Jump to content

Problema mare... cu al meu 5'ar .. Va rog, ajutor !


Clyde

Recommended Posts

Nu am stat sa citesc toate review-urile, poate a mai remarcat cineva, insa acela este un pachet M de Arvision cu senzori de parcare aftermarker, alaturi de jante M6 replica.

 

Si inca ceva, pentru a spune ca este full, cel putin la exterior, ar fi trebuit sa mai ai si tu trapa, distronic! ...de softclose nici nu te mai intreb pentru ca este posibil nici scaune confort sa nu ai!

Cum ai constatat tu ca e full? Sau asa era descrisa in anuntul de vanzare si ai preluat textul de acolo!

 

OnTopic: ar fi bine pentru inceput daca vrei sa tii masina si bineinteles daca nu ti-ai dat toti banii pe aceasta, sa incepi prin a face in primul rand o diagnoza (lucru pe care trebuia sa il faci inainte de cumparare) si apoi o evaluare a motorului, cutiei si puntilor (nu ar fi rea nici o schimbare a bratelor si bucsilor si apoi o geometrie a puntilor). Pentru a iti da seama de acel "ASC" trebuie facuta o diagnoza - poate fi problema de la un simplu senzor pana la chestii mai grave. Tremuratul acela poate fi de la cardan si in cazuri mai grave de la grup - cand se aude si un huruit in principal pe decelerare.

Legat de filtrul de particule, daca nu ai bani sa il iei de nou ar fi bine sa il elimini si ai terminat povestea! La "talpa" o sa iti dea fum dar nu mai omori turbina!

 

Ce sa iti spun, imi pare rau sa aud ca ai probleme si spor la treaba! Asteptam topicul de prezentare - cu o masina bine pusa la punct si demna sa treaca fara spaga un RAR

Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

Masina nu arata rau dar nici nu e clean,incearca sa nu mai folosesti cuvantul 'full' si 'impecabil' (vorba folosita de samsari) foarte putine masini sunt full options.

Fa-i o testare,s-ar putea sa scapi ieftin si vorba colegilor..verifica si daca a fost lovita,daca pierde ulei la cutie,motor,daca sunt toate la locul lor,restul le rezolvi pe parcurs daca merita !

Link to comment
Share on other sites

exista soft close pe e60. am vazut un 535d din 2006 parca si avea aceasta optiune. Acea masina chiar pot spune ca era full. nici nu imi dau seama ce ii lipsea

 

legat de problema colegului, asa cum s-a mai zis si mai sus, cel mai bune e sa inceapa cu o diagnoza generala a masinii

Link to comment
Share on other sites

Ai luat-o cumva din judetul Gorj?

 

cred ca stiu masina la care te referi in GJ, inca mai umbla prin oras .

Nu cred ca e aceeasi masina , ala i-a vandut la vecinul meu statia si subwoofer-ul .

masina nu era de GJ .

 

Cat despre masina colegului ; daca tie iti place , dece te mai stresezi .

Mergi la un service , faci o verificare , schimbi ce e nevoie urgent (ce tine de siguranta si buna functionare ) ,

iar restul le poti face si cand te mai redresezi cu banii .

 

bafta

Edited by valy89
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Felicitari ai cumparat o cazatura [ nu gasesc cuvinte mai indulgente pentru masina aia ]

 

- Pachetul asa zis M nu e de fabrica [ fata e de m5 style , spatele de m sport si cu difuzor after pentru evacuare dubla ... toate fibra de sticla....]

- Stopurile nu sunt ale ei originale ci aftermarket.... evacuarea mai mult ca sigur e doar o teava goala

- Jantele nu sunt ale ei ... sunt puse pe generatia f10... nicidecum pe e60 si par replici dupa cum stau pe masina !

- Nu e impecabila deloc estetic.... parca e facuta din bucati !

- La cat de deplorabil arata interiorul... mie si teama sa cer poze mai detaliate ! masina asta e sarita de 500 de mii de km mai mult ca sigur...

 

Problemele enumerate de tine :

 

- probleme electrice

- probleme mecanice

- cere revizie directa.... si fara un 4000-5000 de euro... tu nu aduci la liman masina ! e o masina samsarita din orice punct de vedere !

 

Poftim anuntul : http://olx.ro/oferta/vind-bmw530d-ID2I84l.html

  • Like 2
  • Downvote 12
Link to comment
Share on other sites

Cum sa cumperi o masina cand vezi un asa anunt? "Full full full", "impecabila","nu troncane", "nu balangane", "km reali" etc

...si uite ca totusi exista oameni asa naivi incat sa dea bani pe o asa tigaie din fibra.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu am stat sa citesc toate aberatiile care le-au scos unele persoane... dar in orice caz. Va multumesc pentru "ajutor"

Masina am luat-o in 6000 de la o persoana care avea nevoie de bani , are taxa platita si din punctul meu de vedere chiar este "full". Are trapa , scaune incalzite cu memorii , volan cu memorie incalzit , senzori de lumina , ploaie .. de parcare ( care nu mai functioneaza din cauza celor de pe fata care sunt dusi) plus multe alte optiuni care nu stau sa le mai enumerez aici . Am bagat.o pe tester la bmw si mi s.a spus ca problema cu asc este din volan de la nu stiu ce spira (parca asa ii spune) . Poate nu ma pricep atat de bine la masini ca multi de pe acest forum dar a doua zi am primit 8000 pe masina , dupa ce am cumparat'o .. si ca un prost , nu am vandut.o .. pentru ca eram si sunt foarte entuziasmat de ea. Cu filtru de particule , am rezolvat'o .. a fost dezactivat senzoru pe tester timp de 5 minute si i-am rupt gura... putin , apoi am avut noroc sa arda toate particulele din el.. Acum masina trage impecabil si chiar se duce bine la drum lung.. (240) . Nu inteleg , unde am pomenit eu de probleme cu motorul ? De ce multi abereaza in ultimul hal ? De ce este nevoie sa jigniti ? Si . . da , am mai avut bmw , chiar 2.. dar niciunu cumparat din Romania.. Nu am avut niciodata probleme de genul asta.. dar acum , m-am grabit .. si am facut o prostie. In orice caz.. o sa mai bag maxim 6-700 de euro in masina sa o pun la punct.

PS: Am rezolvat cu casetofonul...

 

Mai am de rezolvat problema cu senzorii fata ( care ii voi face saptamana care vine ) + problema cu asc'ul ... care cred ca ma va costa cel putin 1000 de lei :) . ( Senzorii ma costa 300 de lei.. din ce am vazut pe net )

 

Multumesc

Edited by Clyde
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg cum ai putut sa dai atatia bani pe o masina cu atatea probleme, orice ar fi in situatia sa cumpere masina pentru el, ar fi fugit de ea indiferent de pret!

 

ai reusit sa inmatriculezi masina pe tine? daca nu sper sa nu fie cazul sa platesti taxa ca te ai ars :thumbsup:

 

s-au luat de tine colegii din cauza faptului ca prin titlu cereai ajutor si prin continut ai ajuns sa te lauzia ca ai luat masina ieftina FULL!

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg cum ai putut sa dai atatia bani pe o masina cu atatea probleme, orice ar fi in situatia sa cumpere masina pentru el, ar fi fugit de ea indiferent de pret!

 

ai reusit sa inmatriculezi masina pe tine? daca nu sper sa nu fie cazul sa platesti taxa ca te ai ars :thumbsup:

 

Atatea probleme ? Masina asta sub 9-10.000 nu o gasesti . LOL

Eram constient ca va avea probleme...dar acum am intrat sa va cer si voua un sfat " prietenii " mei . Unii dintre voi aruncati niste vorbe .. total aiurea , sincer.

Mai am 2-3 probleme , cu senzorii , asc.. si ce o mai fii. Am fost la bmw la service , nu a dat alte errori in afara de astea .. plus vasu ala de tine solutia pt stergatoare care pierde .. si trb schimbat :)

 

PS: Nu m'am laudat .. si din punctul meu de vedere.. din cate cunosc eu .. cred ca este full .. adica la optiunile care le are.. De la perdelute electrice , la senzori de cauciucuri , senzori de lumina , etc.. cred ca nu e nici coaja .

Edited by Clyde
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.