Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Salut,

 

La un BMW 320D (E91, motor N47D20C, fabricație 02-2012) am sesizat recent un zgomot regulat cam la 80 bătăi / min. Vine de undeva din fata, de pe partea șoferului.

 

Se aude foarte bine de exemplu dimineața, la 0 C, când motorul este încă rece. Acest zgomot regulat se aude la relanti însă aproape dispare când accelerez sau motorul se încălzește.

 

Nu pare să aibe vreo legătură cu transmisia: am pus-o în P, R, N, și D, fără ca acel zgomot regulat să se schimbe.

 

...cam așa se aude:

https://drive.google.com/file/d/0BwNj1bdMJdldOF9FM3R1UU1CcGc/view?usp=drivesdk

 

https://drive.google.com/file/d/0BwNj1bdMJdldaUhQWXN4a21kSWc/view?usp=drivesdk

Se aude motorul foarte frumos.Ca idee nu trebuie sa te sperii majoritatea motoarelor N47 se aud la fel.Eu am avut e91 320d/2011 se auzea la fel.Am vandut masina la 225 k km ,probabil acum are 230 k km,se auzea exact ca a ta.

Acum am F30 320d/2012 , ghici ce ,se aude la fel ca e91 si ca a ta, cu toate ca am luat-o la 155 k km.Eu zic sa stai linistit bucurate de masina.

Eu zic sa schimbi fulia doar daca este crapata .Daca este buna dai banii degeaba,poti sa schimbi tot in fata ,zgomotul motorului nu o sa se schimbe cu nimic.

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

@ Aezoti, da cureaua jos si ai sa observi ca tot asa se aude.

Sunetul ala la tine e fasait intermitent toata ziua, la mine pe telefon asa se aude. Sunetul de maxima intensitate poate suna ca un tacanit.

Cu ulei Bmw Shell fasaitul/tacanitul se aude mai incet si mai rar, asa se auzea cu Castrol si la mine mai demult,precum la tine.

Nu ai start stop la cutie automata?...

Link to comment
Share on other sites

@ Aezoti, da cureaua jos si ai sa observi ca tot asa se aude.

Sunetul ala la tine e fasait intermitent toata ziua, la mine pe telefon asa se aude. Sunetul de maxima intensitate poate suna ca un tacanit.

Cu ulei Bmw Shell fasaitul/tacanitul se aude mai incet si mai rar, asa se auzea cu Castrol si la mine mai demult,precum la tine.

Nu ai start stop la cutie automata?...

 

Distributia nu s-ar manifesta mai violent cand dai gaz ? La mine se aude DOAR la relanti.

Edited by Aezoti
Link to comment
Share on other sites

Daca se aude acest fasait/tacanit nu inseamna neaparat ca e varza distributia.

Daca ar fi varza s-ar auzi un uruit si mai ales cand e turata. Probabil masina fasaia si inainte sa o cumperi, ai spus ca o ai de curand, dar nu s-a auzit din cauza temperaturii exterioare sau alte conditii. Stiu de la mine ca toamna la 10-25 de grade , abia se aude. Daca ai schimbat uleiul tu, si ai pus Castrol, la fel se aude mai tare cu asta.

Link to comment
Share on other sites

Daca se aude acest fasait/tacanit nu inseamna neaparat ca e varza distributia.

Daca ar fi varza s-ar auzi un uruit si mai ales cand e turata. Probabil masina fasaia si inainte sa o cumperi, ai spus ca o ai de curand, dar nu s-a auzit din cauza temperaturii exterioare sau alte conditii. Stiu de la mine ca toamna la 10-25 de grade , abia se aude. Daca ai schimbat uleiul tu, si ai pus Castrol, la fel se aude mai tare cu asta.

 

Sper sa fie ceva pe la cureaua de accesorii...

 

O chestie ciudata: masina mea nu pare sa aibe servodirectia si compresorul AC conectate la vreo curea. Or fi electrice ambele (compresorul de AC si pompa de servodirectie) ?

 

Mentionez ca masina este "efficient dynamics" si are "break energy regeneration" pe fisa de optionale.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca esti offtopic. Intreaba despre masina ta pe alte topice.

 

Salutre,

De curand am achizitionat un bmw320 f30, 184 cai automata si ma sperie treaba cu lantul. Masina are 168k km.

Am atasat un link. Credeti ca trebuie schimbat?

https://youtu.be/eB7vZ8xSUg0

 

Ms anticipat

Edited by stefan.marius41
Link to comment
Share on other sites

mercedes nu am, insa in famile mai detin un vw passat 2.0 CR 2012, si un audi A6 2.7 tot CR 2010, si iti spun ca ambele motoare sunt mai silentioase decat N 47 -le pe care il conduc 160 K , am un prieten cu un F30 46 K si se aude la fel ca al meu, N 47 exceleaza la multe capitole insa mai putin la decibelii produsi, parerea mea
Link to comment
Share on other sites

De asta am fost avertizat si eu inainte sa-mi iau N47 Bmw...am avut masini numai din familia VAG si chiar se aude mai tare N47 decat un diesel "mai normal". Se aude mai tare ca un M47 in primul rand din ce am inteles, cam aia a fost prima senzatie cand am inceput sa caut aceasta masina cu acest motor, cum m-am urcat am sesizat zgomotul si mi-am adus aminte de "vezi ca N47 o sa ti se para mai zgomotos decat diesel-urile care le-ai avut pana acum"
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

la relanti se aude normal dupa parerea mea, nu stiu ce masina sau motorizare ai avut inainte da motoarele diesel bmw fie el si de generatie noua sunt destul de galagioase, la a mea spre exemplu intre 1200-1500 se auzea un cloncanit destul de pronuntat!

 

 

salut,

 

eu ma refeream daca necesita schimbarea lantului. Stiu ca se manifesta in alt mod( intrerupt). La mine indiferent de turatie sunetul este continuu.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca se aude normal si vorbesc din prisma celui care a schimbat o distributie din cauza unu zgomot suspect (insa zgomotul se amplifica dupa 1200 de RPM si s-a adeverit a fi slabit si uzat lantul), acum eu cat si ceilalti colegi ne dam cu parerea insa pt linistea ta mergi la un service sa-ti dea un raspuns concret!
Link to comment
Share on other sites

Salut. De 6 luni am un X1 23d 2010 190k km. Cand am cumparat-o am verificat-o la reprezentanta si totul a fost ok.

 

Ideea este ca de vreo 3 saptamani parca aud ceva, dar nu stiu daca e zgomot normal sau e de la distributie.

 

Am pus mai jos un mic filmulet.

 

Voi ce parere aveti?

 

Multumesc de ajutor.

 

 

Este un zgomot ciudat care se amplifica o data cu accelerarea. Nu ma pot pronunta ca n-am avut N47, dar ceva este.

Link to comment
Share on other sites

De asta am fost avertizat si eu inainte sa-mi iau N47 Bmw...am avut masini numai din familia VAG si chiar se aude mai tare N47 decat un diesel "mai normal". Se aude mai tare ca un M47 in primul rand din ce am inteles, cam aia a fost prima senzatie cand am inceput sa caut aceasta masina cu acest motor, cum m-am urcat am sesizat zgomotul si mi-am adus aminte de "vezi ca N47 o sa ti se para mai zgomotos decat diesel-urile care le-ai avut pana acum"

Corect. Astea si 2.2-u de la mercedes = tractoare. CR-ul meu din 2010 e parfum pe langa bmw.

Link to comment
Share on other sites

Cei care au facut revizia / schimbul de distributie, ne pot spune cum s-a simtit motorul in mers, in feeling-ul sau dupa schimbul distributiei? Asta in cazul celor care au sesizat diferente.

 

Schimbat intregul kit de distributie acum 2 luni la un F10 525D 2.0 la reprezentanta BMW.

Intre timp am facut 2500-3000km cu masina si motorul merge foarte bine, la fel ca inainte de fapt :)

Singura diferenta e ca nu se mai aude zornaitul acela cu motorul rece nici la -15 grade.

 

La mine era oricum destul de discret, nu se auzea ft tare si pot spune ca am schimbat-o preventiv..

Inca dinainte sa iau masina mi-am propus sa o schimb in caz ca nu ar fi fost schimbata si cum se auzea si pun pic de zgomot la rece am zis ca nu are rost sa ma mai razgandesc.

 

Oricum, lantul e un pic mai zgomotos la modelele de dinainte de 2015 (parca atunci s-au schimbat din nou standardele de productie pt kit cu alte materiale etc..), asta mi-au zis cei de la BMW, daca m-au mintit, va mint si eu.

Dar am pus si eu un post mai sus cu diagramele de piese si acolo se vede ca din 2015 sunt alte coduri.

Eu nu pot sa recomand nimic.. Poate am dat banii degeaba, poate nu..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.