Jump to content

E34 Touring - Reborn!


hashu

Recommended Posts

Asta e ...am terminat-o, acum intentionez sa iau un E38 728, are dreptate DOMI, dar il invit sa se uite pe mobile.de sa caute E34 Touring 2.0 si sa vada daca exista vreuna sa arate ca asta si sa fie mai ieftina. Oricum, daca nu iau aia 2500 nu o dau. Adica as da-o ca sa-mi iau E38 imediat dup'aia, dar daca nu se da, imi iau in primavara si le tin pe amandoua.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa este, pentru 2000eur +/- nu meritĂŁ sĂŁ dai masina asta. Bine, sunt mai mulți factori de luat in seama, daca ai garaj unde sa o tii, daca le poti tine pe amândouĂŁ daca iei si e38-ul. DacĂŁ merita sa tii doua project car-uri, in ideea ca le vei tine cam de weekend presupun.

 

Bafta sa ai, dar banii aia nu valoreazã nimic o data ce ii ai in mâna.

Link to comment
Share on other sites

din pacate piata o fac cumparatorii.

pe mobile stau masinile alea cu anii, daca chiar vrei sa o vinzi lasi din pret..

la ora asta cu 4k cumperi bmw e34 alpina b10 biturbo L6 cu 360 de cai...

vorbesc in cunostinta de cauza, ca am vandut si eu e34 meu in stare destul de buna, fusese complet revopsit, piele, incalzire in scaune, clima, instalatie gpl noua inca in garantie, 2 seturi de jante aliaj cu gume noi si aproape noi, etc.. cu 1200 de euro..numai instalatia fusese 1000 de euro cu un an inainte sa o vand. numai cauciurile de vara costasera 450 de euro.. aveau vreo 7 k km..

 

masina a stat 3 luni la vanzare cu 1500 de euro.. eram aproape hotarat sa o dau si cu 50 de euro numia sa scap, ca sa o tin inmatriculata ma costa 500/an...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

in belgia stau acum, dar culmea a venit un roman si a luat-o, Asta a fost cred prin mai 2014...intre timp prin ianurie cumparasem deja un saab si e34 statea deja de atunci nemiscat pe strada unde stau... deja se uitau chioras vecinii ca tineam un loc de parcare de aiurea..

 

un coleg de serviciu al nepotului meu auzise de masina si ma cunostea, stia ca am grija de ele si a venit direct si a luat-o, nici poze nu a vrut.. :) , s-a urcat in avion cum a avut bani si a venit..

ideea e ca stiu ce inseamna masina de 20 de ani, e mult de munca si ceva bani de bagat sa o tiidin scurt, dar asta nu inseamna ca la vanzare scoti macar o fractiune din ce ai bagat..

sincer iti urez succes, nu zic ca nu face cat ceri tu, dar vorbesc din experienta de fost proprietar cu e34 pus la vanzare.

 

eu in masina aia am bagat ceva bani, ce e drept am si facut aproape 100k km cu ea, pe langa partea estetica si consumabile ( cele mai scumpe gumele, le manca pe paine un set de vara tinea 18k km si erau 4-500 de euro gumele cu monataj cu tot) a fost revosita complet.. vreo 30 de mil, suspensia noua set complet eibach pro kit cu bilstein b8, vreo 600 de euro + 400 montajul.. inlocuit radiator cu unul nou, tot ce tinea de garnituri furtune etc.. articulatii fata inlocuite complet, tot setul de 12 piese sau cate dracul sunt , dar alea cedau deja din nou.. ...si lista poate continua..

nu imi pare rau, masina am avut-o 5 ani..una peste alta foarte ok, daca nu luam una nou nouta tot atat bagam.. ce vreau sa spun e ca nu e vreo afacere..

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

te cred si stiu povestea asta cu masini vechi. Dar e un mare "DAR", vezi tu, ai dat-o acolo cu 1000, daca vreunul de aici vrea masina cat de cat OK, da 1000 pe ea in germania, mai pune drumul dus vreo 200-250e, masina acolo 1000e, intorsul cu ea pe roti+ nr zoll vreo 5-600e+ inmatriculatul aici 1000....si vezi ca iese pe la 3000
Link to comment
Share on other sites

cum spui tu, iti urez succes.

 

 

piata o stiu destul de bine.

masinile alea stau cu lunile nemiscate..

 

imediat o sa gaseasca unul sa zica.. ca iti iei e39 inmatriculat in bg cu banii aia, nu conteaza starea.

sper sa nu am eu dreptate si sa ai tu..

timpul o va spune..

 

inca o data, scuze de off topic si bafta la vanzare si proiectul cu e38

Link to comment
Share on other sites

nu gasesti masini vechi in stare buna prin germania. Daca exista, sunt ale pasionatilor si le pun la vanzare pe forumuri specializate, la pretul corect. Eu studiez piata de cateva luni si pot spune in ca la e34 si e39 foarte rar gasesti ceva decent, si atunci pretul e corect. Cel putin aici in vest, daca are GPL tin la pret foarte mult. Un amarat de e39 in stare buna si nu cu mult peste 200 de mii de km nu-l vezi sub 3000. Si zic in stare buna, nu ce vorbiti voi(revopsite, schimbat trenu de rulare complet etc.). Mai ai norocul sa gasesti cate una cu kilometrii putini de la vre-un batran decedat, dar in afara ca nu au rulat mult, nici investitii nu s-au facut, si totusi tin la pret. gasisem un e39 520i 2001, cu 60 de mii de km, 5000 de euro. In schimb sunt extraoerdinar de multe cazane, ce fac piata sa para ieftina, insa marea majoritate sunt bune de dus la fier vechi, mai ales dupa ce au stat cativa ani pe la vre-un Ali.

In romania e alta piata, la noi se cauta cat mai nou si cat mai ieftin, starea generala nu conteaza prea mult atat timp cat nu curge rugina si tonele de kit au fost frumos finisat.

Link to comment
Share on other sites

germania e altceva.

in germania orice masina, indiferent de varsta/ marca, daca trece TUV, sau are TUV recent, e in jur de 3k. poate gasesi ceva si la 2k, dar rar.. mai degraba nu.. sau cel mult are tuv inca valabi, dar nu stii daca il mai trece peste 3 luni cand expira.

Pentru ca daca nu trece TUV, nu o poti vinde, decat la "export" pleaca pe platforma la romanica, si reparatiiile sa treaca o masina TUV in de pot deveni extrem de costisitoare..

 

in germania cu e34 ala tin minte ca am picat odata TUV ca unul din motorasele la far (cu care reglezi inaltimea lor in functie de incarcarea masinii ) era ars. e doar un exemplu cat de riguroasa e treaba..

 

inlocuirea cu tot cu manopera a fost vreo 120 de euro.. si asta a fost ceva super minor si rezolvat cu piesa din dezmembrari..

 

ei imagineazati ca nu treci gazele.. pai poti ajunge lejer la 6-800 de euro factura la service..

 

dar divagam...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai e cam povestea la asta a mea...masina a luat-o o cunostinta din germania, i-a dat-o o ruda gratis, statea nemiscata din 2004(pana in dec 2008), si ca sa vina cu ea pe roti, persoana aia i-a facut TUV acolo pe banii ei (inainte sa i-o dea cadou),evident ca prima data l-a picat, a bagat-o in service am factura de reparatii in masina 1590euro.I-a schimbat absolut tot pe fata,toate articulatiile+amortizoare, placute frana fata/spate,revizia: ulei+ filtre si un fel de "instalatie" care face trecerea de la euro 1 la euro 2(Euro TR2 se cheama)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Apelez si eu la voi cu o intrebare, m-am hotarat sa schimb jantele si sa o cobor de fata. Ce dimensiune de jante "J" si "Et" imi trebuie la 17-18'' ca sa nu mai folosesc distantiere si roata sa vina cat mai aproape de aripa fara sa atinga. Mentionez ca nu o sa pun suspensii sport, pe spate ramane asa cum e, iar pe fata vor fi doar arcuri sport si amortizoare noi. In poze se vede cat de intrata e roate pe fata, iar pe spate am distantiere de 2cm.

post-50166-0-10777400-1443083063_thumb.jpg

post-50166-0-40151100-1443083068_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
S-a mai "intamplat" si la mine cate ceva, i-am pus un Volan cu comenzi pe el, acum mai ramane sa iau un carkit(bluetooth,ceva gen alea Parrot) saptamana asta, apoi sa vad de unde cumpar si cum procedez sa montez un pilot automat, abea dup'aia o sa leg si comenzile de pe volan ca sa fie absolut tot functional. I-am mai luat si un player Alpine cu fata motorizata, care in manualul lui scrie ca stie sa se lege la comenzi volan OEM....acum sa vedem ce si cum iese.

post-50166-0-15712900-1444145570_thumb.jpg

post-50166-0-35015100-1444145594_thumb.jpg

post-50166-0-91042000-1444145630_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.