Jump to content

becul de airbag il am aprins


Recommended Posts

si eu am avut becul de la airbag aprins,am fost la filaret si l-au resetat,dupa citeva luni s-a aprins iar si mi-au schimbat un cablu care era intrerupt la airbagul de la usa dreapta spate..probabil e aceeasi problema si la tine
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

daca e vorba de folia aia de la volan vezi ca e o caciula de bani...

Eu am avut-o intrerupta din cauza unor meseriasi care cand mi-au schimbat caseta de directie nu stiu ce naiba au fortat pe acolo si s-a rupt (eu am un golf 4).

prin ea trece si firele de claxon si cele de esp (vw), probabil la BMW e la fel.

Cand m-am dus la "carpaci" sa vad care e problema, mi-a dat jos volanul si a sarit folia afara. Claxonul imi functiona numai cand vroia el.

Meseriasu' (cred ca e cel mai bun-si mai scump- din oras) mi-a spus ca am avut un noroc chior pentru ca folia fiind torsionata putea sa faca un scurt si sa-mi sara airbag-ul in nas in MERS. dupa vre-o doua saptamani de mers asa fara airbag si fara claxon am gasit o folie din dezmembrari si am rezolvat problema cu 300 lei.

folia noua costa 1400 lei :blink:

n-am vrut sa te speri :)

Link to comment
Share on other sites

daca e vorba de folia aia de la volan vezi ca e o caciula de bani...

Eu am avut-o intrerupta din cauza unor meseriasi care cand mi-au schimbat caseta de directie nu stiu ce naiba au fortat pe acolo si s-a rupt (eu am un golf 4).

prin ea trece si firele de claxon si cele de esp (vw), probabil la BMW e la fel.

Cand m-am dus la "carpaci" sa vad care e problema, mi-a dat jos volanul si a sarit folia afara. Claxonul imi functiona numai cand vroia el.

Meseriasu' (cred ca e cel mai bun-si mai scump- din oras) mi-a spus ca am avut un noroc chior pentru ca folia fiind torsionata putea sa faca un scurt si sa-mi sara airbag-ul in nas in MERS. dupa vre-o doua saptamani de mers asa fara airbag si fara claxon am gasit o folie din dezmembrari si am rezolvat problema cu 300 lei.

folia noua costa 1400 lei  :blink:

n-am vrut sa te speri :)

218473[/snapback]

se numeste panglica...si a fost sfatuit deja sa verifice... :)

Link to comment
Share on other sites

pot fi multe cauze.daca ai avut airbagul sarit nu numai cutia de airbag trebuie sa fie in volan sun cablajele care se schimba butelia de gaz din scaun respectiv din scaune daca are centura trasa in scaun,capsa pirotehnica de la baterie.dute la un test la reprezentanta iti spune tot cu amanunt.bafta
Link to comment
Share on other sites

se poate inchide topicul , sa nu calce nimeni niciodata la automobile bavaria nici la tester la nimic ! se fac manevre foarte mari ! ATENTIE FOARTE MARI !rog adminii sa nu stearga acest post ca reflecta realitatea !
Link to comment
Share on other sites

@kretu -- man daca tot esti cu noi pe forum imparteseste si cum noi ce s-a intamplat sa stim si noi pe viitor la ce sa ne astepta de la AUTOMOBILE BAVARIA, ca doar este un service MARE, ce ai patit de esti asa suparat?? Zine si noua sa ne putem feri, adica in momentul in care mergem sa putem spune "nene nu imi faci cum ce iai facut unui baiat caruia .........." macar asa sa mergem sa vada ca santem cat de cat documentati si nu venim din pom, in caz ca ai o neplacere MARE, o poti reclama la OPC, ca doar de asta este acest organ in Romania si crede-ma ca astia de la OPC o cam cauta (o spun ca o stiu din experienta), lucrez la firma de calculatoare si ne cam tataie fundul cand se aude de OPC atata timp cat clientii au dreptate. Asteptam vesti. Bafta
Link to comment
Share on other sites

se poate inchide topicul , sa nu calce nimeni niciodata la automobile bavaria nici la tester la nimic ! se fac manevre foarte mari ! ATENTIE FOARTE MARI !rog adminii sa nu stearga acest post ca reflecta realitatea !

220455[/snapback]

 

 

Nu este inchis topicul si nu te opreste nimeni sa spui ce ti s-a intamplat acolo.

Link to comment
Share on other sites

se poate inchide topicul , sa nu calce nimeni niciodata la automobile bavaria nici la tester la nimic ! se fac manevre foarte mari ! ATENTIE FOARTE MARI !rog adminii sa nu stearga acest post ca reflecta realitatea !

Care realitate? Niste detalii si o mica istorioara ar ajuta sa intelegem sensul cuvintelor tale.

Link to comment
Share on other sites

Care realitate? Niste detalii si o mica istorioara ar ajuta sa intelegem sensul cuvintelor tale.

220608[/snapback]

bine mai oameni...o sa aflati toata povestea duminica...ca e prea mult de zis aici...s-a facut manevra in momentu cand am cumparat masina acum 2 luni...au luat mita sau un mic pachetel cu "bomboane" si au zis ca e masina buna...masina este intr-adevar buna ca am mai lucrat eu la ea am reparat destule chestii...dar problema nasoala este cu sensoru ala de airbag si cu computeru de bord , ei au zis ca nu se pot conecta sa faca diagnoza si nustiu ce , dar atunci cand am cumparat masina nu mi=au zis ca este mai grava problema cu airbag-u , si cu compu de bord.P.S. -> ieri eram de fata cand a venit un client la masa unde vorbeam eu cu unul si l-a intrebat pe "consilieru" ala "pachetu asta il las pe masa la sefu?" , macar nu intreba de fata cu mine sau il punea direct pe masa...sincer eu zic ca nu prea se merita sa pierdeti bani aiurea la bavaria...parerea mea...o sa va povestesc duminica tot :)...@edit -> azi dimineata am vrut sa ma duc la ei la bavaria sa-l iau de cap pe ala de atunci de knd am luat masina sa-mi zica ce are ea pe bune...dar ce scoteam ceva de la el ? :blink:

Edited by kretzu_sla
Link to comment
Share on other sites

spui ca acum 2 luni cand ai cumparat masina...(nu spui de unde) s-a intamplat mita.

apoi, ca ieri cand ai fost la service, sub ochii tai s-a mai intamplat o data. are legatura cu masina, sau problema ta?

 

eu asa inteleg. oricum e o acuzatie grava care trebuie sustinuta cu argumente. altfel e catalogata drept calomnie.

Link to comment
Share on other sites

spui ca acum 2 luni cand ai cumparat masina...(nu spui de unde) s-a intamplat mita.

apoi, ca ieri cand ai fost la service, sub ochii tai s-a mai intamplat o data. are legatura cu masina, sau problema ta?

 

eu asa inteleg. oricum e o acuzatie grava care trebuie sustinuta cu argumente. altfel e catalogata drept calomnie.

220908[/snapback]

da ce sunteti si judecatori acuma ? pe langa rangul de admin ?nu am ce argument sa mai dau am dat destule , am pus punct si gata am incheiat discutia...poate este prea greu de inteles.

Link to comment
Share on other sites

da ce sunteti si judecatori acuma ? pe langa rangul de admin ?nu am ce argument sa mai dau am dat destule , am pus punct si gata am incheiat discutia...poate este prea greu de inteles.

nu s-a dat nimeni judecator.

dar judecata avem. nu ai dat niciun argument. doar ne faci neintelegatori sa nu spun grei de cap.

explicatiile ajuta, sincer. nimeni nu iti cere sa descrii momentul in culori, doar sa schitezi un pic scena. atat.

Link to comment
Share on other sites

nu s-a dat nimeni judecator.

dar judecata avem. nu ai dat niciun argument. doar ne faci neintelegatori sa nu spun grei de cap.

explicatiile ajuta, sincer. nimeni nu iti cere sa descrii momentul in culori, doar sa schitezi un pic scena. atat.

220927[/snapback]

 

 

cred ca vrea sa spuna ca la diagnoza initiala de acum 2 luni ..au trecut cu vederea o problema mai grava ...care acum nu mai poate fi ascunsa ... E cam greu de dovedit ..Doar sa-ti spuna cineva efectiv ...

Sorry daca nu e asa ..eu cel putin asa am inteles ...Poate e omul mai clar ,,,ca sa nu mai fabulam !...

:blink:

Link to comment
Share on other sites

oricum ideea e ca eu mi-am luat-o in nas...nu cei de la ab...eu am crezut prima oara ca or sa ma ajute cu testul acela...chiar un "berbec" de acolo a zis da sigur avem chiar un test in vederea cumpararii unui autovehicul...si eu a da foarte bine sa facem testul...dupa test da domne are cate ceva masina...egr , electroventilator , lampa spate , valva vacum si inca ceva nushu pe la ulei in fine...problemele astea "minore" le-am rezolvat singur , atunci cand i-am intrebat de sensoru aprins pe bord au zis CA NU STIU CE ARE , si cand am intrebat de diagnoza la motor au zis la fel nu stim ce are...masina nu are nimic merge , ca sa nu mai zic ca asta de la care am luat eu masina ii cunostea pe toti de la ab dadea "noroc" cu ei de parca erau tovarasii lui de-o viata , cand eu i-am zis lu asta cu masina sa mergem in alta parte el nu a vrut nici in ruptu capului a insistat sa mergem acolo - si musai acolo m-am dus...in fine ce am zis aici este pe scurt...dar majoritatea problemelor erau "manarite" , electroventilatorul nu era ars cum au zis ei , aerul conditionat mergea , lampa din spate , problema ei saraca nu a fost de bec ars...ca saracu bec era cu suportu lui cazut jos langa baterie , dar ei nu domne nu au putut sa se uite sa-l bage au preferat sa zica ca e ars si trebuie unu nou cu tot cu suport , si eu ma intreb cum au aflat de pe testeru ala anumiti parametri ai masinii , ca am pe hartie si un test la motor care indica anumiti parametrii si acuma dupa ce am aflat raspunsul de la ab cand am fost pt airbag , mi-au zis vai dar nu se poate conecta diagnoza la masina nu merge nu putem vedea nimic de pe masina nu merge nici un modul + ca mi-au luat si banii pe un test care nu a avut nici o valoare , zic asta fiindca azi am fost la augsburg si am facut acelasi lucru care il facusem la ab si dansii de la augsburg nu mi-au luat nici un ban fiindca nu s-au putut conecta , dar eu totusi le luasem din timpul lor pretios , nu fac reclama sau ceva anume in favoarea augsburg , dar sincer cei de la ab mi s-au parut prea cu nasul pe sus , ca sa nu mai zic ca ieri cand am fost "berbecul" de dinainte sa iau masina care mi-a facut factura atunci si altele , tot la el m-am dus si ieri si era saracu asa de suparat incat nu dadea ochii cu mine si m-a trimis la colegul lui mai in spate putin...un pic de ajutor i-am cerut si a zis " du-te la colegu meu din spate " , in fine astea fiind spuse adevarul despre ce are masina il stiu doar cei de la ab , eu in continuare voi fi nevoit sa beneficiez de service-ul lor ca sa scap de porcaria asta de airbag si de diagnoza computerului de bord...
Link to comment
Share on other sites

este posibil sa fi sarit anumite chestii , unele foarte importante altele nu , dar sincer nu prea mai stiu exact povestea , am avut momente in care am regretat ca m-am dus la ab sa fac acel test...si am avut momente cand am regretat ca am luat masina , fiindca cei de la ab mi-au zis ca e posibil sa fie computerul de bord , ma rog ecu si astea fiind auzite eu normal ca m-am speriat si am inceput sa regret , ca ala nici nu costa vreo 1000 de euro...dar ce sa zic domnii de la ab nu puteau sa-mi zica adevaru de la inceput...au preferat sa-i faca vanzare lu ala...P.S -> am auzit ca nu poate fi ecu , sau computerul de bord defecte ( banuiesc ca nu sunt unul si acelasi lucru) , daca erau defecte nu mai functiona mai nimic pe masina , ma rog geamuri , lumini , clima , dsc , abs...am auzit ca poate fi un contact dus la ECU , OBC , sau ma rog nushu...mi-au zis cei de la ab ca ar trebui sa las cam o sapt masina sa o desfaca sa ia "fir cu fir" ca altfel nu pot sa afle , dar daca ei stiu adevarul ce este cu ea , de ce ma mai pun ei pe mine la plata in loc sa-mi zica direct ce are sa platesc reparatia , care o fi ea si sa se termine circul...dar cam greu in romania....etc etc :blink:
Link to comment
Share on other sites

........, ca sa nu mai zic ca asta de la care am luat eu masina ii cunostea pe toti de la ab dadea "noroc" cu ei de parca erau tovarasii lui de-o viata ,

 

............ca sa nu mai zic ca ieri cand am fost "berbecul" de dinainte sa iau masina care mi-a facut factura atunci si altele .....

ai luat masina de la AB? :blink:

Link to comment
Share on other sites

este posibil sa fi sarit anumite chestii , unele foarte importante altele nu , dar sincer nu prea mai stiu exact povestea , am avut momente in care am regretat ca m-am dus la ab sa fac acel test...si am avut momente cand am regretat ca am luat masina , fiindca cei de la ab mi-au zis ca e posibil sa fie computerul de bord , ma rog ecu si astea fiind auzite eu normal ca m-am speriat si am inceput sa regret , ca ala nici nu costa vreo 1000 de euro...dar ce sa zic domnii de la ab nu puteau sa-mi zica adevaru de la inceput...au preferat sa-i faca vanzare lu ala...P.S -> am auzit ca nu poate fi ecu , sau computerul de bord defecte ( banuiesc ca nu sunt unul si acelasi lucru) , daca erau defecte nu mai functiona mai nimic pe masina , ma rog geamuri , lumini , clima , dsc , abs...am auzit ca poate fi un contact dus la ECU , OBC , sau ma rog nushu...mi-au zis cei de la ab ca ar trebui sa las cam o sapt masina sa o desfaca sa ia "fir cu fir" ca altfel nu pot sa afle , dar daca ei stiu adevarul ce este cu ea , de ce ma mai pun ei pe mine la plata in loc sa-mi zica direct ce are sa platesc reparatia , care o fi ea si sa se termine circul...dar cam greu in romania....etc etc :blink:

221045[/snapback]

 

 

Pai nu trebuia sa cumperi masina in halul asta,sub nici o forma.

Nu stii ce are airbagul,computerul de injectie....de ce ai cumparat-o?

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ceva,ce are airbag-ul?Ai luat-o cu becul aprins si ti s-a spus ca este ok?

221044[/snapback]

nu au zis nici ca nu are nimic nici ca ar avea ceva...eu fiind atunci necunoscator...am zis o fi ceva simplu domne un simplu reset de sistem si gata...dar se pare ca a fost mai grav...si consecintele le suport eu si banii mei

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.