Jump to content

Bmw 535d vs 530 i


bmwantony

Recommended Posts

Salutare,

 

Vreau peste cateva luni sa imi achizitionez un bmw e60 an 2004-2007...suma disponibila maxima va fi de 12k.

Locuiesc in germania deci nu va fi o problema in a ma deplasa...

Modelele care ma intereseaza sunt 535d sau 530i.

Ce conteaza pentru mine este sa fie paket M din fabrica si display mare, sedan.

Nu pot sa inteleg de ce la aceeasi bani de exemplu 10-12k gasesc mult mai usor un M paket 535d cu mai multe dotari decat un benzinar (bezinarul fiind mai scump si cu mai putine dotari)... ?!

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi ...

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa spui ca daca comparam doua 5xx-uri din 2005-2007, benzina vs motorina , ambele nefiind intretinute , se poate spune ca o benzinara poate prezenta mai putine defecte decat un diesel? Poti sa-mi enumeri cateva argumente , daca nu e deranj? Te intreb pentru ca urmeaza sa-mi achizitionez un bmw seria 5 si din ce am citit pe forum , parerile sunt impartite , dar mai ales subiective. Privind obiectiv , benzina vs motorina cand vine vorba de uzura/schimbare piese , care este mai usor de intretinut?

Mersi

Link to comment
Share on other sites

probabil un 530i are mai putini km fata de un diesel, plus intretinerea mai ieftina, mai putine posibile probleme de unde si pretul mai mare. De ce nu te uiti spre un 545i mai bine, daca tot cauti putere? Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

La un deasel cu multi km pot cadea prea multe, nu numai injectoare si turbina, dar si marele bube ca galeria de admisie, galeria de evacuare si mai mult ca sigur la anul care il cauti si filtrul de particule.

Fa si tu un calcul si ai sa vezi ca poti ajunge pina si la 30% din pretul masinii ca sa le inlocuiesti poate chiar si mai bine, asta pe linga altele.

La benzina sta alt fel, si ce atat deasel daca iti permiti un adevarat bmw este pe benzina, atata se zice ca deasel ca cuplu, nu se compara cu un benzinar.Am avut un 525 d mai era cum mai era, acum am un f10 520d care este un motor bmw low cost zgomotos si etc in afara de consum nu ii prea vad mare avantaje. Masina cea mai tare pe care am conduso a fost un e60 M5 550i motor aspirat, din pacate asa ceva nici nu se mai produce, au inlocuit acel motor aspirat bine echilibrat cu un turbocacat cu citiva cai in plus dar ce sa faci astai piata.

in final eu as merge cu un benzinar.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca faci multi km renteaza mai mult diesel + ca stai in germania motorina nu e asa proasta sa se duca injectoarele sau articulatia pe fata de la gropi.530i consuma cu 3l in plus pe putin(depinde unde mergi cu ea),iar daca faci multi km litri aia se aduna si in 50.000 daca o sa faci un calcul o sa iti iasa o suma cam maricica care ti-ar acoperi cam orice ti-ar pica la diesel chiar si filtru de particule + ai si cuplu mai bun la diesel.

La benzinar in afara de sunet nu ai nimic + ca benzinarele aspirate o sa dispara asa incet incet,daca era de ales intre 535d si 535i era de gandit un pic pt ca 535i e valabil e si asta biturbo cuplu de jos si trage mai bn decat 535d asa.....comparatia care ai facut-o tu e cam inexplicabila 535d si merge mai tare ca 530i si consuma si mai putin.Tu tragi concluziile.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sincer is foarte nehotarat... din cateva motive...primul la banii pe care vreau sa dau pe o masina 10-12k nu prea gasesti benzinare cu dotari ...pe motorina sunt ...dar intre 150 mii 250 mii km ... daca il iei atunci cam atunci ar pica toate :-p ... probabil doar un test drive... am condus 525d m paket din fabrica dar presupun ca e diferenta mare de la 525d -- 530i , 535d ca motorizare...
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel 535 este si biturbo la 285 cai putere, deci inca o bataie de cap. Daca ii faci o testare sa verifici principalele probleme si este ok atunci merita, dar putin probabil sa gasesti in Germania un 535 la anul care cauti si sa fie bine intretinut, probabil cunosti ca neamtul nu prea tine masina mai mult de 5 ani, la care nu prea schimba nimic la ia in afara de revizii si ce este in garantie.Poti gasi la arabi , turci etc, dar poate ai noroc si gasesti una intretinuta.
Link to comment
Share on other sites

535d da este biturbo, una mai mica in ture joase si une normala ca la 530d. Plus ca la modelul asta are alte discuri si placute cu preturi mult mai mari plus ca e cam riscanta ca o masina second.

Daca nu vrei batai de cap pe viitor ia 530i, daca vrei motorina 530d ai sanse mai mari sa gasesti una buna si daca chiar vrei 535d mare atentie cand o cumperi (neaparat verificata la service si pus testeru)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ia in calcul si impozitul si asigurarea care sunt consistent mai mari la diesel. E vorba de cateva sute bune de euro pe an, care daca nu faci multi km iti acopera diferenta de consum. Diesel gasesti greu cu km putini. Benzinarele sunt mai rare dar daca ai rabdare tot poti gasi unul, mai ales ca nu te grabesti.

Eu zic sa nu te uiti la consum neaparat, decat daca circuli f. mult. O turbina cazut, iti arunca pe geam toata economia la combustibil pe un an cel putin. Si stii foarte bine ce costuri au service-urile in Germania. Costa o gramada de bani orice rahat.

De testat masina, in Germania greu vei avea sansa. Nu e ca in RO.

Eu unul, as prefera benzina cu km mai putini. Daca ai rabdare, gasesti si dotata.

Succes.

 

PS : cati km faci totusi pe an ?

Link to comment
Share on other sites

Spre benzinara as inclina mai mult spre un 530i... am trimis niste emailuri la niste posesori de 530i dar nu raspund ... in fine astept sa vina un unchi inapoi din concediu sa sune el etc... stie mai bine sa vb germana...

 

Pana in 10 mii pe an circul ...

 

Astea sunt care le-am selectat :

 

http://ww3.autoscout24.de/classified/266889868?pr=0&fromparkdeck=1

* La prima culoarea mi-a placut ... l-am intrebat pe posesor daca imi trimite niste poze cu interiorul ... (ce stil au unii de a vinde o masina fara poze la interior, incredibil)...evindent fara raspuns.

 

http://ww3.autoscout24.de/classified/267506260?pr=0&fromparkdeck=1

* A doua nu imi prea place ca este automata...dar in rest are cam tot ce imi trebuie...un body kit as putea pune pe urma...

 

http://ww3.autoscout24.de/classified/267955342?pr=0&fromparkdeck=1

* A treia este manuala cum as vrea si are putini km, culoarea nu imi prea place ... tot un body kit niste jante s-ar schimba putin :-p ...

 

http://ww3.autoscout24.de/classified/268849842?pr=0&fromparkdeck=1

* Ultima e amazing la exterior dar interiorul lasa de dorit ...display mic, scaune, butoanele ca la dacie :-p

 

Toate le-am selectat la un pret mai mic ca sa mai am eventul bani pentru modificari, costuri extra...

 

Va rog niste pareri ... sincer stiu ca sunt masini foarte bune dar inca nu stiu in profunzime despre ele.

Edited by bmwantony
Link to comment
Share on other sites

nu se prea mai vand masini de privati, toti le duc in parcuri. mai sunt tot felul de turci etc care pozeaza in privati. masinile 2-nd de la mari dealeri sunt suficient de sigure. cu cat dealerul e mai mic riscul e mai mare. un dealer mare iti spune de la prima intrebare istoricul de accidente, cat a costat fiecare reparatie...etc.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Daca tot stai in Germania cumpara de la autohaus si nu ai batai de cap si iti da si garantie acuma faci cum vrei,eu unu am muscato rau de tot am cumparat un 730d e65 si dupa 1 o picat turbina de abia m-am scapat de el momentan conduc un 530xd cumparat de la autohaus cu garantie si daca se strica ceva asta e are garantie problema lor nu a mea :thumbsup:
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca tot stai in Germania cumpara de la autohaus si nu ai batai de cap si iti da si garantie acuma faci cum vrei,eu unu am muscato rau de tot am cumparat un 730d e65 si dupa 1 o picat turbina de abia m-am scapat de el momentan conduc un 530xd cumparat de la autohaus cu garantie si daca se strica ceva asta e are garantie problema lor nu a mea :thumbsup:

 

De aia ziceai in alt topic ca la e65 pica turbo...wacko.gif

Daca tu ai avut ghinionul asta nu inseamna ca toate sunt proaste!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.