi si scaunul soferului are o gaurica mica in partea stanga a sezutului si sa schimb volanul.

Apoi o sa urmeze altele, jante si altele nebunii d-ale mele.

 

Doar pozele astea momentan

post-70183-0-88876300-1417962748_thumb.jpg

post-70183-0-72831900-1417962760_thumb.jpg

post-70183-0-68310700-1417962768_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

De mult timp imi doream un BMW coupe. Dar in acelasi timp imi placea si VW Golf, am avut si Golf 3 si Golf 4 si alte marci Logan, Ford, Citroen.

Prin vara m-am ales cu un E36 Coupe 318 is. Mi-a placut extrem de mult. Dupa ceva timp mi-am dat seama ca nu era exact ce vroiam eu, fusese reconditionat masina dar nu era facut in cel mai meticulos fel imi facusem planuri sa o revopsesc Hellrot :) dar pana la urma masina a ajuns la altcineva.

Dupa ce am cautat masina 1 luna de zile am ajuns sa imi iau tot o E36 :) si nu imi pare rau deloc. :frantics:

 

BMW 316 e36 Coupe

 

Masina momentan e cu roti de iarna.

Urmeaza sa o trec pe numele meu saptamana asta, iar apoi o sa incep sa rezolv problemele prima data cele ale caroseriei poate si o vopsea integrala.

La interior trebuie sa retapitez fetele de usi si scaunul soferului are o gaurica mica in partea stanga a sezutului si sa schimb volanul.

Apoi o sa urmeze altele, jante si altele nebunii d-ale mele.

 

Doar pozele astea momentan

 

frumos pisic ....sa il stapanesti fericit fara evenimente

legat de jante ti-as recomanda un model care l-am achizitionat recent pt un amic tot pe un E36...da foarte bine

BORBET A pe 17

8.5J FATA ET 13

10J SPATE ET 18

si o poza informativa

post-44404-0-01380400-1417969173_thumb.jpg

Edited by motorsport
Link to comment
Share on other sites

...Dupa lipsa semnalelor din aripi pare a fi '93-'94...

 

mda, m-a furat culoarea :) si antena diversity care nu am mai vazut-o pe masini 93-94.

 

Cam asta e masina link, s-a lucrat mult la ea. Antena nu apare in lista de optiuni.

 

 

La interior trebuie sa retapitez fetele de usi si scaunul soferului are o gaurica mica in partea stanga a sezutului si sa schimb volanul.

Ce model e stofa de pe scaune, am eu un scaun desfacut si te ajut cu mare placere.

Link to comment
Share on other sites

Frumusica masina, am vazut-o prin Adanca in trecere...dar observ ca stai in Targoviste, cel putin asa reiese din poze.

Mai am unele chestii care mi-au ramas de la e36, semnalizari aripi facelift asta in cazul in care vrei sa ii montezi, bucsi bascula pline excentrice noi, semnalizari fata galbene plus multe alte maruntisuri, daca ai nevoie...ne intalnim mai schimbam si o vorba:D

Spor la ce ti-ai propus.:download:

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Dan_316i Multumesc frumos, dar laterala scaunului e din piele.

 

Sir 10 Da sunt din Targoviste, am trecut aseara prin Adanca mergeam la Ploiesti. Am nevoie de mai multe lucruri, ne intalnim nu-i problema. Lasa-mi un nr de tel pe PM :)

 

 

Am facut pe fuga cateva poze cu interiorul sa vedeti despre ce e vorba.

post-70183-0-68975900-1418035094_thumb.jpg

post-70183-0-91528500-1418035102_thumb.jpg

post-70183-0-68911200-1418035110_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut! Nu am mai postat de ceva vreme...

 

Intre timp i-am facut o mica revizie,

Ulei BMW 5w30

Toate filtrele MAHLE

Curea accesorii CONTITECH + role INA.

 

In plus mi-am montat un kit angel eyes CCFL si am trecut masina pe numele meu :D

 

De curand mi-am luat jante pe 17 Style 21 8J, ET 20 toate 4, vreau sa le polishez buzele si steluta sa o fac un gri putin mai inchis.

Sunt nedumerit in privinta dimensiunii anvelopelor. As pune 205 40 17 cum am mai avut pe celalalt E36 dar pe ala aveam suspensie reglabila, la asta ma gandesc sa nu ramana prea mare distanta intre aripa si cauciuc. Ce dimensiune imi recomandati sa pun? avand in vedere ca acum am montate doar arcurile astea EIBACH.

 

 

Acum masina invarte roti pe 15 :getlost:

post-70183-0-50665000-1426281780_thumb.jpg

post-70183-0-59543900-1426281970_thumb.jpg

post-70183-0-70682300-1426281986_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Varianta low-tech: se dejanteaza rotile, se ridica pe cric, se monteaza janta, se baga in viteza si se aplica smirghel cu granulatie crescatoare pana faci rana la buricele degetelor :D

La final se poate da un strat asemanator cu polish-ul, in 2 pasi, cu o perie speciala.

Munca anevoioasa, dar cu rezultate pe masura...

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

@mgs - are dreptat. Cam asta a fost procedura, cel mai greu a fost sa indepartez lacul si vopseaua. Am incercat cu decapant, diluant, nitrodiluant dar degeaba doar cu smirghel a dat rezultate. De la 100 pana la 2000 iar apoi cu o carpa de bumbac am aplicat polishu-ul.

Tot timpul masina a fost pe cric in viteza a 2-a.

Edited by Toody
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.