Jump to content

Micul meu F30


Livius1

Recommended Posts

Salutare,

 

Nu am fost prea activ pe forum, dar am urmarit postarile pe modul "silentios", pana m-am decis la ce masina imi doresc .

 

Pana la urma am "incalecat" si eu un F30, e proaspat adus de mine , nici n-a apucat motorul sa se raceasca...

 

Ca optiuni :

 

 

S1CAA Selection of COP relevant vehicles

S205A Automatic transmission

S230A Extra package, EU-specific

S248A Steering wheel heater

S249A Multifunction f steering wheel

S255A Sports leather steering wheel

S258A Tire with run-flat functionality

S2H2A

S2VLA Variable Sport steering

S403A Glass roof, electrical

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S431A Interior mirror with automatic-dip

S441A Smoker package

S465A Through-loading system

S481A Sports seat

S493A Storage compartment package

S494A Seat heating driver/passenger

S496A Seat heating, rear

S4AEA Armrest front, retractable

S4B8A

S4DMA Accent strips, pearl-gloss, chrome

S502A Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC)

S520A Fog lights

S521A Rain sensor

S522A Xenon Light

S534A Automatic air conditioning

S544A Cruise control with brake function

S563A Light package

S575A Supplementary 12V sockets

S5ALA Active Protection

S5DAA Passenger airbag deactivation

S5DCA Rear-seat headrests, folding

S609A Navigation system Professional

S610A Head-up display

S612A BMW Assist

S614A Internet, preparations

S615A Expanded BMW Online Information

S616A BMW Online

S676A HiFi speaker system

S698A Area-Code 2 for DVD

S6AAA BMW TeleServices

S6ABA Control for Teleservices

S6NFA Music interface for Smartphone

S6NLA Connection Bluetooth + USB devices incl.

S6NRA Apps

S6VAA CIC-Zusteuerung

S6WAA Instrument cluster, expanded equipment

S6WAA Instrument cluster, expanded equipment

P7S2A Luxury Line

P7VAA Ride Comfort package

P7VBA Comfort Package

P7VGA Warmth Comfort Package

L801A National Version Germany

S879A On-board vehicle literature German

S8KAA Oil-maintenance interval - 24 months/30,000 km

S8SCA Telematics access request,country-spec.

S8THA SPEED LIMIT INFO

S8V1A Label

S9AAA Outer skin protection

 

 

Si cateva poze :

 

http://imageshack.com/a/img673/5641/B4CqnF.jpg

http://imageshack.com/a/img907/414/hqgN60.jpg

http://imageshack.com/a/img540/3595/k5oHJC.jpg

http://imageshack.com/a/img538/2820/OxVCen.jpg

http://imageshack.com/a/img540/6996/eK3Oal.jpg

http://imageshack.com/a/img538/9996/70B5El.jpg

http://imageshack.com/a/img633/8046/R0vFev.jpg

http://imageshack.com/a/img537/3379/a1XV3u.jpg

http://imageshack.com/a/img673/2901/Sp0w2l.jpg

http://imageshack.com/a/img538/6118/VqYnON.jpg

http://imageshack.com/a/img538/7746/EBVdH4.jpg

http://imageshack.com/a/img661/2641/n2cHdJ.jpg

 

 

 

Interventii in viitorul apropiat

 

- are o mica crapatura in parbriz, o sa incerc sa o repar la AGER

- mici zgarieturi care ies la polish, ceva recomandari de centre care fac chestia asta mai profi mi-ar fi de ajutor

- folie parbriz+ capota+ bara fata (sper ca folia nu afecteaza HUD)

- ceara solida. ceva centre unde ati avut experienta buna si ceara de calitate ?

 

 

Va salut!

Edited by Livius1
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Tare masinuta, imi place varianta asta Luxury. Spune-ne de unde esti ca sa iti recomandam centre detailing.

 

S-o stapanesti sanatos :thumbsup:

 

E 320d, efficient dynamics..motorul asta e suficient pt ce am eu nevoie acum..

Sunt din Bucuresti, chiar m-ar ajuta ceva centre detailing si ceva spalatorii mai de doamne-ajuta..

 

Masina a fost 24.000 cu TVA inclus, are 99.000 km..la 20k eu unul nu am gasit varianta asta luxury cu toate dotarile..(Navi Pro, scaune sport, HUD..)

 

Ma deranjeaza un pic jantele pe 18 mai ales pe drumurile din Ro, simti orice denivelare..

Intentionez sa pun ceva jante pe 17 la iarna...

Edited by Livius1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Absolut superba masinuta ta, trimurile alea de lemn sunt ceva deosebit.

Legat de ceara solida, mai bine opteaza pentru un sealant bun, nano-tehnologia a ajuns la un nivel f. avansat incat ofera mult mai multa protectie decat clasica ceara cu carnauba. Imi vine in minte acum Zaino ZCS care mai are si prostul obicei de a masca din imperfectiunile vopselei, zgarieturile superficiale si e extrem de usor de aplicat, chiar de catre tine fara a mai apela la centre de detailing. Poti chiar sa-i iei jante de 16 pentru iarna pentru a nu te zgarci la anvelopele de iarna, sa mergi in siguranta.

 

Felicitari pentru alegere!

Link to comment
Share on other sites

Mersi, poti sa-mi dai un link de unde pot comanda ?

Tu ce pack ai folosit ?

 

In prima faza am sa ii fac si un detailing, am ceva imperfectiuni de polishat ..

 

ceva recomandari ?

 

Absolut superba masinuta ta, trimurile alea de lemn sunt ceva deosebit.

Legat de ceara solida, mai bine opteaza pentru un sealant bun, nano-tehnologia a ajuns la un nivel f. avansat incat ofera mult mai multa protectie decat clasica ceara cu carnauba. Imi vine in minte acum Zaino ZCS care mai are si prostul obicei de a masca din imperfectiunile vopselei, zgarieturile superficiale si e extrem de usor de aplicat, chiar de catre tine fara a mai apela la centre de detailing. Poti chiar sa-i iei jante de 16 pentru iarna pentru a nu te zgarci la anvelopele de iarna, sa mergi in siguranta.

 

Felicitari pentru alegere!

 

 

Nu imi dau seama cum s-ar vedea jentile pe 16, am vazut ca singurul model pe care il suporta e 205/60 R16 ET31...

Link to comment
Share on other sites

De comandat poti vorbi cu Ionut pe ingrijireauto.ro. Intotdeauna am preturi bune la el la chestii ce nu se prea gasesc la noi, sau mai ai varianta de a lua din uk, cleanyourcar.co.uk trimite in .ro. Mai era inainte shinerama.co.uk insa l-au inchis :(.

Grija mare cu microbul ca risti sa investesti o tona de bani in detailing, e boala grea :).

Link to comment
Share on other sites

Hmm adica se ciobeste parbrizul iar folia rezista ? M-ai facut curios. Imi vine greu sa cred ca e mai rezistenta ca sticla. Ai un link ceva catre cei care pun asa ceva ? Eu credeam ca vrei sa-ti pui ceva antiUV pe interior. Aia cu siguranta afecta HUD.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina si dotata, navi, trapa, interior sport (eu i-as pute si volanul de m pack) sunt o combinatie reusita. :D

 

Legat de roti, poti renunta la rft si le lasi pe 18, sunt mult mai ok. Eu aveam pe 17 rft si am trecut la non rft si e mare diferenta, e chiar confortabila acum.

 

Sa te bucuri de ea si multi km fara probleme, daca nu ma insel ai N47, motorul cu probleme la distributie, verifica daca are ceva intrari pe tema aceasta, daca nu e un recall pentru acest motor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina si dotata, navi, trapa, interior sport (eu i-as pute si volanul de m pack) sunt o combinatie reusita. :D

 

Legat de roti, poti renunta la rft si le lasi pe 18, sunt mult mai ok. Eu aveam pe 17 rft si am trecut la non rft si e mare diferenta, e chiar confortabila acum.

 

Sa te bucuri de ea si multi km fara probleme, daca nu ma insel ai N47, motorul cu probleme la distributie, verifica daca are ceva intrari pe tema aceasta, daca nu e un recall pentru acest motor.

Stai linistit ca nu ai recall...au doar E 90 fara facelift si nici alea toate.Frumoasa masina.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina si dotata, navi, trapa, interior sport (eu i-as pute si volanul de m pack) sunt o combinatie reusita. :D

 

Legat de roti, poti renunta la rft si le lasi pe 18, sunt mult mai ok. Eu aveam pe 17 rft si am trecut la non rft si e mare diferenta, e chiar confortabila acum.

 

Sa te bucuri de ea si multi km fara probleme, daca nu ma insel ai N47, motorul cu probleme la distributie, verifica daca are ceva intrari pe tema aceasta, daca nu e un recall pentru acest motor.

 

 

Si eu ma gandeam sa renunt la rft dar cu rezerva cum faci ? :ermm:

 

Hmm adica se ciobeste parbrizul iar folia rezista ? M-ai facut curios. Imi vine greu sa cred ca e mai rezistenta ca sticla. Ai un link ceva catre cei care pun asa ceva ? Eu credeam ca vrei sa-ti pui ceva antiUV pe interior. Aia cu siguranta afecta HUD.

 

 

S-ar putea sa ai dreptate, ca e folie antiUV cu grad de protectie antiefractie.. nu te contrazic, intreb si iti trimit un link.

 

M-am orientat catre DCM-Design pt pus folie, am auzit de bine de ei, voi ce parere aveti ?

 

Frumoasa masina si dotata, navi, trapa, interior sport (eu i-as pute si volanul de m pack) sunt o combinatie reusita. :D

 

Legat de roti, poti renunta la rft si le lasi pe 18, sunt mult mai ok. Eu aveam pe 17 rft si am trecut la non rft si e mare diferenta, e chiar confortabila acum.

 

Sa te bucuri de ea si multi km fara probleme, daca nu ma insel ai N47, motorul cu probleme la distributie, verifica daca are ceva intrari pe tema aceasta, daca nu e un recall pentru acest motor.

 

 

Mersi de aprecieri, si eu m-am gandit la volanul de m pack, sunt un punct pe lista, in cateva luni.

 

Din cate stiu problemele cu motorul s-au rezolvat de la E90 incoace.

 

Neamtul de la care am luat-o nu i-a facut schimbul de lichid de frana (expirase in 03.2015), s-a scuzat si mi-a facut cadou un kit de schimb de ulei original (filtre+ulei).

Am de gand sa ii fac o prima revizie cat de curand, si o verificare mai amanuntita, ma gandeam la AB asa de inceput sa vad cum sunt desi am vazut cam ce vorbeste lumea despre ei. Dar as vrea sa tin istoricul ... ce alte service-uri OK recomandati?

Edited by Livius1
Link to comment
Share on other sites

Eu auzisem de MHS ca sunt ok, de Bavaria nu am auzit lucruri prea bune.. Problemele cu distributia nu cred ca s-au rezolvat..posibil sa ai lantul si patinele noi..dar asta nu garanteaza nimic..oricum nu vreau sa te sperii, ci doar sa te atentionez de problema... chiar ma bucur ca ai ai optat pentru f30 in loc de e90, ai facut o alegere buna.

Cumva ai si reviziile incluse?

 

Legat de non rft, ori iti iei spray cu care repari pana (eu am si compresor) ori iti cumper roata de rezerva subtire, pentru drum lung chiar e utila, poti sa tai anvelopa si in cazul asta nu te mai ajuta nici un spray.

 

Sper in 2-3 ani sa fac si eu trecerea la F30, chiar arata bine.

 

 

ps: pozele le poti incorpora in postare folosind postimage.org

pps: daca esti din Bucuresti poate ajungi vreodata la intalnirea de vineri..

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Salut, frumos F30 ti-ai tras.

 

Legat de anvelope non rft, eu pe F10 pentru vara am cauciucuri normale si chiar e diferenta enorma la comfort, recomand un spray si compresor pentru linistea ta, oricum in 90% din cazuri gasesti o vulcanizare in apropiere pe unde te plimbi.

 

Legat de lant, f10-le meu e fabricat in 09.05.2011 si nu am avut probleme de genul desi se aude un mic zgomot de lant, dar asta se aude la toate masinilie cu distributie pe lant indiferent ca e BMW, VW, AUDI etc. Atata timp cat nu auzi ca bate nu trebuie sa iti faci probleme.

 

Cand apuci sa iti pui folie pe parbriz sa ne impartasesti pareri si eu vreau sa imi pun dupa ce il schimb... se pare ca parbrizele de BMW sunt montate foarte tensionat si la un impact cu o piatra un pic mai mare se crapa, eu am prins o piatra la 70 km/h si s-a crapat tot. :(

 

Multa bafta la masina, talpa grea si fara incidente! :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca de curand poti sa pui folie si pe parbriz, dar cred ca o sa ai probleme cu hud-ul. Si nu te gandi ca il intaresti, parbrizul deja are o folie transparenta pusa spre interiorul masinii ca sa nu sara cioburi pe tine in caz de ceva, daca mai pui inca una nu cred ca il intaresti cu ceva.

 

Daca dai cu ceva pe pielea aia sa-mi zici si mie ca sunt interesat si eu.

 

Pun eu mai tarziu o poza cu un F30 cu jante pe 16, sa vezi cum e. Eu am schimbat runflat-urile cu niste cauciucuri normale, am luat compresor, o cheie de roti si un kit de reparatie (nu spuma care se baga in roata ci niste benzi de cauciuc care se baga in gaura din roata). Am 12k de km asa si n-am facut inca vreo pana.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.