Jump to content

Camera video trafic


Recommended Posts

Eu am avut Prestigio 507 Roadrunner GPS, la 320 de lei cu tot cu transport si-a facut treaba cu brio(a filmat

in care am fost implicat).

 

Era setata pe 1080p, ziua filmeaza bine, noaptea... ok.

 

I-am pus un card de 32gb class 10 si setata sa isi faca loop-uri din 5 in 5 minute(suprascria video-urile vechi, daca nu erau salvate de catre mine).De asemenea avea si functia de salvare automata in caz de soc, ceea ce a functionat in momentul impactului.

 

Ce mi-a placut: faptul ca suportul de parbriz se lipea cu banda dublu adeziva si camera se prindea de el cu magnet, facilitand schimbarea pozitiei sau demontarea/montarea camerei.

 

Functia de GPS o poti dezactiva.

Edited by VladE46
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

gasiti pe amazon.co.uk camere dedicate modelului de masina , incorporate in suportul de oglinda arata de acolo ..nu va mai chinuiti cu improvizatii si gadgeturi montate pe parbrize , cateva exemple ,livrare rapida , nu platiti vama taxe .

 

https://www.amazon.co.uk/CYHY-Driving-Recorder-Support-Android/dp/B074MZ3F5C/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1515927218&sr=8-1&keywords=bmw+E60+dash+camera

 

https://www.amazon.co.uk/CYHY-Driving-Recorder-2004-2006-Professional/dp/B074SHTHXH/ref=sr_1_1?s=automotive&ie=UTF8&qid=1515927241&sr=1-1&keywords=bmw+E46+dash+camera

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

gasiti pe amazon.co.uk camere dedicate modelului de masina , incorporate in suportul de oglinda arata de acolo ..nu va mai chinuiti cu improvizatii si gadgeturi montate pe parbrize , cateva exemple ,livrare rapida , nu platiti vama taxe .

 

https://www.amazon.co.uk/CYHY-Driving-Recorder-Support-Android/dp/B074MZ3F5C/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1515927218&sr=8-1&keywords=bmw+E60+dash+camera

 

https://www.amazon.co.uk/CYHY-Driving-Recorder-2004-2006-Professional/dp/B074SHTHXH/ref=sr_1_1?s=automotive&ie=UTF8&qid=1515927241&sr=1-1&keywords=bmw+E46+dash+camera

 

Nu vreau sa modific in niciun fel masina, mi se pare țigĂŁnie , pe când camera o pun și o dau jos, și nici nu știi cât de bine filmeazĂŁ,in fine!

Mulțumesc de sugestie

Edited by nicolae nicolae
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa modific in niciun fel masina, mi se pare țigĂŁnie , pe când camera o pun și o dau jos, și nici nu știi cât de bine filmeazĂŁ,in fine!

Mulțumesc de sugestie

ce ti-am aratat eu nu e tiganie , sunt camere dedicate se schimba intreg suportul de la oglinda ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar este, pentru banii respectivi.

Pe langa faptul ca filmeaza foarte bine zi/noapte, mai are avantajul ca nu are acumulator ci functioneaza pe baza de supercondensatori.

In felul asta se elimina problemele cauzate de temperaturile extreme.

Link to comment
Share on other sites

Myx, da sunt foarte frumoase, dar exista riscul sa filmeze prost, este o camera de duzina, nu e ceva mai special.

 

 

Vlad, vorbeai la telefon cumva? Intreb ca puteai evita accidentul sau cel putin asa imi dau seama din filmare daca erai putin mai atent.

 

Da, handsfree si deja cautam cu privirea loc de parcare, mai aveam 200m pana la destinatie... l-am vazut tarziu, am accelerat dar degeaba...(daca vrei continuam pe privat) :)

 

OT: topic de urmarit, vad ca sunt camere chiar faine la sume rezonabile(500-600 lei). Eu as lua acum ceva fara cablu... e enervant sa atarne pe acolo.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a-l supara pe colegul care recomanda camera in oglinda masinii...parerea mea este ca toate sunt niste pocnitori.

Eu am viofo (cel pe care il recomanda Mase), e f discreta, nu e tiganie cu fire atarnate pt ca firul se poate trage prin plafon si apoi pe langa pasager pana in cotiera, la mine nu se vede niciun fir. Conteaza senzorul de imagine, suportul pe care il da producatorul (update-uri) etc. Si pe forumuri e f laudata camera aia. Daca vrei fara display mai au un model ceva mai ieftin, WR1.

 

@djtaotao - in austria stiu ca e interzis, insa pe mine m-a oprit politia cu camera mergand si nu au spus nimic, poate nu au observat.

Link to comment
Share on other sites

Imi puteti spune daca Viofo inregistreaza in parcare daca masina nu merge si imi este lovita masina ?

Am un F30 .

Pentru acest scop recomand o camera de supraveghere dedicata (exterioara).

Functia de parking guard este implementata insa nu este suficient de bine pusa la punct.

In plus, mai sunt si alte aspecte care trebuie avute in vedere:

-daca ploua pe parbriz, nu se intelege mai nimic,

-daca se abureste parbrizul, nu se vede nimic,

-daca ingheata parbrizul, nu se vede nimic,

-daca se depune zapada pe parbriz, la fel.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

powerbank sta tot timpul la incarcat in bricheta , din el pleaca alimentare camera .

/quote]

 

e powerbank dedicat?

altfel la cele normale nu ai voie sa le folosesti in timp ce le alimentezi :-)

Edited by CosmaCosmin
Link to comment
Share on other sites

@djtaotao ..... merg in Grecia și implicit Bulgaria și apoi prin August la Legoland De adicĂŁ H, A și Germania , sper sa nu fie probleme!

 

Cica in Austria ar fi cam ilegale, mai cauta si tu...

Ce am gasit eu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dashcam -> they are forbidden by law in Austria,[11] where they carry heavy fines.

http://helpv2.orf.at/stories/1717004/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.