Jump to content

Trepidatii volan ciudate la frânare BMW e60


Recommended Posts

La mine nici nu s-a cunoscut dupa ce le-am pus(ate).Eu pun originale no problem dar acum astept sa vad ce fac cu flansele astea.Astept sa-mi faca o oferta.

Cand ai pus discurile originale ai primit si flansele pe care se prind?

Link to comment
Share on other sites

Ai inteles gresit,eu m-am referit ca nu vine flansa separat de rulment,cum vine pe puntea spate de exemplu.

Asta e corpul rulment flansa pt puntea fata,asta ma refeream,ca e un ĂŽntreg image.jpg

 

 

Si nu,normal ca nu vin cu discurile,eu am dat parca vreo 900-1000 RON/buc originali rulmentii pe fata,dar i-am schimbat degeaba,verifica-i cei de pe masina ta cu ceasul comparator si daca nu oscileazĂŁ flansa,nu ii schimba aiurea

Edited by Dragos_m_Mf15
Link to comment
Share on other sites

Si mie am vb la reprezentanta din Constanta.O sa incerc maine in alta parte.Am mai vorbit si la cei de la Bimmer Bucuresti e sensibil mai putin in jur de 2100 Ron.

Mai incerc maine si poimaine o sa ma hotarasc nu de alta dar chiar am nevoie de masina in vara asta.

O sa anunt ce am facut.

Sanatate numai bine!

P.S tot dupa forum am citit lucruri cam naspa despre Bimmer astia,tu ce stii despre ei?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu nimic despre bimmer,eu sunt din Alba Iulia ,oricum ,2100 RON cu tot cu manopera mi se pare acceptabil daca sunt originali rulmentii.

Oricum,nu are rost sa ii schimbi,de regula flansele,mai ales originale se ovalizeaza foarte greu.

Eu iti dau un sfat prietenesc,da roata si discul jos,mergi la cineva care are ceas comparator verifica-le flansele cu ceasul,ma gandesc ca ai ce sa faci cu 2000 lei,decat sa schimbi rulmentii aiurea,mai alea daca nu fac gĂŁlĂŁgie

Edited by Dragos_m_Mf15
Link to comment
Share on other sites

Auzi,mergi undeva unde ai Încredere,sau daca te pricepi cat de cat poti sa verifici chiar tu,daca iti spun de la service ca trebuie schimbate,nu inseamna 100% ca sunt defecte,ar mânca si mecanicii o pâine...chestia asta ti-o spun ca am patit eu asa,am schimbat destule piese aiurea mergând pe aprecierea mecanicilor
Link to comment
Share on other sites

Da inteleg ce spui tu.De aceea ma duc la mai multi sa fiu sigur ....dar pe partea cealalta o 100de mecanici 101 pareri:))).Am patit si eu asta cu alte probleme am schimbat o gramada de piese aiurea pana sa ajung la cea care trebuia schimbata.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am fost la service si cica ar fi de la amortizoare.Ca daca ar fi fost de la discuri trebuia sacse simta vibratia si un pedala nu numai in volan.I am zis ca daca schimb amortizoarele fata si face la fel ce-i mai fac....si mi-a spus ca discurile se pot rectifica la strung.Ce zici sa schimb si amortizoarele?kayaba mi au zis ca sunt ok....nu am auzit never de astea....nu stiu ce sa fac....

Link to comment
Share on other sites

vezi ca la mine era vibratia aia in volan de la tampoanele de motor.dupa ce le-am schimbat a disparut. nici mie nu mi-a gasit nimeni problema trepidatiei in volan pe frinare. discuri placute bucse roti cauciucuri schimbate verificat etrieri. nimic.
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca mecanicii de acolo o cam dau cotitĂŁ,nu prea are voie sa batĂŁ volanul de la amortizoare,si eu le-am schimbat DEGEABA.

Iar nu e o regula sa batĂŁ pedala cand sunt ovalizate discurile,la mine erau ovalizate si nu simteam nimic in pedala

Kayaba face acum amortizoarele OE pt Mercedes,stiu ca le-am schimbat eu la ml si la C-classe,e o firma ok

Fa un test de amortizoare inainte,nu cred sa iti batĂŁ de acolo,mult mai probabil de la discuri.pana la urma nu ai schimbat discurile?daca ai vreun prieten la care stii ca nu ii bate volanul ĂŽncearcĂŁ sa schimbi discurile cu a lui,eventual si jantele,sa fie originale,etc.

Verifica dumnezeieste tot ce tine de Directie si mai ales JANTE+ANVELOPE degeaba se echilibreazã cauciucul daca are bãtaie.eu de exemplu am cumparat anvelope noi Continental care bateau.uita-te cand pune roata pe aparatul de echilibrat si o Învârte sa nu batã cauciucul.

Iar cu rectificatul discurilor la strung,poti sa faci asta pt proba sa vezi daca mai face,daca nu mai face iei altele noi si aia e.

Daca stĂŁteai mai aproape de mine te puteam ajuta cu mai multe chestii,asa din pĂŁcate doar cu sfaturi

Edited by Dragos_m_Mf15
Link to comment
Share on other sites

Nu,nu le-am schimbat ptr ca au zis ca nu are rost sa cumpar altele ca astea sunt bune.Cred ca anulez telescoapele pun discuri si placute originale si dupa aia mai vad eu.Burduful ala de la telescoape(cel din cauciuc)era rupt.

 

Nu,nu le-am schimbat ptr ca au zis ca nu are rost sa cumpar altele ca astea sunt bune.Cred ca anulez telescoapele pun discuri si placute originale si dupa aia mai vad eu.Burduful ala de la telescoape(cel din cauciuc)era rupt.

Link to comment
Share on other sites

Din ochi:-):-)Le-am transmis ca nu le schimb(amortizoarele).O sa pun discurile si placutele originale si apoi o sa vad cum se comporta.Gata pe ziua de azi,maine o sa comand discurile si placutele originale le schimb si ....o sa vad.

multumesc mult ptr suport Dragos.

O seara buna dar mai alrs racoroasa:-):-)

Link to comment
Share on other sites

Cu placere,oricând.

Ce jepcari,nu ai cum sa verifici un disc ovalizat fara ceas comparator

Eu zic sa nu schimbi discurile pana nu e verificat restul tot,ca nu sunt chiar ieftine originale

Ti-am zis jante+anvelope sa ai certitudinea ca is ok,apoi tot ce tine de bucsi/brate,chiar si rulmentii de sarcina de la amortizoare.

Daca toate mentionate mai sus sunt ok,verifica discurile cu ceasul comparator,doar atunci poti sa iti dai seama ca sunt ovalizate,nu are rost sa le schimbi degeaba,o sa le iei noi si daca nu e tot ce ti-am zis verificat dumnezeieste,o sa ai surpriza ca face la fel.

Ăncepe ca ce te costa cel mai putin VERIFICAREA!

O seara faina si tie

Link to comment
Share on other sites

Din ochi:-):-)Le-am transmis ca nu le schimb(amortizoarele).O sa pun discurile si placutele originale si apoi o sa vad cum se comporta.Gata pe ziua de azi,maine o sa comand discurile si placutele originale le schimb si ....o sa vad.

multumesc mult ptr suport Dragos.

O seara buna dar mai alrs racoroasa:-):-)

 

Salut

Mai e un caz asemĂŁnĂŁtor pe forum și dupĂŁ ce a bĂŁgat o grĂŁmadĂŁ de bani ĂŽn piese,a rezolvat problema prin curĂŁțarea butucului pe care vine prins discul de frana.Mecanicii lu' Peste nu au curĂŁțat locul de contact dintre butuc și disc,astfel avea o bĂŁtaie foarte mica,dar ĂŽn timpul frânarii se amplifica,rezultând acea vibratie ĂŽn volan.

Link to comment
Share on other sites

Problema mea e ca nu gasesc nici ub service/mecanic care accepta sfaturi,ideii,etc.Asta imi zice ca sunt amortizoarele verificate of course "la ochi".Acum o sa caut sa verific cu ceasul comparator ovalitatea discurilor.Daca sunt ok trec la urmatorul pas de verificari daca nu le schimb cu placute cu tot.

Ma dispera super mecanicii astia care se mai dau si experti dar se invart pe langa masina si nu au nici o idee noua inafara de ce le spun eu...

Nu ma dau batut sper sa o rezolv pana la urma....

Link to comment
Share on other sites

Am aici langa Alba reprezentanta Mercedes,la ei imi duc mai nou toate masinile,niște baieti grozav de pricepuți,iar referitor la piese,daca am comandat o piesa si simptomele au rĂŁmas,au facut retur fara probleme,nu au incercat sa "imi bage nimic pe gat"

De fiecare data cand am fost,au verificat totul amanuntit inainte sa schimbe o piesa.

Poate au manopera o idee mai mare comparativ cu alte service-uri,dar macar fac calitate.

Plus ca mi-au facut prețuri la piese originale BMW mai mici ca oriunde.

S-a conturat si o relație de prietenie intre noi,am un scaunel pentru pescuit si stau langa ei cand imi lucreaza ceva:))

Iar referitor la problema ta spune-le celor de la service ca nu accepti plata daca schimbi ceva si se dovedește ca piesa in cauza nu a foat defecta

Edited by Dragos_m_Mf15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.