Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

De acord cu tine, eu le detin pe amandoua si normal ca mie mai drag dieselul :rolleyes:

In ceea ce priveste n47 cred ca pana la urma e vorba de exploatare si intretinere, daca e bmw nu inseamna sa te asezi in spatele volanului si sa ii dai blana, necesita intretinere atenta si sa nu iti bati joc de el, se poate ca eu sa fi nimerit un motor bun si ingrijit daca pana acuma nu a creat probleme, insa nu mi-am batut joc de el de cand e la mine(si nici cine il mai conduce, pentru ca nu e condus de o singura persoana), si inca se comporta impecabil, nu am ce sa ii reprosez la cati km are

Link to comment
Share on other sites

Intrebare !

 

DuraLube este bun pentru prevenirea uzurii distributiei ( lantului-pinioanelor ) la n47 ? , sau pentru pompa de ulei... face ceva bun cu adevarat acest tratament ?

A incercat cineva?

 

Din cate vad eu distributia la motoarele n47 este prost proiectata , curios este ca NU la toate motoarele n47 a cazut distributia

( probabil mai conteaza si exploatarea motorului-masini )

 

La masina mea seria 118d din 2008 km bord 115K -real 215K cind am schimbat distributia era inca ok , lantul de sus de pe axa cu came avea foarte putin joc ( nu facea zgomot ) si tind sa cred ca nu a fost umblat acolo niciodata

 

Am schimbat distributia preventiv

 

Atunci cand vrei sa cumperi o masina indiferent de model uneori cauti un model de masina cu distributie pe lant pentru simplu motiv ca distributia pe lant nu se rupe asa usor !

( stiu ca si distributia pe lant se schimba dupa un numar de km )

DAR SA SE RUPA PANA IN 100 MII DE KM ASTA MIROASE A MOTOR PROST CONCEPUT DE CATRE BMW SI TESTAT PE CLIENTI !

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Am folosit eu Metabond (care cica e super bun). La inceput, sub efectul placebo, mi s-a parut ca e wow. Mai apoi am realizat ca e tot un drac si fara el.

 

Spuneam mai sus ca zgomotul a revenit. Nu e asa. L-am studiat din nou. Se aude doar in ralanti. Peste 1000 rot/min dispare complet. Ma intreb daca nu cumva in ralanti presiunea uleiului e prea slaba ca sa-l intinda calumea.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Am folosit eu Metabond (care cica e super bun). La inceput, sub efectul placebo, mi s-a parut ca e wow. Mai apoi am realizat ca e tot un drac si fara el.

 

Spuneam mai sus ca zgomotul a revenit. Nu e asa. L-am studiat din nou. Se aude doar in ralanti. Peste 1000 rot/min dispare complet. Ma intreb daca nu cumva in ralanti presiunea uleiului e prea slaba ca sa-l intinda calumea.

 

ma gandesc ca e posibil. eu zic sa nu iti mai faci griji. vei umbla ani de zile cu noua distributie.

 

referitor la aditivi, si eu am tot vrut sa folosesc. inca nu stiu ce sa fac, deoarece parerile sunt impartite in aceasta privinta.

Link to comment
Share on other sites

de 2 sapt am si eu acest motor pe un 320d din 2010. ca si parere generala, deocamdata fara experienta, fata de m47 am observat:

-un zgomot mai accentuat al motorului, ascultat din exteriorul masinii

-stiind de problema distributiei l-am ascultat cu atentie si nu pare ca se adauga astfel de zgomot.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a sosit si mie kit-ul de distributie.Am doua oferte de pret ptr. manopera: 2000 si 2500 RON.Mi se par exagerate.Sau ma insel?

 

Cu dat motorul jos sau nu?

 

Se poate cica si fara dat jos. Se da cutia de viteze jos. Eu as alege varianta asta.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a sosit si mie kit-ul de distributie.Am doua oferte de pret ptr. manopera: 2000 si 2500 RON.Mi se par exagerate.Sau ma insel?

Daca se da motorul jos nu sunt exagerate. Fara motor dat jos a fost 1500 lei parca la mine.

OffTopic: Exagerat e cum mi-a cerut mie "unu" sa-mi faca un schimb de motor cu 22 mil :rolleyes:

 

2500 lei e cam pret de reprezentanta.

3500 lei fara TVA mai exact. Atat imi cereau mie .

Edited by ALEX_IS
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.