Jump to content

Harscait roata dreapta fata E90


lucian_e90

Recommended Posts

Salut,

 

Am un seria 3 e90 din 2005, 2.0 diesel 150hp.

De la o vreme, am constatat ca se aude un zgomot ciudat la roata din fata de pe stanga.

Ciudat e ca zgomotul nu se aude de fiecare data cand plec de pe loc. Daca opresc la semafor si plec cand se face verde, nu se aude nimic. Dar daca opresc undeva, si astept pe cineva 10 minute, cand plec de pe loc, in momentul in care ajung la viteza necesara incat sa schimb viteza a doua, se aude un harscait, ca si cand as trece un cablu pe aparatoarea de la aripa, sau ca si cum as atinge cu un plastic, de un damb. M-am uitat pe dupa roata, dar nu am vazut nimic desfacut care sa atarne sau sa atinga interiorul aripii.

S-a mai intalnit cineva cu problema asta? O sa ma duc la un service sa dau roata jos sa vad daca gasesc ceva, dar as vrea sa fiu cat de cat pus in tema.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa poti sa fii pus in tema, da tu roata jos si cerceteaza. E singura solutie. Nimeni de aici nu poate sa iti spuna care e problema pana nu este la fata locului. E o problema mecanica. Asta se rezolva fizic, nu teoretic. Edited by Radu I
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am un seria 3 e90 din 2005, 2.0 diesel 150hp.

De la o vreme, am constatat ca se aude un zgomot ciudat la roata din fata de pe stanga.

Ciudat e ca zgomotul nu se aude de fiecare data cand plec de pe loc. Daca opresc la semafor si plec cand se face verde, nu se aude nimic. Dar daca opresc undeva, si astept pe cineva 10 minute, cand plec de pe loc, in momentul in care ajung la viteza necesara incat sa schimb viteza a doua, se aude un harscait, ca si cand as trece un cablu pe aparatoarea de la aripa, sau ca si cum as atinge cu un plastic, de un damb. M-am uitat pe dupa roata, dar nu am vazut nimic desfacut care sa atarne sau sa atinga interiorul aripii.

S-a mai intalnit cineva cu problema asta? O sa ma duc la un service sa dau roata jos sa vad daca gasesc ceva, dar as vrea sa fiu cat de cat pus in tema.

 

Multumesc.

Poate iti raman blocate placutele pe disc. Cum zic si colegii de mai sus, pune-o pe cric si invarte de roata.

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar, placutele nu necesita schimbate, dar scartaie destul de tare la franare. e posibil sa fie de la ele. se aude acel sunet metalic..o sa ma duc la un service, eu nu am cric la ea.

multumesc mult

Ce placute ai pus aftermarket pe bmw? daca da atunci ai klara treaba

Link to comment
Share on other sites

Ce placute ai pus aftermarket pe bmw? daca da atunci ai klara treaba

 

masina e adusa din belgia, si inca are placutele cu care a venit. in belgia a fost masina de firma, si are toate reviziile la bmw, trecute in carte. pe spate i le-am schimbat, si i-am pus ATE, dar nu mai stiu ce marca erau cele pe care le-am dat jos. scartaitu a aparut de scurt timp, mai ca uneori mi se pare ca a ajuns fier pe fier, desi senzoru imi indica inca 14.000 km.

Link to comment
Share on other sites

masina e adusa din belgia, si inca are placutele cu care a venit. in belgia a fost masina de firma, si are toate reviziile la bmw, trecute in carte. pe spate i le-am schimbat, si i-am pus ATE, dar nu mai stiu ce marca erau cele pe care le-am dat jos. scartaitu a aparut de scurt timp, mai ca uneori mi se pare ca a ajuns fier pe fier, desi senzoru imi indica inca 14.000 km.

Discurile cum sunt?

Cat de groase?

In parametri?

Unii (multi) vand masini si cu discuri care ar fi trebuit schimbate.. Dealerul nu cred ca te obliga sa le schimbi daca nu s-au subtiat suficient.. :rolleyes:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce am fost la service, unde nu au identificat nimic. Am saltato pe elevator dar nu e nimic in neregula. Am dat si o tura cu mecanicul, dar sunetul e mult prea incet si el nu a putut sa il auda. Eu il sesizez pentru ca se simte si o mica vibratie in pedala. Concluzia lor a fost sa mai merg asa pana cand se mai agraveaza si incepe sa se auda mai tare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.