Jump to content

Se mai merita reparata?


Donnie

Recommended Posts

Salut baieti ,am avut spre sfarsitul lui februarie un accident destul de urat cu masina ,un bmw 316i din 1999,am pastrat-o cu gandul ca reusesc sa o repar in vara insa nu stiu daca se mai merita.Capota,bara fata,aripile,articulatia,radiatoarele si directia sunt duse,am si capetele de lonjeroane indoite.in rest de la stalpi din fata masina e neatinsa.Motorul nu cred ca e atins.au sarit 5/6 airbag-uri

Am reusit sa strang 2000 de euro ,cu gandul ca reusesc sa fac rost de piese de la sh pana in 1000,nu stiu insa cat m-ar costa manopera la service.Aveti cumva idee?Si credeti ca mai merita reparata?

Incerc sa o repar fiindca am primit-o cadou acum 2 ani si m-am atasat de ea ,toata lumea de la locul accidentului mi-a spus ca am avut zile din cauza masinii.A incercat un taximetrist sa mi-o ia in aceeasi zi cu 500 insa sper ca daca e sa o vand sa pot lua macar 1500 pe ea.

Pozele sunt destul de vechi ,imi cer scuze de calitatea lor si scuze daca am gresit topicul.

 

post-73457-0-44148400-1437522281_thumb.jpg

post-73457-0-99269300-1437522281_thumb.jpg

post-73457-0-44309200-1437522282_thumb.jpg

post-73457-0-82760400-1437522282_thumb.jpg

post-73457-0-23809900-1437522283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Urat lovita... Parerea mea este ca pentru o masina de 16 ani nu prea mai merita din pacate. Si daca ar fi sa o refaci,ar trebui sa bagi cam la 1000 minim in ea,si apoi daca o dai,nu prea mai iei mare lucru de pe urma sa,considerand ca ai investit si banii aia stransi pentru piese. Daca e atins si motorul,e cam game over
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mai merita sa o repari. Incepe sa o dezmembrezi, si cumpara alta. Mai ales daca are ceva optiuni poti sa scoti ceva bani de pe ea. Lonjeroanele alea arata destul de rau. Aia nu o sa mai poata sa fie masina in toata regula.
Link to comment
Share on other sites

Masina aceea ti-a salvat viata o data. Inca o data nu v-a mai reusi...

S-a facut si un studiu lovind frontal doua masini identice una fiind reparata ... ghici ce sga intamplat cu, cea reparata?

 

Numai airbagurile te vor costa PESTE 2000 euro; trebuie sa-i schimbi si modulul central al airbagurilor si cele “plesnite"... si NU sunt ieftine!

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Masina aceea ti-a salvat viata o data. Inca o data nu v-a mai reusi...

S-a facut si un studiu lovind frontal doua masini identice una fiind reparata ... ghici ce sga intamplat cu, cea reparata?

 

Numai airbagurile te vor costa PESTE 2000 euro; trebuie sa-i schimbi si modulul central al airbagurilor si cele “plesnite"... si NU sunt ieftine!

Airbaguri 2000 de euro? Pentru ce exista dezmembrari?

Link to comment
Share on other sites

Airbaguri 2000 de euro? Pentru ce exista dezmembrari?

In dezmembrari de obicei sunt maisini cu airbaguri sarite... am vazut eu ce preturi sunt "practicate" de afaceristii din Romania cu dezmembrari.. chiar nu vreau sa ma contrazic prea mult.

Un airbag in principiu are o garantie de 10 sau 15 ani. Volanul trebuie schimbat cu totul probabil; la fel si bordul..

 

Ii sugerez sa-si faca bine calculele..

Link to comment
Share on other sites

Masina aceea ti-a salvat viata o data. Inca o data nu v-a mai reusi...

S-a facut si un studiu lovind frontal doua masini identice una fiind reparata ... ghici ce sga intamplat cu, cea reparata?

 

Numai airbagurile te vor costa PESTE 2000 euro; trebuie sa-i schimbi si modulul central al airbagurilor si cele “plesnite"... si NU sunt ieftine!

De 2000 de euro isi ia masina cu totul.

 

Nu cred ca merita sa o repari. Cauta una la fel neinmatriculata si faci recarosare.

Edited by pyu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bordul mi-a ramas intact ,in interior am doar airbag-urile iesit,cele din portiera si copertina ,din cate am inteles cele din copertina sunt 50-75 de lei ,volanul il schimb cu totul,am inteles ca montatul si resetarea din computer ar fi scumpe

Am doar capetele de lonjeroane indoite ,se pot demonta si inlocui insa imi e frica sa nu le puna aiurea si sa nu mai calce masina bine dupa

O sa incerc probabil sa o bag in service sa vad ce are mai exact,daca a scapat motorul .sa vad si cat vor baietii pe manopera si o sa iau o decizie

Daca ma decid sa o fac o sa postez cat ma costat si daca a iesit bine masina,in caz ca o sa mai aibe cineva probleme ca mine

va multumesc de raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

In dezmembrari de obicei sunt maisini cu airbaguri sarite... am vazut eu ce preturi sunt "practicate" de afaceristii din Romania cu dezmembrari.. chiar nu vreau sa ma contrazic prea mult.

Un airbag in principiu are o garantie de 10 sau 15 ani. Volanul trebuie schimbat cu totul probabil; la fel si bordul..

 

Ii sugerez sa-si faca bine calculele..

 

Esti din alt film, ca de obicei.

 

E46 are o valoare mica. Se aduc masini intacte in general. Nu vorbim de masini foarte noi care se cumpara lovite.

N-are nici o treaba faza cu garantia. Vorbim de o masina veche lovita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cauta una cu volan pe dreapta si fa-i conversie si recarosare.

Sau ia una cu volan pe stanga, usor mai scumpa dar nu ai bataie de cap cu mutatul volanului. Si ramane a ta de piese.

 

Cadou sau ba, important e sa fii in siguranta, nu m-as juca la capitolul asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina nu cred ca mai merita reparata, e destul de costisitor pentru ca pe langa piese care sunt relativ ieftine (cu 1000eur ar trebui sa primesti pana la ultimul surub piesele) ramane manopera care te va ridica peste valoarea depiata.

 

Incearca sa o dezmembrezi singur dar vei recupera banii in timp.

 

Nu cred ca o sa obtii 1500euro pe ea in conditiile in care se gasesc complete la anii astia cele de anglia.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Esti din alt film, ca de obicei.

 

E46 are o valoare mica. Se aduc masini intacte in general. Nu vorbim de masini foarte noi care se cumpara lovite.

N-are nici o treaba faza cu garantia. Vorbim de o masina veche lovita...

 

 

SUNT din alt film :LMAO: , pentru ca, cel mai mult timp NU il petrec in tara..

PE DE ALTA PARTE ma asteptam sa fiu contrazis/contrat in privinta testului facut cu doua masini VOLVO: una lovita frontal si reparata si una nelovita.. nu pe fleacuri de gen, unde putem sa ne reparam masina cat mai ieftin (si mai incolo vedem/aflam daca mai scapam cu viata sau picioare intregi..)

A, acel video se gaseste pe yotube.. din alta lume intr-adevar!

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

SUNT din alt film :LMAO: , pentru ca, cel mai mult timp NU il petrec in tara..

PE DE ALTA PARTE ma asteptam sa fiu contrazis/contrat in privinta testului facut cu doua masini VOLVO: una lovita frontal si reparata si una nelovita.. nu pe fleacuri de gen, unde putem sa ne reparam masina cat mai ieftin (si mai incolo vedem/aflam daca mai scapam cu viata sau picioare intregi..)

A, acel video se gaseste pe yotube.. din alta lume intr-adevar!

 

Era vorba de 2000 de euro pentru airbag-uri! In cazul asta da, chiar esti din alt film. Toata lumea este de acord ca o masina reparata nu mai este la fel de rezistenta ca una neatinsa din fabrica.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

SUNT din alt film :LMAO: , pentru ca, cel mai mult timp NU il petrec in tara..

PE DE ALTA PARTE ma asteptam sa fiu contrazis/contrat in privinta testului facut cu doua masini VOLVO: una lovita frontal si reparata si una nelovita.. nu pe fleacuri de gen, unde putem sa ne reparam masina cat mai ieftin (si mai incolo vedem/aflam daca mai scapam cu viata sau picioare intregi..)

A, acel video se gaseste pe yotube.. din alta lume intr-adevar!

Eu m-am referit la faza cu airbag-urile de 2000 euro la un E46. E o poveste de iarna la gura sobei.

Link to comment
Share on other sites

SUNT din alt film :LMAO: , pentru ca, cel mai mult timp NU il petrec in tara..

PE DE ALTA PARTE ma asteptam sa fiu contrazis/contrat in privinta testului facut cu doua masini VOLVO: una lovita frontal si reparata si una nelovita.. nu pe fleacuri de gen, unde putem sa ne reparam masina cat mai ieftin (si mai incolo vedem/aflam daca mai scapam cu viata sau picioare intregi..)

A, acel video se gaseste pe yotube.. din alta lume intr-adevar!

Trebuie sa fii batut in cap sa repari un e46 din 1999 cu airbaguri noi, pret de realoem. Daca merita sa fie facut dupa un impact minor => dezmembrari, daca nu, nu.

Link to comment
Share on other sites

...eu ti-as mai recomanda ca, capota sau aripile sa le iei originale si daca se poate noi sau de pe "original" ..

Eu am avut accident destul de urat.. alta masina. A trebuit sa vopsesc si toata masina.. schimbat un lonjeron si stalp indoit; capota m-am gandit, noua, dar de la un alt producator decat originalul. Bine-nteles ca nu a putut fi reglata fiind putin "trasa", doar vreo 5mm diaganola.. cel putin tinichigiul nu a putut sa o scoata "drept" si sus langa parbriz-aripe si jos in fata, spre aripa/e

Aripa de altfel iesise super-ok, jur-imprejur.

Sigur ca a trebuit schimbate mai multe..

 

A, lonjeronul a trebuit schimbat si as spune ca si in cazul tau e cel mai recomandabil.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.