Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Discutiile nu se vor sterge pentru ca sunt la subiect.

daca-ti dau zece posturi pe langa faci curatenie aicea ? de fapt, poti sa la cauti si tu singur, uita-te numai dupa a lui malasorte

 

@MihaiMAN si datorita tie, si atitudinii, se stufoseste acest topic ... sunt citite de mine cel putin 3 cazuri prezentate de posesori, dintre care unul recent cu masina afara.

 

Pe mine ma intereseaza topicul mai ales ca am acest motor, spre deosebire de o gramada care posteaza din auzite dupa ureche.

 

Din service reprezentanta, pot sa zic, daca ei m-au mintit, mint si eu, ca in ultimele 7 luni au intrat lunar 1-2 masini cu probleme de distributie, si automata, dar mai ales manuala, insa niciuna nu era de dupa 2009, tot ei au zis ca in nota Puma de la bmw se diferentiaza masinile pre 2009 de cele post 2009, si se diferentiaza si ce se schimba, ca teoretic doar din 03.2011 ar fi rezolvata problema, si ca si cele din 2009-03.2011 ar fi susceptibile la aceasta problema, dar ei nu au intalnit inca niciuna, poate ca nu a trecut suficient timp ... oricum toate masinile prezentate si aicea erau pre 2009.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai era postarea cateva pagini in urma conform careia la motoarele din 2009-03.2011 nu mai este afectat vibrochenul in cazul ruperii lantului. Inseamna ca se schimba numai lantul si patinele => manopera mai putina, costuri mai mici.
Link to comment
Share on other sites

1337860231[/url]' post='1745008']

Sunt si eu curios, unde ai auzit ca ar fi si la cele pe benzina? De 3.0d am auzit si eu, dar la benzina nu.

 

La 116i LCI, n45n, 116cp, an 2007, a fost recall pentru intinzatorul de lant. I-am intrebat e cei de la MHS istoricul masinii.

Edited by Bolshevicu
Link to comment
Share on other sites

poate ajuta metabondul ca frecarea sa fie mai mica, respectiv uzura mai mica si durata de viata mai mare?

 

sa cureti motorul cu metabond CL inainte de schimbul de ulei credeti ca este o idee buna?

lol :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Ce ulei folosesti ? Manuala/Automata?

pana acum am folosit ulei bmw 0w40 full sintetic,si ultimul schimb cu bmw 5w30...schimbul l am facut la 12500 km.... cutia este automata,cica ar trebui sa fac si schimbul de ulei la cutie..:D

Edited by belitutz
Link to comment
Share on other sites

Zeci de masini insa cine stie cate au avut distributia schimbata :)

Personal nu am vazut foarte foarte multe pe mobile.de cu peste 150000km.

am cerut istoricul masinii la bmw,si nu a avut schimbata distributia sau probleme de genu asta..:D eu am cumparato din DE la 180000km

Link to comment
Share on other sites

http://www.castrol.com/castrol/sectionbodycopy.do?categoryId=9024084&contentId=7073092

 

cautati exact acolo pentru orice masina si vedeti.

Bmw + Castrol= love :p parerea la aia la bmw

 

 

Engine (DT) (N47 >9/2008)

EDGE 0W-30

Magnatec 5W-40

 

Astea sunt recomandarile.

Peste 100 de k cred recomandat este 5w-40

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

ei recomanda 0w-30

 

http://www.castrol.com/castrol/sectionbodycopy.do?categoryId=9024084&contentId=7073092

 

Eu am pus 0w-40 la E46 din semnatura de cand l-am luat ( ~116k km ) , tot cu 0w-40 a venit, si acum are ~240k km si nu am avut nici o problema la motor. Completam cam dupa 10k km, cu uleiul ramas in bidon.

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.