Jump to content

Sfat Faruri


Royal

Recommended Posts

salutare... as avea nevoie de un sfat legat de faruri ... mi-am schimbat acum ceva timp halogenul cu xenon aftermarket .. iar acum as vrea sa-l schimb inapoi cu halogen deoarece bat foarte aiurea iar noaptea sunt semnalat periodic de catre ceilalti crezand ca am faza lunga sa nu mai zic ca am fost tras si pe dreapta si era sa raman fara certificat, farurile sunt fara lupa ...am si angel eyes alb montat ... cu ce credeti ca e mai bine sa schimb xenonul aftermarket ca sa nu mai am probleme...
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai bine ti-ai monta si lupele daca tot vrei sa te bucuri de xenon si nici nu mai orbesti pe nimeni.(din cate am citit si eu pe aici am dedus ca nu este indicat montajul xenonului fara lupele aferente)

PS:si eu sunt in aceeasi situatie ca a ta,doar ca le-am reglat mai jos ca sa nu mai deranjeze,dar bineinteles urmeaza sa-mi montez si lupele :rolleyes:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E o tiganie mare sa pui xenon fara lupe si avantaje nu ai pt ca bat foarte prost si ii orbesti pe cei de pe contrasens. Montati-va lupe Morimoto Mini H1 de 3" + xenon 35w 4300k si o sa aveti "lumina", aspect oem si nu orbiti pe nimeni.

 

Cititi aici:

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/124281-diy-retrofit-bixenon-morimoto-h1/

 

 

Edited by Kenbobo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Daca nu se poate cu solutii cu lupa cat mai aproape de OEM, gen Morimoto, atunci cel mai indicat este sa revii la farurile halogen OEM! Nu-I capat de tara si vei avea suficienta lumina! Ok, nu atat de multa ca si un xenon OEM si ceva mai galbuie, dar suficeinta cat sa circuli in siguranta, respectand anumite norme europene, unde ai un minim si un maxim pentru iluminarea necesara!
Link to comment
Share on other sites

Daca nu se poate cu solutii cu lupa cat mai aproape de OEM, gen Morimoto, atunci cel mai indicat este sa revii la farurile halogen OEM! Nu-I capat de tara si vei avea suficienta lumina! Ok, nu atat de multa ca si un xenon OEM si ceva mai galbuie, dar suficeinta cat sa circuli in siguranta, respectand anumite norme europene, unde ai un minim si un maxim pentru iluminarea necesara!

 

 

 

am analizat un pic si cele de la morimoto si am ales pan la urma sa trec inapoi pe halogen... se vede bine si cu astea decat alea de la morimoto nu-mi par de calitate

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rau, dar nu ti se par bune Morimoto? :o Acrii strugurii? :rolleyes: Totusi, nu sunt o avere si daca te uiti pe youtube o sa vezi ca bat din orice directie halogenul si multe faruri cu lupe, bat mai bine decat xenonul oem de pe e46...

 

 

nu e vorba de bani fratica ... dar m-am uitat pe youtube la un unboxing si par plastic ieftin

Link to comment
Share on other sites

Unde vezi tu plastic? Eu am de 2 ani pe masina si sunt ca in prima zi (modelul de 2,5") iar acum am de 3" si lumineaza super bine. uita-te pe forumurile externe cat sunt de laudate :thumbsup:

 

 

PS: Cam asa lumineaza acest plastic ieftin:

 

http://www.theretrofitsource.com/media/catalog/product/cache/1/image/1a8932787757a8ae4cbc8144a20b336f/m/o/morimoto_mini_h1_6.0_bi-xenon_projectors_5_1.jpg

 

http://i.ytimg.com/vi/s9urt0WKzYU/hqdefault.jpg

Edited by Kenbobo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

astazi am primit un kit complect comandat de la performanceauto.ro lupe bi-xenon, instalatie xenon, ornamente si garnituririle din spatele farului.

Urmeaza sa le montez pe masina unui prieten

Este o diferenta enorma intre xenon cu si fara lupe.

 

Eu am montat pe masina mea de mai bine de un an si au meritat fiecare leu.

Kenbobo stie si mai bine despre ce e vorba

Link to comment
Share on other sites

@Royal, daca te uiti la filmele de pe youtube, macar uite-te la care trebuie

 

deocamdata, pentru piata din Romania, proiectoarele Morimoto H1 si, mai nou NHK D2S, sunt cele mai bune upgrade-uri pentru farurile simple, respectiv cu lupa arsa (AL/Bosch)

 

pe faruri cu un astfel de retrofit din 2011 nu am nici cea mai mica problema cu luminozitatea

 

trebuie sa le reglez dupa ce le montez?

asta o face montatorul :eek:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.