Jump to content

Achizitie F30


nepot_nepot

Recommended Posts

n_am vazut poza de mai sus (!) :purple:

Are Cruise CONTROL SIGUR (cum sa nu aiba!?)

am condus recent un F30.

E un pic mai destept cruise controlul la F30 fata de E90! :heart:

 

Nu mai tin minte exact dar cred ca se "intra" in cruise tot din maneta din stanga care nu se vede in poza.

Din Butonul din stanga, jos, de pe volan se stabileste viteza de referinta la care se opreste din mers dupa accelerare... apoi din clapeta tot din stanga de pe volan poti sa cresti (sau sa reduci) viteza de cruise fara sa apesti pedala de acceleratie :sorcerer:

Asta mi-a placut mai mult la F30 pentru ca la E90 daca tragi de clapeta in sus sau jos; sus accelereaza mult prea repede si decelereaza mult prea incet pentru mersul de autostrada..

 

Pe marginea de sus in timpul cruise-ului apar doua sageti micute ce se inverzeste sa avertizeze ca esti in cruise si se face galben cand nu mai esti in cruise.. :ninja:

Edited by beemer_owner
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

mmmmmmmmmm...superba mașina, iar kitul ala M face toți banii...eu cred ca merita diferența de bani fĂŁrĂŁ doar și poate!

Link to comment
Share on other sites

Eu imi mențin parerea legat de cruise control. Masina in cauza are volanul ca si cea la care se face retrofitul pentru cruise aici: http://www.bmw-sg.co...l-retrofit.html

LESi aici o alta discutie despre faptul ca nu e standard cruise controlul: http://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=661850

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ai gasit un F30 care sa-ti placa sau macar ti-ai facut o lista cu cateva ?

Prima alegere ar fi cea de care am intrebat azi cu tempomatul, din iulie 2013, 50k km, 320d modern line, cam 23.500e fara tva (19% in germania), de pw site-ul bmw.

tot pe la aceiasi bani am gasit cateva 318d sportline, doar ca au trapa si cruisecontrol in plus. Personal am condus doar 318d si mi s-a parut ok pt nevoile mele, dar pe forum aici am primit sfatul sa fac un efort si sa iau 320 ca nu o sa regret.

Edited by nepot_nepot
Link to comment
Share on other sites

Pe marginea de sus in timpul cruise-ului apar doua sageti micute ce se inverzesc sa avertizeze ca esti in cruise si se fac galbene cand nu mai esti in cruise.. :ninja:

pe una dintre ele putand sa o misti din clapeta mentionata mai sus, crescand viteza.. interesanta implementarea.

 

Eu imi mențin parerea legat de cruise control. Masina in cauza are volanul ca si cea la care se face retrofitul pentru cruise aici: http://www.bmw-sg.co...l-retrofit.html

LESi aici o alta discutie despre faptul ca nu e standard cruise controlul: http://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=661850

in cearca sa intelegi ca masina aceea ARE cruise control. Ceasul acela micut din stanga de pe volan, cu o sageata pe marginea exterioara orientat spre interiorul ceasului, e simbolul cruise controlului, mai exact prin apasarea o data a butonului se stabileste viteza de referinta la care se revine dupa accelerare, fara sa franezi.

 

eu am comentat doar pe pozele urcate de enis28i.

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

 

eu am comentat doar pe pozele urcate de enis28i.

 

Eu vorbeam de masina pe care vrea sa o cumpere nepot_nepot. Aceea nu are cruise control. Oricum f30 nu cred ca mai are maneta de cruise ca la e90. Comenzile sunt pe volan, cel putin asa tin minte de cand am condus-o. Un proprietar de f30 ne poate confirma oricum.

 

A lui enis28i nu am spus niciodata ca nu ar avea cruise control. Acolo era discutia despre active cruise control.

Link to comment
Share on other sites

Nu e res trecut pe butonul din mijloc, e lim. La mine lim seteaza o limita de viteza de care nu poti trece. Din toate pozele pe care le-am vazut si din experienta proprie un singur buton inseamna ca nu are cruise control, 3 butoane cruise control with braking function si 5 butoane active cruise control.
Link to comment
Share on other sites

bai ce de discutii,asa des folositi voi cruise controlul ?:D pentru mine asta ar fi ultima problema.

O fi confirmarea faptului ca romanul a renuntat la a avea autostrazi ca in vest si plateste pretul MAI MARE pe ceva care ii permite intretinerea visului si doar atat. :sorcerer:

Si cei din vest folosesc rar pilotul automat pentru ca traficul e mare dimineata mai ales, iar de schimbat benzi pe pilot automat :super: e si mai ... riscant. :Devil:

Link to comment
Share on other sites

bai ce de discutii,asa des folositi voi cruise controlul ?:D pentru mine asta ar fi ultima problema.

 

Ba e chiar OK si la noi, chiar si fara autostrazi! Il folosesc destul de mult in afara indeosebi cand este mai liber! Ajungi mult mai odihnit dupa un drum de 200, 300Km!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Butonul de pe volan RES se foloseste cand ai franat si viteza e in scadere,practic el aduce masina la viteza setata initial. La F30 nu mai este nici o maneta de activare,totul este pe volan. Alegerea benzina vs motorina este una inteleapta daca posesorul merge destul de mult,sau pur si simplu ii place Diesel,diferenta de consum este probabil aproximativ 3 litri in oras si vreo 2 litri afara. Personal daca as avea buget as lua ori 328i ( cum am de fapt ) ori 335d ( cuplu si performante de invidiat ),nimic altceva.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.