Jump to content

Service-uri BMW


WLF

Recommended Posts

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

tocmai vin de la filaret...fara programare

am asteptat 20-25'...mi'au bagat masina in service,au facut constatarea(trebuie schimbat termostatul-pierdeam lichid de racire,trebuie schimbata cureaua de la alternator) si a schimbat bucsile bascula fata stg-dr.TOTAL=98 RON.

super bine,nu?

asa informativ...un alt mecanic(de'aici de pe forum) mi'a cerut 140 ron pt schimbare bucsi,iar alt service ieri 120 ron

o bila alba pt filaret :blink:

Link to comment
Share on other sites

Maine la 9.00 ma duc la Dormag(70 roni),sunt curios ce diagnoza o sa-mi faca acolo. Nu pricep de ce la Filaret nu mi-au reglat debitmetrul,avand in vedere ca ing. mi-a spus ca amestecul benzina-aer e prea bogat. Ma gandesc ca asa era firesc,apoi sa curat injectoarele. Edited by Alex2006
Link to comment
Share on other sites

Am fost si la Dormag:

1-a fost doagnosticat motorul si a rezultat ca si la Filaret ca amestecul este prea bogat

2-am curatat injectoarele

3-a fost scoasa doar o bujie a carei electrozi(4) care arata foarte bine(alb-gri)

4- s-a strans colierul regulatorului de presiune

Total:190(diagnosticare+manopara+solutie pt injectoare)+30(spaga)

Concluzie: masina merge mai bine,dar....trebuie schimbata sonda lambda.

 

Sambata dimineata ma duc la Filaret sa-mi regleze debitmetrul.

Edited by Alex2006
Link to comment
Share on other sites

Debitmetrul nu este reglabil. Daca se desface si se umbla la acel arc se duce naibii debitmetrul.

Reglajul se face in fabrica si nu necesita nici o ajustare. Intradevar mai sunt unii care promit tot felul de imbunatatiri daca "regleaza" ei arcul, dar rezultatele sunt proaste intotdeauna : ori nu mai merge rotund la relanti, ori nu se accelereaza uniform, ori creste consumul.

 

LE : Daca deja s-a umblat la reglaj, cea mai buna solutie este sa se readuca la reglajul initial de fabrica.

Mare atentie la praf si la lipirea corecta a capacului. Praful este abraziv si in timp se distruge pista grafitata pe care culiseaza cursorul metalic.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista in nici un service BMW vreun banc de reglat debitmetrul, deoarece nu ar avea sens, piesa nefiind reglabila ! Singura cale de "reglaj" este "dupa ureche".

Orice defect legat de debitmetru se remediaza doar prin inlocuire.

Link to comment
Share on other sites

tot ce faceti la filaret aveti grija sa faceti sub ochii vostri. daca va lasati masina mai mult de o zi e cius! schimba aia TOT :blink:

ieri a venit un prieten de acolo cu belele, s-a umblat la cutie, la caseta, schimbat nush ce prin fata si scutul motor cu nush ce bara a... disparut

omu o lasase la tinichigerie, lovita masina din spate

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
dc sunte'ti din teleorman va dau eu un servis specializat pe tinichigerie in turnu magurele: sc auto laurel srl. la intrare cum veniti din alexandria pe partea staga. lucreaza super bine, si fac preturi bune! am vazut masini al care singura solutie le'o dadeam schimabrea pieselor respective dar astia au un robotel care trage tabla.. super destept iese super bine! eu am fost si a iesit super bine masina (525 avariat partea dreapta)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.