Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Salutare din nou,

 

Revin dupa constatarea oficiala facuta la bmw pentru dosarul de garantie extinsa. Oamenii au facut tot felul de diagnoze+filmulet+copie carte service si au trimis dosarul la aprobat. Intrebarea este urmatoarea :

La ce ar trebui sa fiu atent dupa schimbarea distributiei? v-ati confruntat cu diferite zgomote, probleme cauzate de dorel care nu a strans bine nu stiu ce surub, au aparut greieri noi pe la motor,etc.

va intreb asta pentru ca vreau sa am grija la experientele legate de bavaria,sau eventual sa stiu ce sa cer suplimentar.

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa stii ca variabila dorel e una data dracului. Inca se scriu carti despre el. Pe scurt, cum iti e norocul. :)

 

Dupa ce mi-au schimbat distributia, au uitat sa rescrie injectoarele (au cate un cod care trebuie scris in programul de diagnoza). In plus, m-am trezit si cu o eroare de la un scurt la sistemul de ionizare al ac. Erorile "de finete" nu le vezi decat la o diagnoza cu sistemul lor. Asa ca, schimba-ti distributia, cere-le sa-ti stearga tot ce apare pe memoria de erori, mergi 500km cu masina, apoi revin-o la o diagnoza ca sa vezi cum stau lucrurile.

Edited by 99SDT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina este un X1 18d cutie automata 2011.Am schimbat deja distributia pentru a doua oara, masina avand 40k. Prima oara s-a schimbat la 30k, dupa care a doua oara la 38k. Ultima schimbare a fost facuta la Bavaria Otopeni.

Mai grav este ca dimineata, cand motorul este rece, tot se aude un zgomot metalic, la accelerare ...dispare dupa aprox 5 minute de mers, dar nu cred ca este normal. Ar trebui sa mai fac iar un drum pana la Bavaria, sa le las masina peste noapte si ei sa faca constatarea, dar, toata experienta asta mi-a lasat un gust atat de amar, incat imi e si scarba.

Link to comment
Share on other sites

e inacceptabil sa ai deja doua distributii la activ..parerea mea. clar e ceva la mijloc. stiu cat am tras eu sa ma accepte..costurile pe garantie se duc spre aprox 7-8000 ron la motoarele de 184 cai, si nu sunt foarte "darnici", astfel incat sa faca de doua ori aceeasi cheltuiala.

 

referitor la dorel, acum ca-mi scrieti si voi, stau cu inima stransa pana o iau d la bavaria. Masina merge impecabil, (in afara de un zgomot mai ingrosat in unele momente) si sper ca operatiunea asta sa nu se resimta. voi reveni cu impresii + costuri exacte dupa ce ridic masina.

Cheers

Link to comment
Share on other sites

Face zgomot acum si la motor rece/cald. Practic se aude tot timpul.

 

Deci de aprox 1000 km a inceput sa se auda zgomot de lant si doar cateodata. Acum se aude tot timpul. Degradare in aprox 1000 km :wacko:

 

In ianuarie schimb distributia. Pana atunci mai fac vreo 2000km. Sper sa reziste pana atunci. Daca se duce, sa se duca :bye:

Link to comment
Share on other sites

Pai tu "te-ai grabit" si nu ai pus revolutionarele piese de anul asta :rolleyes: Poate cu astea ultimele (lant, patine, intinzator) nu revine asa repede.

 

Ce-i drept ca nu au fost testate. Intinzatorul cel putin, are cateva luni. Speranta moare ultima desi ce am vazut la colegii de mai sus ma cam sperie.

 

Ma uimeste insa cat de repede s-a degradat distributia

 

@Darksun - face fix ca in filmuletul din prima postare cu mentiunea ca nu prea e diferenta intre stanga/dreapta. Se aude din orice pozitie :(

Link to comment
Share on other sites

Sambata am mers cu un X1 2.0 d din 2012 .Motorul se aude exact ca la masina mea .Fasaitul cred ca este zgomot normal daca toate fac la fel.. X1 are 38000 km hidramat condus de o femeie.

Eu unul nu mai i-mi fac griji pana nu o sa aud un zgomot metalic sau ceva mai grav.

Edited by FanaticBMW
Link to comment
Share on other sites

La mine din moment ce a inceput sa se auda, adica din perioada in care am creat topicul acesta si pana in septembrie cand am reusit sa schimb, zgomotul nu s-a agravat mult, iar kilometri am facut aproximativ 30000. Asa ca Bala stai linistit ca nu patesti nimic.

 

Am 1500km de la schimb, totul ok pana acum, f. strans se aude motorul. Si in mers am sesizat in jurul a 100-130km/h motorul mi-e cu mult mai silentios, aveam si acolo o vibratie din partea distributiei.

 

Filmulet facut chiar in dimineata cand am plecat spre Bucuresti sa schimb distributia. Cam asa a evoluat in cei 30000km:

https://www.youtube.com/watch?v=U2_0wHh68F0&feature=youtu.be

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Pai tu "te-ai grabit" si nu ai pus revolutionarele piese de anul asta :rolleyes: Poate cu astea ultimele (lant, patine, intinzator) nu revine asa repede.

Pai... Doamne ajuta! :)

Pot si eu sa o schimb oricand cu noile piese dar sunetul actual nu e de speriat. Se aude doar putin in partea dreapta si numai langa masina. In habitaclu nimic, niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ca am citit si primul impuls e sa fug cat mai departe de acest motor. Imi dau seama ca pe masura ce scormonesti mai mult te sperii si ca exagerez de aceea as fi vrut o opinie. Nu vreau sa ma convinga nimeni de nimic imi dau seama ca e o ineptie.

 

E fara rost discutia, fuck it

Link to comment
Share on other sites

eu am citit topicu asta din scoarta in scoarta si dupa aia am inceput sa-mi caut un coupe cu motorul asta,pe care l-am si cumparat si sunt foarte multumit de el :D .Singurul lucru pe care l-am facut cand am cumparat masina a fost sa ascult putin lantul.Nu s-a auzit nimic ciudat asa ca l-am imbucat rapid :D masina are acum 180 de mii ,sa vedem cum o sa sune mai tarziu !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.