Jump to content

stergatoare e90


Aurashku

Recommended Posts

Buna ziua. Am avut un set de stergatoare Bosch si m.au tinut aproape 4 luni. Nu stiu ce sa mai aleg. Am auzit de rau si de valeo in ultimul timp. Voi ce folositi? De champion stiti ceva?

Inca un pic si-mi vine sa cumpar din alea la 10 15 lei si sa se schimb lunar.

Link to comment
Share on other sites

..ma intreb serios cat si cum folosesc unii stergatoarele incat le :death: atat de repede.

 

Stau intr-o zona unde ploua destul de des si folosesc (daca vreau) cel mai mult TEMPORIZAREA STERGATORULUI (nu-mi place functiile cele noi cu senzori de ploaie..) asta pentru ca am si o "fobie a stergatorului" - am "impresia" ca ma "bat" in cap, sau cel putin la ochi daca le las sa se miste constant prin fata ochilor..

 

Intamplator (si tin sa spun de la inceput ca nu am nici o legatura cu producatorul..) am gasit asta pe net si am riscat...

si de atunci pentru mine e ca a 5-a roata la masina pentru mine. :frantics:

 

Singurul "dezavantaj" :scratchchin: pe care unii AR PUTEA SA NU TOLEREZE :death: e ca lasa o oarecare URMA ALBA SEMI-TRANSPARENTA dupa FIECARE TRECERE :nono: a stergatorului, asa cum am zis, fapt cam enervant pentru unii. Dar eu :artist: aproape ca nu il folosesc, poate numai in oras, cel mai mult conducand intre orase.

linkul direct pe youtube.

A, e suficient doar sa aplicati UN SINGUR strat (sau poate doua) dar cu un aplicator ("burete") care sa NU absoarba acel lichid ci doar sa puteti sa il imprastiati DOAR pe parbriz si nu sa impregnati INUTIL vreun adevarat burete/carpa.. asta recomand, ca secret, sa nu il irositi si sa va tina cat mai mult!

Cat se "tine" de parbriz? Fara folosirea stergatoarelor, sau foarte putin, cel putin o luna de zile! :punk:

 

Solutia aceasta, in schimb, in afara face exact ca in clipul de pe site. Sunt super incantat si as mai recomand inca o alta solutie (mult mai buna!) fara asa "urate" urme dupa stergator - aceea facuta de 3M :heart: , dar e foarte rar prin comert, eu am gasit-o intamplator la LIDL..

 

Stergatoarele? Nici nu stiu ce marca sunt. :hyper: Nu fac zgomot, nu scapa apa.. probabil am originale.. asta de cand o am, de 70k km. A, si le curat/verific ca lumea la fiecare spalare a masinii! :queen:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, si eu folosesc o solutie anti-ploaie de la Turtle Wax. Insa am cateva precizari de facut:

 

1. Intai se spala masina bine.

2. Nu se foloseste buretele la aplicare, ci o carpa de bumbac (eu folosesc acele carpe colorate, cu microfibre, de la Kent). Se freaca bine, pana geamul devine perfect transparent. Solutia este uleioasa, de aceea stergatoarele lasa dare.

 

Pe mine ma tine cam 4 luni o aplicare. Dar fac "turul" masinii de 2 ori. :) Inca am sticluta cumparata acu' 2-3 ani (de pe vremea cand aveam SupeRNova).

Link to comment
Share on other sites

Da, si eu folosesc o solutie anti-ploaie de la Turtle Wax. Insa am cateva precizari de facut:

 

1. Intai se spala masina bine.

2. Nu se foloseste buretele la aplicare, ci o carpa de bumbac (eu folosesc acele carpe colorate, cu microfibre, de la Kent). Se freaca bine, pana geamul devine perfect transparent. Solutia este uleioasa, de aceea stergatoarele lasa dare.

 

Pe mine ma tine cam 4 luni o aplicare. Dar fac "turul" masinii de 2 ori. :) Inca am sticluta cumparata acu' 2-3 ani (de pe vremea cand aveam SupeRNova).

 

Eu ziceam de un aplicator... un burete suficient de moale ca sa nu zgarie parbrizul SI SA NU ABSOARBA el insisi din solutie pierzand din cantitatea in fapt necesara geamului. Se gasesc tipurile astea de bureti la protejarea echipamentelor (placi) electronice in transport.

Astfel solutia de la Turtle Wax te va tine 5-6 ani :drinks:

 

Pentru ca solutiile astea nu sunt chiar ieftine dar nici exagerat de scumpe.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.