Jump to content

Achizitie F30


nepot_nepot

Recommended Posts

Vad ca dealerul este din 2001 pe mobile, are ceva istorie.

Masina mi se pare ieftina pntru numarul de km si an.

Ca si optiuni are cateva, insa nu este ceva extraordinar.

 

ionut_marius: masina aia depseste 50.000 K lejer. La ce optiuni are, este undeva aproape de 60.000 k.

Insa este de luat, arata misto.

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

post-52760-0-87242900-1422018754_thumb.jpgFrumoasa masina(ultima gasita de tine),cat despre pretul ei de noua nu cred ca depaseste de 50000edar se apropie,58000e a costat cea postata de mine(luxury edition) care e chiar full,full pretul de achizitie din de aproximativ un an de zile pe cand avea 30000km a fost 33000e cu garantie de un an de zile si prelungita aici de prietenul meu la inca 1an+pachet service inclus gratuit.Cand aluat-o era cu jante pe 16,a trebuit sa cumpere pe 18(cele din poza)+cauciucuri alti 3000e,acum la revanzare dupa doar 1 an pierdere de 10000aproximativpost-52760-0-71203200-1422018620_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Va mai cer ajutorul intr-o problema, e posibil ca masina asta sa nu aiba tempomat cu functie de franare cum am vazut la cam toate masinile F30?

 

http://www.bmwarchiv.de/vin/j554021.pdf

 

descrierea de pe site-ul bmw este asa:

ditions and packages

Comfort package

ConnectedDrive Services

Lights package

Modern Line

navigation package ConnectedDrive

Storage compartment package

Visibility package

Drive, chassis and suspension

Dynamic Stability Control (DSC)

Steptronic transmission

Environment and safety

Adaptive headlights

Automatic Start/Stop function

Diesel particle filter

Fog lights

Head airbag

Headlight washer system

High-beam assistant

Interior rear-view mirror with automatic anti-dazzle function

Rain sensor

Xenon light

Comfort and interior equipment

Additional 12-volt power sockets

Armrest front, sliding

Automatic air conditioning

Floor mats in velour

Highlight trim finishers Pearl Chrome

Interior trim finishers 'Pearl' dark

Multifunction for steering wheel

Rear-seat headrests, folding

Seat heating for driver and front passenger

Sport leather steering wheel, black

Through-loading system

Window lifts, electrical

Driver assistance

Concierge service

Instrument cluster with extended contents

Intelligent emergency call

Park Distance Control (PDC)

Park Distance Control (PDC)

TeleServices

Multimedia

Apps

Enhanced telephony with extended smartphone connectivity

Hands-free facility

Navigation system

Navigation system Professional

On-board computer

Real Time Traffic Information

Remote Services

Exterior

White direction indicator lights

Wheels

17'' light alloy wheels V-spoke style 413

Light alloy wheels

Runflat tyres

Link to comment
Share on other sites

Cere niste poze cu partea frontala, ar trebui sa se vada cumva senzorul radar infipt in bara! Altfel nu stiu cum sa-ti dai seama! Poate se afla totusi inclus in vreun pachet din cele incluse! Atatea pachete are BMW ca-i foarte greu sa aflii ce contine el mai exact! Eventual sa ofere si lista acestora!

 

 

 

 

LE. Ar fi greu de crezut ca o asa masina cu atatea optionale sa nu aibe deloc Cruise control, chiar si fara functie de franare! La F30, acesta nu-I tot pe maneta in partea stanga-jos?!?! Adevarul este ca am vzt ca unele au ceva butoane pe volan, dar poate ca acela este doar pentru reactivare dupa ce ai apasat pe frana!

 

 

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

La franare ma refer mai mult la pastrarea unei anumite distante presetata fata de vehiculul din fata si asta doar cand ai activat cruise controlul. Nu m am referit la acea functie de franare automata in caz de impact in oras.
Link to comment
Share on other sites

Astea sunt pozele cu volanul si cu botul masinii, nu am cum vedea altele, poate doar daca ma duc acolo, nu sunt foarte cooperanti.

 

Eu ma refeream fix la functia cruise control cu franare (daca incetineste cel din fata, nu daca mergi prin oras si-ti sare cineva in fata masinii), care la BMW pe site arata ca in ultima poza atasata.

 

Ce are masina asta poate fi un cruise control fara functie de franare? sau la ce folosesc butoanul RES si rotita de langa el la masina descrisa mai devreme, tinand cont ca nu are butonul de deasupra si nici cel de sub.

post-70829-0-72599100-1422545486_thumb.jpg

post-70829-0-98025300-1422545494_thumb.jpg

post-70829-0-82900100-1422545720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

La mine asa arata volanul si am acc: http://www.bmw.co.za...uisecontrol.asp Ultima poza pe care ai pus-o tu știam ca e de la mașini care au cruise control simplu. Oricum din poza cu interiorul mașinii pe care vrei sa o cumperi eu zic ca ori nu are cruise control deloc si rotita aia face altceva, ori are ceva cruise control simplificat si nicidecum cel cu funcția de frânare.

 

M-am mai uitat la ceva poze pe net si volanul acela are doar butonul de lim prin care poti sa setezi o limita pe care sa nu o depaseasca masina. Eu înclin spre varianta ca masina in cauza sa nu aibă deloc cruise control.

Edited by bomb3009
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La franare ma refer mai mult la pastrarea unei anumite distante presetata fata de vehiculul din fata si asta doar cand ai activat cruise controlul. Nu m am referit la acea functie de franare automata in caz de impact in oras.

ACC = pilot automat cu pastrarea distantei fata de masina din fata, si colegul FRE se referea fix la aceasta optiune care e simplu de aflat, se afla un radar in bara masinii.

 

Pilot automat cu functia de franare s-a pus de o gramada de timp, daca nu ma insel din 2005-2006 si in afara de faptul ca stie sa mentina viteza, stie sa si franeze ca sa mentina viteza setata, si fix atat stie.

 

Eu unul nu am vazut nici macar ACC care sa franeze 100% de fiecare data cand exista pericol de impact, are si el niste limitari iar in cazul in care o sa te bazezi pe acel senzor ca o sa franeze la impact o sa auzim de tine la stirile de la ora 17.

 

Pentru detalii despre ACC cautati prin emisiunile Top Gear,dar din cate tin minte nu explica si situatiile in care se dezactiveaza automat si cere atentia soferului.

 

LE: Cel din poza lui enis28i este pilot automat si cam atat.

ACC pic

Edited by Gabriel.V
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Active protection e o dotare care poate sa frâneze in caz de accident si se mai ocupa de pretensionarea centurilor plus ĂŽncĂŁ ceva chestii legate de geamuri, scaune, etc. . Pentru ca masina sa frâneze, sa accelereze si sa urmĂŁreascĂŁ masina din fata in timp ce e activat tempomatul este funcția active cruise control with stop and go function. Daca ai acc, atunci volanul vine cu ĂŽncĂŁ 2 butoane cu care reglezi distanțĂŁ pe care sa o pĂŁstreze fata de masina pe care o urmĂŁrești.
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot interpretez decat 2 butoane in poza pusa; un soi mai nou de pilot automat ce mentine directia masinii intre liniile dintre benzi (si cred ca aici intra si detectia impotriva oboselii soferului din linkul postat..) si protectia (adica franarea automata) ca protectie la impact. In acest caz nu se stie daca pilotul automat stie sa si mentina distanta fata de masina din fata. Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.