Jump to content

Sfat Achizitie E46 AUTOMAT (in UK)


Claudiu Visan

Recommended Posts

Salutare!

 

Bai sincer nu am idee care este limita pentru a circula cu o masina inmatriculata in alta tara aici in uk, cert este ca nu vreau sa fiu eu aici cu masina de RO cum sunt UK-istii in RO (pe partea ailalta)

 

Faza cu asigurarea in UK este mult mai complexa decat credeam.

Am dat de un tip de treaba la "compare the market" - unul dintre cele mai mari site-uri de broking online.

Tipul este TURC, si mi-a explicat telefonic cam cum sta treaba cu asigurarile pe la britanici.

 

Faza cu varsta conteaza in proportie de 20% din totalul asigurarii, Capacitatea motorului 30% iar BRAND-ul 50% :) la dracu.

Iar la toate acestea, asiguratorii de aici au un algoritm de calcul comun, o baza de date comuna intre ei care tine cont de:

-Zona in care locuiesti si unde va sta masina in mare parte a timpului, modul in care declari ca o sa folosesti masina (pentru job, shoping, vizitat prieteni si plimbari s.a.m.d), zonele in care lucrezi (daca declari ca masina o folosesti pentru asta), unde vei tine masina pe timp de noapte, curte inchisa, garaj? unde va sta masina cand esti la job (in parcarea de pe marginea drumului sau in parcare inchisa a fabricii/biroului) s.a.m.d

Toti acesti factori il ajuta pe Asigurator sa iti calculeze prima de asigurare...insa cel mai important in pretul masinii ramane Brandul (BMW,AUDI,OPEL) si restul este motorul, varsta s.a

Cel mai bine este sa iti faci asigurarea Online, si sa incerci oarecum sa fentezi (Romaneste) sistemul, sunt cateva cai pe care le poti folosii sa ai o asigurare cat de cat decenta.

 

Referitor la Masina pe care o sa mi-o achizitionez, Este cert ca vreau BMW-Benzina-Automat-Piele :)

Imediat dupa asta, va urma navigatie cu android Erisin, si multe alte gageturi care aici le poti procura mult mai usor (Traiasca Ebay-ul) si le poti permite mai rpd :)

 

Haa...abia astept w-end-ul urmator :))

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai voie 6 luni pe an daca nu esti rezident, daca ai acte aici sinpermis de uk ai voie 1 saptamana. Chestia e ca nu poti sa platesti road tax pe masina din afara UK (gen vigneta) si nu prea le convine. Plus ca asigurarile la noi scartaie. E nasol primii ani dupaia scade considerabil, io am 1100 pe an la 525d si socru are 900 pe an la 730d. Deci nu e asa rau mai ales ca asigurarile aici sunt cu 100 de ani in fata romaniei

 

Sa presupunem ca esti rezident cu permis de UK, dar masina e pe numele unei rude din tara, atunci ai voie sa mergi cu ea?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Nu ai voie decat o saptamana daca ai contract de comodat tradus si legalizat. E o lege normala si corecta, muncesti in uk, locuiesti in uk, platesti taxe in uk e logic sa platesti road tax si asigurare tot in uk.

Multi incearca sa fenteze si am avut colegi care aubramas fara masini de RO 👍 ti-o ridica pe loc si o baga intr-o parcare inchisa dupa care te obliga sa o inmatriculeti + asigurare (care de rupe cand afla aia ca e masina luata de politie) + tax dupa care amenda si plata la parcare in jur de 1000£, toti le-au abandonal acolo avand masini undeva la 2000-4000€

Link to comment
Share on other sites

Nu ai voie decat o saptamana daca ai contract de comodat tradus si legalizat. E o lege normala si corecta, muncesti in uk, locuiesti in uk, platesti taxe in uk e logic sa platesti road tax si asigurare tot in uk.

Multi incearca sa fenteze si am avut colegi care aubramas fara masini de RO ti-o ridica pe loc si o baga intr-o parcare inchisa dupa care te obliga sa o inmatriculeti + asigurare (care de rupe cand afla aia ca e masina luata de politie) + tax dupa care amenda si plata la parcare in jur de 1000£, toti le-au abandonal acolo avand masini undeva la 2000-4000€

 

Bai sunt severi intr-adevar...dar mi-e greu sa cred ca sunt chiar asa...SUBLINIEZ NU SUSTIN CA NU E ADEVARAT...DOAR CA MI_E GREU SA CRED

Insa in acelasi timp stiu ca sunt foarte bine pusi la punct si ii fentezi la faze de genul destul de greu, insa cum poate sa dovedeasca pentru acea masina, ca este a mea? si mai ales, cum mama dracu sa ma oblige statu Britanic sa inmatriculez o masina si sa ii fac asigurare...NU CRED

 

Stiu doar ca daca trece acea perioada nu vei mai avea voie sa circului cu ea (daca te prind o pot confisca), pe aceasta cale obligandu-te indirect fie sa o inmatriculezi, fie sa o scoti din tara.

Faza cu 1000 lire sa iei masina inapoi se datoreaza faptului ca multi li se ridica masinile si ce nu stiu ei, este ca pentru fiecare zi petrecuta in acel parc de masini, vei plati o taxa pe fiecare zi, de aceea se ajunge la sume dinastea :)

 

Hai ca sa ales prafu de TOPICU MEU :))

 

 

Astept pareri, sfaturi, chestii trestii pentru noua masina, Cunoscatorii ce sa verific pe langa Semeringuri supape ulei curs la motor?

Cutia automata? belele? Unde cum?

 

Multzam!

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

Crezi, nu crezi io spun din fapte reale, tot asa prieten de familie rezident dar cu permis de ro merge de 2 ani aici cu masina de acasa si a fost oprit de mai multe ori si nu i-au facut nimic.

Probabil depinde cat de rasisti sunt gaborii 😅.

On topic: ai grija sa nu ai socuri la cutie cand schimbi din n-d-r sau cand dai +- , service history cat mai complet, proprietari cat mai putini si sa fie solida pe drum si nu in ultimu rand cevo noroc 👍

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Crezi, nu crezi io spun din fapte reale, tot asa prieten de familie rezident dar cu permis de ro merge de 2 ani aici cu masina de acasa si a fost oprit de mai multe ori si nu i-au facut nimic.

Probabil depinde cat de rasisti sunt gaborii 😅.

On topic: ai grija sa nu ai socuri la cutie cand schimbi din n-d-r sau cand dai +- , service history cat mai complet, proprietari cat mai putini si sa fie solida pe drum si nu in ultimu rand cevo noroc 👍

Bafta

 

Faza cu masina din alta tara, am zis, nu stiu ce sa zic, e cu 'schepsis' la astia :))

In mare parte sunt foate bine pusi la punct, insa, ca peste tot, e posibil sa mai si scape cate ceva :)

oricum in cazul meu este exclus din start aducerea unei masini cu volan pe stanga in UK.

 

Referitor la cutie, nu am condus nici un BMW pe benzina automat pana acum :) deci nu am nici o idee.

Intrebare (poate suna stupid pentru unii): Cand pun cutia in D, si ridic piciorul de pe frana, trebuie sa plece un pic de pe loc ca si la Diesel (dealea am condus multe automate)????

Insa cu siguranta daca va avea ceva buba (shock) ma consider apt sa o depistez.

Service history da, cat mai complet, desi au inceput si pe aici sa faca mishmasii pe la km si restu treburilor :))

Ca si proprietari, pe la astia masinile majoritatea au avut minim 2 proprietari, nu m-ar deranja prea tare daca toti au intretinut ok masina.

 

Thx ;)

Link to comment
Share on other sites

Cu automata da asa e, o sa te obisnuiesti foarte repede, e foarte practica.

Tocmai ce am fost cu socru astazi din londra pana in newcastel (900km dus intors) si a cumparat un 730d 2006 cu 83.000 mile, masina este foarte ok fata de ce e in jurul londrei. Si eu am fost in coventry sa o iau deci uite-te pe in afara londrei.

Cu toate manevrele astora masina isi arata kilomentrii si cum a fost intretinuta de proprietari.

Link to comment
Share on other sites

Da de preferat pt mine ar fi sa iau din afara Londrei de la particular, mi-ar fi mai usor daca ar fi spre sud, pt ca eu locuiesc in Croydon si lucrez in Woking (McLaren) - Nu ma laud :)))))

Oricum, masinile englezilor sunt in mare parte ok, insa ce te faci cu Indienii :)) care sunt mai rau decat Tziganii nostrii...

 

Sper sa am norocul de un 2Litrii curat cu maxim 120mii mile care sa fi fost bine intretinut :)

De preferat vreau interior de piele (incalzit/neincalzit nu e musai), si nu prea vreau aceasi culoare cu cea din romania (acel argintiu) :p

 

W-end-ul 01-03 May, o sa merg sa vad/testez masini...insa cautarea Online incepe undeva pe Miercuri/Joi Saptamana viitoare.

Nu vreau sa incep de pe acum pt ca sunt masini multe, se dau rpd si nu vreau sa ma enervez ca pierd vreuna din cauza timpului ca nu ma pot duce sa o vad...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic de traderi, daca dai iar de Indieni, turci, pachistanezi, risti sa fie mai Hamalite si umblate pe mai stii unde mai rau ca ale Samsarilor Romani.

De aceea as prefera un privat, care sa imi poata da Full Service History :)

 

Iar faza cu garantia de cele mai multe ori pluseaza (2-300lire) la pretul masinii daca vrei si garantie...Dar dc sa ii dau lui 2-300 putand sa o repar si eu cu banii aia...ce poate pica atat de scump?

Link to comment
Share on other sites

Da de preferat pt mine ar fi sa iau din afara Londrei de la particular, mi-ar fi mai usor daca ar fi spre sud, pt ca eu locuiesc in Croydon si lucrez in Woking (McLaren) - Nu ma laud :)))))

Oricum, masinile englezilor sunt in mare parte ok, insa ce te faci cu Indienii :)) care sunt mai rau decat Tziganii nostrii...

 

Sper sa am norocul de un 2Litrii curat cu maxim 120mii mile care sa fi fost bine intretinut :)

De preferat vreau interior de piele (incalzit/neincalzit nu e musai), si nu prea vreau aceasi culoare cu cea din romania (acel argintiu) :p

 

W-end-ul 01-03 May, o sa merg sa vad/testez masini...insa cautarea Online incepe undeva pe Miercuri/Joi Saptamana viitoare.

Nu vreau sa incep de pe acum pt ca sunt masini multe, se dau rpd si nu vreau sa ma enervez ca pierd vreuna din cauza timpului ca nu ma pot duce sa o vad...

 

 

Esti convins ca o sa gasesti masina potrivita in perioad mini-vacantei de 1 Mai? De obicei preturile pot scadea dupa Craciun (mai ales!) dupa vacante.. Nu inaintea vacantelor sau perioada lor.

Link to comment
Share on other sites

Esti convins ca o sa gasesti masina potrivita in perioad mini-vacantei de 1 Mai? De obicei preturile pot scadea dupa Craciun (mai ales!) dupa vacante.. Nu inaintea vacantelor sau perioada lor.

 

Imi sugerezi cumva sa nu ma grabesc? sau ce? Sincer nu inteleg treaba cu vacantele....

Englezii nu au vacanta de 1 mai, ci pe 4 mai, dar ce treaba sa aiba vanzarea unei masini Second cu vacanta?!

Link to comment
Share on other sites

Prieteni!

 

Cum nu ma pot orpii din cautari si vericari referitoare la Asigurarea in UK, azi am descoperit ca motoarele intre 1800 si 2399 in UK sunt catalogate in aceiasi clasa.

De cele mai multe ori site-urile de calcul a asigurarii te pot pacalii. Asa ca toata clasa de motoare intre 1.8 si 2399 este la acelas PRETz (diferenta insezisabila).

Lucru confirmat de mai multi asiguratori :) Yuhuuu (ai dracu milogii astia cu siteuri :)) )

 

Asta ar fi un lucru Foarte ok pentru mine in speranta de a gasii un 2.2 (m54) :D am mai spus 2.5 e un pic cam mare pt o masina de zi cu zi in UK :D

 

Acum marea PROBLEMA este ca 2.2 sunt destul de rare cu o cutie automata pe ele :D. (FUCK) :D cel putin din cautarile mele asa reiese....

Am nevoie de noroc zilele astea si imediat urmatuare :D

 

Va salut!

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare

 

Ce ai mai facut pana la urma cu masina/asigurarea?

 

Si eu locuiesc in UK (Londra) si oarecum ma aflu intr-o situatie similara.

 

Vreau BMW seria 3 coupe E90.

 

Ma orientez spre varianta 2litri sau mai mare, am 27 ani , carnet de 8, din cautarile mele asiguarea /an la motoarele de 2litri se invart la 1050lire iar cele cu motor de 3 litri la 1150lire.

Mi se par uriase "scorurile" primite la motoare de peste 2 litri...

 

Cu stima,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Sweetpayn si Sapro213 ce asiguratori a-ti gasit?

Ceva serios si cu experienta/vechime sau ce v-a dat confuse.com si alte site-uri de gen?

 

Si asigurarile gasite au incluse toate "accesoriile" ca: recovery, rescue, protectia geamurilor (parbriz), cu masina garantata in caz de accident?

Si, asigurarile gasite sunt full sau "comprehensive", sau a-ti ales doar asigurare minima de mers in legalitate?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.