Jump to content

F10 >525d< 160kw


dorinacke

Recommended Posts

Creez un nou topic cu noua mea masina, desi la data la care scriu acest topic o am deja de 4 luni.

Mentionez ca am avut e60 LCI - diferenta intre E60 si F10 si nu ma refer neaparat la motorizare, este substantiala. E un salt imens, dupa parerea mea, tehonologic, dinamic, estetic.

Este vorba de un 525d, biturbo, adus din Germania cu destui km (in opinia unora) si destule optionale, pe la trei sferturi de drum intre unu' chel si.. full zic eu.

Ca upgradeuri : ceva codari pe idrive,(start-stop dezactivat, dvd in motion, sms-direct, e-mail, ultima versiune de navigatie...etc)..

Jante de iarna cu caciucuri noi !! Hahaa ... Setarile intre DS Sport, SPORT, Comfort ,Eco Pro - sunt sesizabile -

Merge Connected drive - cam tot ..bluetooth audio, ceea ce imi super place. Ar fi multe de spus, dar prefer sa raspund eventualelor intrebari.

Va urma ...ca 99% din posesorii BMW ...folii pe spate :thumbsup:

 

Uite aici detalii :

Model description: 525d

E-Code: F10 Chassis: Limousine

Steering: links Doors: 4 Engine: N47D20T1 - 2,00l (160kW)

Drive: Heckantrieb Transmission: automatisch

 

Si mai departe :

Auto start/stop function S1CDA

Brake Energy Regeneration S2K1A

BMW LA wheel, V Spoke 236 S4ATA

Interior trim finishers black high-gloss S4U2A

Driving experience switch incl. ECO PRO S548A

Kilometer-calibrated speedometer S851A

Language version German

Selection of COP relevant vehicles S1CBA

CO2 package S205A

Automatic transmission S230A

Extra package, EU-specific S320A

Deleted, model lettering S423A

Floor mats, velours S428A

Warning triangle and first aid kit S430A

Interior/outside mirror with auto dip S431A

Interior mirror with automatic-dip S465A

Through-loading system S481A

Sports seat S494A

Seat heating driver/passenger S502A

Headlight cleaning system S508A

Park Distance Control (PDC) S522A

Xenon Light S534A

Automatic air conditioning S575A

Supplementary 12V sockets S609A

Navigation system Professional S612A

BMW Assist S614A

Internet, preparations S615A

Expanded BMW Online Information S616A

BMW Online S620A

Voice control S633A

Preparation, mobile phone, Business S698A

Area-Code 2 for DVD S6AAA

BMW TeleServices S6ABA

Control for Teleservices S6VAA

CIC-Zusteuerung S6VCA

Control for Combox S7SPA

Nav Professional/cellph. prep. Bluetooth L801A

National Version Germany S879A

On-board vehicle literature German S8KAA

Oil-maintenance interval - 24 months/30,000 km S8SCA

Telematics access request,country-spec.

post-51726-0-63606500-1425080236_thumb.jpg

post-51726-0-07935200-1425080674_thumb.jpg

post-51726-0-11389600-1425080679_thumb.jpg

  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Superba masina. Singurul F10 pe care l-am condus si eu :thumbsup:

Chiar ca setarile de eco pro,comfort,sport sunt un mare plus la masina asta. Pe eco pro am observat un consum f mic, in accelerari o tine frecvent sub 10% in oras. Iar pe sport no comment, e diferenta majora, se simte cuplul ala de 450Nm foarte de jos in turatie.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da..e diferenta clar. Singurul minus ar fi spatiul din spate la picioare, parca un pic mai mic (din cauza formei scaunelor care nu mai au decupatura de la E60). :)

 

In rest no comment. Motorul e excelent si f silentios. Cutia perfecta. La prima vedere parca zici ca e benzina daca il asculti din interior. Probabil din cauza izolatiei f bune de pe motor si dintre motor si habitaclu.

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Mersi, mmmm...nu stiu la ce cod te referi d20d.

Sport display mi l-a activat un tip aici in CT ..paulgsm..sper ca nu i-am gresit numele de aici de pe forum. Oricum el zicea ca e putin probabil sa reuseasca, n-a mai incercat la altul inainte. Dar, a mers si e misto de "impresionat" pe altzii.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dupa ceva timp, revin la pagina de laudat masina :thumbsup:

Mi-a expirat BMW Online, asa ca va urma activare internet "metoda romaneasca" , tratament piele si service dupa primii 15k km in tara.

Stie cineva de unde exact pot procura acel "timbru verde" in parbriz ptr Germania, il am pe cel cu care a venit masina, insa nu cred ca pot sa-l folosesc in continuare, sau ma insel.

Foto cu folia .... 35% , suficient de opaca, si fara a demonta nimic pentru montaj

post-51726-0-23993700-1431439067_thumb.jpg

post-51726-0-35084400-1431439425_thumb.jpg

Edited by dorinacke
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am circulat in 2013 prin DE , stiu ca era nevoie de placheta aia in anumite zone verzi din orase . Erau si marcate acele zone cu indicatoare, parca in Munchen am vazut insa nu am stiut de unde sa cumpar autorizatia la vremea aia si am mers asa la risc.
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am circulat in 2013 prin DE , stiu ca era nevoie de placheta aia in anumite zone verzi din orase . Erau si marcate acele zone cu indicatoare, parca in Munchen am vazut insa nu am stiut de unde sa cumpar autorizatia la vremea aia si am mers asa la risc.

da, se pot cumpara, de pe la dealeri, service-uri, de la birou de inmatriculari sau unele benzinarii. Din ce stiu eu benzinarele peste euro 2 si diesel-uri peste euro trei sunt toate grune plakette. Oricum nu o sa ai probleme cu masina, nu o sa opreasca nimeni o masina de generatie noua sa intrebe de placheta aia. Majoritatea celor care isi cumpara masini noi nici nu pun eticheta pana duap doi sau trei ani cand e prima inspectie, si abia atunci o cer.

eu am e36 si are placheta...

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

O fi n-o fi frumoasa masina...sunt alti experti care-si dau cu parerea. Mie imi place. Barca nu e..dar cu RFT e destul de dura.

Parerea mea e ca F10 e superior prin spatiul interior dar si materialele care sunt mai sperioare...si ma refer in special la usile spate. + leduri peste tot cu excepita mansalier si ceatza... Deci alegi ce vrei.

Ia F30 ca deja sunt prea multe F10.Glumeam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.