Jump to content

BMW E46 1998


Yochanan

Recommended Posts

Cred ca M-tech1 ar fi cel mai ok pentru mine. E mai simplu putin. V-om vedea.

Am incredere in el, altfel nu trimiteam nici un ban, eram eu prezent acolo sa fac achizitia. Am pe cine lua de guler dupa in caz de ceva, dar nu se pune problema.

 

 

 

"Salut,

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente !

 

Cum ramane cu " nu ii fac nimic la masina, doar gume " ? :))) Lasa, asa trebuie, mai are si ea nevoie de cate o atentie, doar e a ta ! "

 

 

Corect. Ma refeream la tunning gen ce ar face altii la varsta mea. Am prieten care viseaza inca sa isi puna eleron pe corsa, d-ala cu picioruse. Nu consider tunning inlocuirea farurilor cu ceva ce ar fi avut din fabrica dar nu s-a dorit. Sau body-ul de m-tech 1. Ci retrofit :D ! Oricum, pe masina nu o sa apara altceva decat ce ar fi putut avea din fabrica. Nu stiu angel eyes.. ala e alt subiect.

Edited by Yochanan
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Noile poze dupa retusuri:

http://s9.postimg.org/d423i1q3z/IMG_20150318_WA0000.jpg

http://s14.postimg.org/lb7bk1ywx/IMG_20150318_WA0001.jpg

http://s4.postimg.org/5dpwvbwjh/IMG_20150318_WA0002.jpg

http://s14.postimg.org/67l5fycjl/IMG_20150318_WA0003.jpg

 

 

Se vede ceva la poze? Duminica seara se vor gasi pe acest thread si niste poze facute cu o camera mai profesionala si direct pe zonele de imbinari. Eu cred ca a iesit in regula!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Acum am apucat si eu sa citesc cateva pagini in urma si clar este o greseala, scuze ca deschid iar subiectul dar nu a avut xenon de fabrica si chestii de genu si au fost demontate ulterior, deci nu te mai panica inutil.

 

Drept dovada, cine a mai vazut E46 cu jantele astea? E clar ca e o eroare de la site pe undeva.

 

BMW LM Rad Y-Speiche 214 BMW LA wheel Y-spoke 214

 

Asteptam poze cu masina acasa!

Edited by ckh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am stat si eu cu bmw-ul inmatriculat in bg dupa ce am revenit din germania, aveam masina acolo de 3 ani si cand am revenit in ro vroiau aia vreo 2000 de euro taxa inebunisem. Am stat cu ea inmatriculata in De si circulat asa in ro vreo 8 luni, ca tot era platit deja asigurare/taxe in Germania. Apoi am trecut-o pe Bg.. cat eram cu numere de De eram smecher, apoi am devenit brusc "cocalar : .. )

 

 

eu am inmatriculat-o cu ajutorul unei firme din Bucuresti, foarte seriosi, inmatriculata pe persoana juridica, toate actele in regula, asigurare platita, chiar a si functionat ca l-am atins pe unul intr-o parcare.. a durat vreo 3 luni sa il despagubeasca (sincer e mai putin decat decat la multe firme romanesti gen astra , dar s-a rezolvat)..,

MAi eram oprit de politie dar nu aveau ce sa imi faca, totul era in regula.

Adica umbla ministrul mediului, scarba aia de rovana plumb cu audi q7 de 40k inmatriculat pe Bg si ai tu procesee de constiinta... vorba ai sa isi dea cu parearea unde esti tu inmatriculat aia de iti platesc facturile ...

chiar nu am avut emotii, se face contract, se plateste cu virament bancar, ai toate hartoagele, au colaborator la ruse, te astepta omul, merge cu tine peste tot .. cand am vandut masina iar, nici o drama..

Asigurarea iti vine prin posta, si reinoirea ITP -ul se poate face si in Romania, dar va fi valabil numai pe teritoriul romaniei., daca ai nr de Bg si ITP de ro nu vei putea iesi din tara..

.

DAca te intereseaza iti pot trimite nr de contact si adresa firmei, au inclusiv site de internet si patronul e super, aparea si pe la tv la toate talk-show-urile alea care aveau ca subiect inmatricularea pe B.G..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu fac polish la faruri, poate decât dacă le recondiționez eu(apă, șmirghel de 1200,1500,2000 și un lac protecție; am făcut eu la astra g, rezultatul a fost mulțumitor dar doar pentru aproximativ 6 luni).

Îmi place cum arata la tine Andrei_snk, și 100% o sa fac și eu aceeași mișcare. Păcat de e 46le tău ca nu mai este la tine. În schimb, dacă tot se schimba sticlele farurilor, ținând cont ca nu îmi place sa lucrez la nimic ce include și manopera cu fire, cam cât de greu mi-ar fi totuși sa încerc sa le instalez singur? Cât timp durează această manoperă?

Uleiul care a fost pus pe masina, ororicum v-a fi schimbat în BT imediat după sosire cu motorul fierbinte, odată cu asta chiar dacă uleiul e no, consider eu ca se realizează o curățare interioara mai eficientă. Nu e pierdere asa mare.

 

Mulțumesc Dan Dan. Și mie parca mi se schimba părerea; totuși, deși nu am spus pana acum, nu sunt prea mulțumit de culoare, dar parca de la zi la zi parca mai crește câte un procent ; momentan sunt la 80..

Edited by Yochanan
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc DOMI, dar actele deja sunt în bulgaria la verificare. Problema e ca încă nu s-a chemat vehiculul la verificare. 85% weekendul acesta e ratat.:(((((((((((( Și am făcut ceva eforturi sa fac timpul sa treacă Și sa nu mai resimt așteptarea asta.Diferența e ca de data asta, în momentul când se află programarea mașinii pentru itp bulgaria primesc și eu telefon, iar primul lucru pe care îl fac, este sa merg cu cererea de concediu la semnat și sa părăsesc BT cu primul mijloc de călătorie. Ma aștept la undeva pe marți miercuri... Deja făcusem o ruta de întoarcere în BT cu ceva "escale"...

SRU, asa o sa fie, dar se va întâmpla printre ultimele lucruri pe care am de gând sa le fac.

Edited by Yochanan
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ gĂŁsesc vreo ocazie, ĂŽl iau. Altfel, kitul e ultimul lucru la care ma gândesc. Am gĂŁsit pe unul din posturile de pe forum o maneta bc. Sa vedem dacĂŁ mai este disponibilĂŁ. Activare unde pot face? Eventual pe lângĂŁ botosani, sau dacĂŁ nu dureazĂŁ mult pe drumul Giurgiu București buzĂŁu botosani....
Link to comment
Share on other sites

Ca sa vezi ca nu esti singur, eu cand mi-am luat E46, n-am dormit tot drumu de la Bucuresti pana la Targu Jiu si eram maxim de incantat, incat pana seara cand m-am intors in Bucuresti, nici macar mancare nu mi-a trebuit.

Povestea s-a repetat saptamana trecuta cand am trecut la E39...parca nu mai ajungeam odata sa bat palma pentru masina. :frantics:

 

Off Topic

Ca o mica paranteza spun si eu ca in 2010 cand am adus masina acasa de la Bucuresti deja eram vrajit de primul meu BMW.:rolleyes:

Si poate nu ma credeti dar nu mai condusesem pana atunci de vre-o 10 ani, dar m-am "intergrat " cu masina din prima :smile:

 

On Topic

Cat priveste intretinerea, eu am schimbat doar amortizoarele pe fata, bateria, vasul de expansiune si amortizoarele de la capota portbagaj... in rest consumabile si benzina :smile:

Interiorul e foarte frumos si ingrijit, bordul in 2 nuante imi doresc si eu dar nu stiu daca gasesc sa fac un schimb si cam cat ar costa.

Cu privire la tractiune spate la BMW iarna, stai linistit, nu e chiar asa de speriat. Eu am avut 5 ani Fiat 1300 ( prima masina ) si am condus-o tot timpul... ala tot tractiune spate avea dar fara alte sisteme de ajutorare ( produs in 1966, deci tehnologie oldtime, schimbator la volan... ).

Si ca sa inchei iti doresc multi km cu noua achizitie, fara evenimente neplacute.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

inainte de upgrage-uri fa ce trebuie la ea,pune gume bune, nu alde wanli, si o sa fii foarte multumit.

Daca masina nu a fost rulata in tara de loc, iti dau maxim 10k km pana ii va pica absolut toata bucsaria, amortizoare etc..

Asta se petrece cu toate masinile ceva mai batraioare aduce in tara, acolo mai mergeau mult si bine, aici caucicul din articulatii e deja imbatranit si cand da de gropanii patriei cedeaza.

Deci fii pregatit si pentru asta.. Partea buna e ca exista kituri complete fata spate la preturi rezonabile, cred ca nu sare de 150 de euro un kit cat de cat complet fata de exemplu.(sunt firme in de care le vand online si transportul dureaza maxim o saptamana). adica tot ce tine de articulatii.. brate, capete de bara, bielete antiruliu.. etc..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Munca e munca, miercuri plec dupa ea. Astazi si maine sunt la munca schimbul 2, si de miercuri imi bag concediu. Abia astept sa va spun ce am gasit si cum am gasit, si va asigur ca o sa fac o postare in timp ce sunt pe drum inspre BT. O sa fie o postare scurta si cateva poze care vor fi facute cu telefonul.

 

 

Mi-a ajuns maneta cu BC, stare impecabila, luata de la un utilizator de aici de pe forum(cristie35), nu prezinta nici o zgaraietura, arata foarte bine. Astept sa o montez si dupa care activare(cateva detalii pe unde as putea face asta in timp rapid?)

 

Interventie la faruri: o sa fac un "research" poate gasesc ceva sa cumpar "one piece", dar daca nu, atunci macar sa schimb sticlele acum urgent.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult vlad320! Nu prea vad cum sa ajung eu la Zalău... Dar nu se știe niciodată...

 

Am ajuns în Alexandria. M,am plimbat prin Giurgiu în așteptarea mașinii. Am pierdut o zi de muncă, bani pe tren dus întors, și drumurile intre alexandria bujoru Giurgiu Nu mi-au adus altceva decât o oboseală cruntă ținând cont ca ultima data am dormit miercuri spre joi doar 3 ore pentru a putea face un schimb de tura care sa îmi permită plecarea joi seara din BT.

 

Momentan sunt în tren. Nu am reușit sa o iau. Masina încă e în bulgaria. Are itp făcut dar au avut nu știu ce problema la calculatoarele folosite de ei la înscriere iar joi și vineri, nu s.au eliberat numere. Cel puțin asta e informația pe care am primit-o eu.

 

Vă scriu aceste rânduri din trenul București Nord -botosani cu un mare regret ca nu am putut apărea și eu la întâlnirea săptămânală sa va prezint masina mea.

Îmi cer scuze dacă nu sunt foarte coerent, dar sunt foarte obosit și mult prea dezamăgit.

 

O sa mai fac un drum și săptămâna viitoare..

 

P.S. Dacă mai am niște cheltuieli de genu cred ca mai bine o înscriem în românia...

Edited by Yochanan
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.