Jump to content

E90 2006 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

Azi nu a mai facut deloc. Azi m-am intors de la Constanta, o adevarata placere sa conduci, cu varfuri de 180km/h :-D

 

Masina s-a comportat exemplar si a facut si consum bun, 5.5 in 650km la pompa, 4 persoane, fara bagaje. Consumul mediu mi-a scazut la 6.7 pe 3400 km in bc.

 

@branevl ms de sfat dar nu sunt uzate aiurea, le-am verificat ieri. Jantele sunt ok, posibil ca efectul de tramlining sa fie de la caseta de directie, desi nu cred, dar o sa fac o verificare saptamana viitoare camd schimb capetele de bara si sa vedem daca e nevoie sa schimb si amortizoarele.

 

 

Ca o mica paranteza: care din astea 2 modele este oem si care este replica?

 

1.

http://s9.postimg.org/ohdkeq7of/image.jpg

 

2.

 

http://s9.postimg.org/8uhpnm4in/image.jpg

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

este destul de greu sa faci adaptarea la padele. daca te pricepi atunci poti incerca sau poti sa o faci la cineva care stie ce face, eu am renuntat la idee si am mers pe primul model. Cea mai buna chestie pe care am facut-o la masina :)
Link to comment
Share on other sites

Eu am manuala, nu am nevoie de padele. Imi cer scuze pentru poza cu padele, acum am observat ca e de automata, dar ma refeream strict la volan.

 

Mai are cineva de M3 pe e90 sau toti aveti de M Packet?

Link to comment
Share on other sites

Da, asta e @mgs. Stiu ca nu pot pune sub 18", dar deja m-am "obisnuit" cu suspensia si drumurile patriei. Rotile pe 18-19" nu mai sunt o problema, chit ca schimb articulatia odata la 6 luni, dar pentru upgrade-ul asta merita.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da, asta e @mgs. Stiu ca nu pot pune sub 18", dar deja m-am "obisnuit" cu suspensia si drumurile patriei. Rotile pe 18-19" nu mai sunt o problema, chit ca schimb articulatia odata la 6 luni, dar pentru upgrade-ul asta merita.

 

Ai mai schimbat ?

 

In primul rand nu o sa fie nevoie sa schimbi articulatia la 6 luni din cauza rotilor pe 18-19 iar in al doilea rand daca ai avea un set de jante pe 20 foarte greu sa stii ca nu este atat de ieftin sa schimbi articulatia. Nu este ca si cand ai face un schimb de filtre.

 

;)

Edited by kathalin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, asta e @mgs. Stiu ca nu pot pune sub 18", dar deja m-am "obisnuit" cu suspensia si drumurile patriei. Rotile pe 18-19" nu mai sunt o problema, chit ca schimb articulatia odata la 6 luni, dar pentru upgrade-ul asta merita.

 

Cuplul ala imens nu se pupa bine cu cutia de viteze automata.

 

Intereseaza-te daca a facut si un upgrade la cutie si cel mai important, cat Nm duce cutia versus cati Nm scoate motorul. Asta ca sa nu ai suprize, ca in rest masina pare a fi visul oricaruia cu 3000cmc si 4x4.

Link to comment
Share on other sites

@kathalin, am articulatia pe fata schimbata acum 9-10 luni, deja s-au dus capetele de bara cu jante pe 16 3 luni si retul pe 17". Probabil o trebuie sa schimb mai mult decat capetele de bara saptamana asta cand ma intorc din turul romaniei.

 

@jeezy o sa incerc sa verific, partea proasta e ca am bugetul dar nu pot sa decid ce model sa iau, tind spre f10 dar parca as incerca si f30. Iarasi 335i-ul ramane pe primul loc :-D

Link to comment
Share on other sites

Pai hai sa o luam simplu, ai nevoie de seria 5? E barca fata de coupe :laugh: . Nu zic ca nu isi are rostul, dar e pentru oameni cu necesitati de spatiu.

 

Sau vrei sa mai tragi 1-2 ani chiulul de la chestii serioase si te bucuri de masina?

 

Eu am luat E46 limuzina desi vroiam break, acum regret ca nu am luat un coupe, inca nu am nevoie de spatiul extra. In aproape 3 ani, au fost vreo cateva ocazii in care am simtit lipsa spatiului, insa le pot numara pe degetele de la o mana.

 

Tu stii care iti sunt prioritatile, insa limuzina in 4 usi ai, fie treci la una mai mare, fie la coupe (cel putin asa vad eu lucrurile, nu iti zic ce sa faci cu banii tai).

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

@kathalin, am articulatia pe fata schimbata acum 9-10 luni, deja s-au dus capetele de bara cu jante pe 16 3 luni si retul pe 17". Probabil o trebuie sa schimb mai mult decat capetele de bara saptamana asta cand ma intorc din turul romaniei.

 

@jeezy o sa incerc sa verific, partea proasta e ca am bugetul dar nu pot sa decid ce model sa iau, tind spre f10 dar parca as incerca si f30. Iarasi 335i-ul ramane pe primul loc :-D

 

depinde foarte mult de ce piese au fost montate pe masina. e prea putin probabil ca toata articulatia sa se strice de la 3 luni de zile cu jante de 16, care sunt oricum cele mai confortabile pentru e90 frantics.gif ori au fost luate toate gropile posibile la rand ori s-a facut offroad cu ea ohmy.gif

Edited by MariusG
Link to comment
Share on other sites

Am revenit.

 

Am facut traseul Bucuresti-Pitesti-Valcea-Sibiu-Cluj-Arad-Timisoara-Drobeta Turnu Severin-Craiova-Slatina-Pitesti-Bucuresti cu 75l motorina, 2 persoane, distanta aprox 1700km, mers in viteza legala ft putin, comune 70-80 km, DN 110-120km/h. Foarte multe depasiri.

 

Asta inseamna un consum de 4.4 la pompa, iar pe BC imi arata 5.3, adica mai mult decat pe poma, lucru care mi se pare ciudat.

 

Masina s-a comportat ireprosabil, drumurile au fost foarte bune, in ciuda faptului ca multi zic ca nu avem drumuri bune in tara asta.

 

Chiar daca am "vizitat" toate centrele oraselor, poate oricine sa zica orice, Ca'n Bucuresti, nicaieri!

Edited by AFk^
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Un consum cu 20% mai mic decat ceea ce declara fabricantul mi se pare putin neverosimil, mai ales "mers in viteza legala ft putin, comune 70-80 km, DN 110-120km/h. Foarte multe depasiri. " Esti sigur ca ai calculat distanta bine? :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.