Jump to content

E90 Inlocuire suspensie


mdanielc

Recommended Posts

Salut.

Am un E90 din 2007, l-am cumparat acum jumatate de an si a venit cu suspensie sport reglabila Bisltein B16 cred. Dupa un o calatorie recenta pe minunatele noastre drumuri si o groapa mai urata, am o problema la amortizorul fata stanga.

Am fost la un service si mi-au confirmat asta.

Optiunile ar fi sa inlocuiesc amortizorul respectiv sau sa le inlocuiesc toate si sa trec inapoi la suspensia stock, chiar nu mi se pare ca suspensia sport e pentru drumurile noastre si de asta as prefera a 2-a optiune.

Tipul de la service mi-a dat un pret de 4500 RON pentru inlocuirea completa, acuma as vrea sa va intreb cum vi se pare. Mie, dupa ce am cautat putin pe net, si am vazut amortizoare Sachs la ~400 RON mi se pare cam mult 4500. Stiu ca pe langa amortizoare mai e nevoie de alte piese (arcuri, brate probabil), nu stiu exact de care alte piese si nu stiu daca e un pret normal acesta.

Daca si-a mai inlocuit cineva toata suspensia as fi interesat de toate piesele de care e nevoie pentru aceasta operatie si de un pret care vi s-ar parea normal.

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Toata suspensia inseamna: Arcuri, amortioare, bucse bara stabilizatoare, bielete antiruliu, capete bara, bielete de directie, flase amortizoare, eventual kit-urile de praf ale amortizoarelor....Cam astea imi vin in minte acum.

 

p.s.: Am discutat si mai devreme.

Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

Toata suspensia inseamna: Arcuri, amortioare, bucse bara stabilizatoare, bielete antiruliu, capete bara, bielete de directie, flase amortizoare, eventual kit-urile de praf ale amortizoarelor....Cam astea imi vin in minte acum.

 

p.s.: Am discutat si mai devreme.

 

Mersi inca odata, voi vorbi maine cu mecanicul sa vad exact de ce piese zice ca are nevoie si o sa revin la tine cel mai probabil cu lista :).

Link to comment
Share on other sites

verifica ce este cu joc.

se schimba amortizoarele

bilstein b4 sunt 900 de lei toate 4

arcurile eibach prokit 650 de lei

flanse fata 300 de lei

bielete antirului 250 de lei

 

deci suma aia e SF

 

capete de bara poate nu e nevoie sa schimbe,poate nici bielete, poate nici flanse.

Link to comment
Share on other sites

Mersi inca odata, voi vorbi maine cu mecanicul sa vad exact de ce piese zice ca are nevoie si o sa revin la tine cel mai probabil cu lista :).

Poti opta pentru Bilstein sau KYB, producatori chiar mai buni decat Sachs, dupa parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am un E90 din 2007, l-am cumparat acum jumatate de an si a venit cu suspensie sport reglabila Bisltein B16 cred. Dupa un o calatorie recenta pe minunatele noastre drumuri si o groapa mai urata, am o problema la amortizorul fata stanga.

Am fost la un service si mi-au confirmat asta.

Optiunile ar fi sa inlocuiesc amortizorul respectiv sau sa le inlocuiesc toate si sa trec inapoi la suspensia stock, chiar nu mi se pare ca suspensia sport e pentru drumurile noastre si de asta as prefera a 2-a optiune.

Tipul de la service mi-a dat un pret de 4500 RON pentru inlocuirea completa, acuma as vrea sa va intreb cum vi se pare. Mie, dupa ce am cautat putin pe net, si am vazut amortizoare Sachs la ~400 RON mi se pare cam mult 4500. Stiu ca pe langa amortizoare mai e nevoie de alte piese (arcuri, brate probabil), nu stiu exact de care alte piese si nu stiu daca e un pret normal acesta.

Daca si-a mai inlocuit cineva toata suspensia as fi interesat de toate piesele de care e nevoie pentru aceasta operatie si de un pret care vi s-ar parea normal.

 

Mersi.

 

un singur amortizor nu poti inlocui la reglabila b16pss, ori o iei completa, ori renunti la ea...

pretul de 4500 lei nu este mult, in functie de producatorul pe care cel de la service l-a ales doar ca exista multe variante f bune undeva pana in 2000 lei...daca este vorba doar de amortizor-arc-flanse-protectii

Link to comment
Share on other sites

Amortizoarele nu vin cu tot ceea ce este recomandabil sa inlocuiesti din ansamblul amortizor-arc la masina. Trebuie sa mergi la dealer cu seria sasiului si acolo iti pot spune si ei cam ce e nevoie de inlocuit. Amortizorul ma indoiesc ca vine cu toate cele necesare schimbului.

 

Iata aici o poza cu, ceea ce trebuie schimbat-recomandabil..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Amortizoarele nu vin cu tot ceea ce este recomandabil sa inlocuiesti din ansamblul amortizor-arc la masina. Trebuie sa mergi la dealer cu seria sasiului si acolo iti pot spune si ei cam ce e nevoie de inlocuit. Amortizorul ma indoiesc ca vine cu toate cele necesare schimbului.

 

Iata aici o poza cu, ceea ce trebuie schimbat-recomandabil..

ce sa caute la dealer?!?!?!

un service ii face verificare si schimba ce este nevoie.

recomandat cu amortizoarele si arcurile este sa schimbi kit-urile de protectie amortizoare si flansele.

apoi restul se schimba foarte usor.

 

am fost sa reglez geometria la reprezentanta BMW si au spus ca nu mi-o pot regla, ca trebuie sa schimb niste piese.au facut deviz de 3500 de lei numai piesele.

la autosoft mi-au spus ca nu am nicio problema.asta stiam si eu...tocmai ce verificasem acasa si schimbasem amortizoare si alte piese.

problema era ca se desfaceau piulitele mai greu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi inca odata, voi vorbi maine cu mecanicul sa vad exact de ce piese zice ca are nevoie si o sa revin la tine cel mai probabil cu lista :).

 

pune aici lista cu ce intra in suma data de mecanic si apoi putem povesti. pana atunci ca sa revi la suspensia stoc ai nevoie doar de arcuri amortizoare si flanse

Link to comment
Share on other sites

trebue sa inlocuiesti 4 amortizoare 4 arcuri si flansele de la amortizoare fata,bieletele antiruliu,protectii amortizoare ,eu as merge pe sachs cu kayaba la atelier am avut probleme la 2 masini , in sensul ca au curs in interval de un an de la montaj. Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.