Jump to content

Scurgere misterioasa


karlito

Recommended Posts

.. de obicei, un mecanic, poate sa isi dea seama dupa miros :sorcerer: (de ce nu, si tu poti sa incerci PRIN COMPARARE CU lichidele din toate recipientele din jurul motorului..) asta daca intre timp nu ai spalat acel lichid...

 

Iti spun ca spre exemplu cel de antigel are gust de ...dulce - e singurul care il si simti si prin miros :wacko:

 

Pe de alta parte cam toate lichidele se scurg (drept, in jos) cand masina e stationata iarcand masina e in miscare se scurg spre spatele masinii datorita curentilor de aer.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am sters acolo si am mai dat o tura.Se vede ca curge.Capacul de la vasul de expansiune nu are nimic anormal.Si am fost cu aceeasi problema,adica pierdere antigel,martor aprins in bord,la victorservice in Timisoara,acum o saptamana.Au verificat si mi-au spus ca problema este termostatul.L-am schimbat,am dat 450 ron si se pare ca i-am dat degeaba.Un pustan,mare mecanic,mi-a zis problema(termostatu).La plecare mi-a zis ca nu o sa mai am probleme cu antigelul.Si maine am rar-ul.Poate sa fie vreo problema maine? Acum nu mai te ia nici un servis fara programare.

post-73511-0-67622300-1440059258_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si maine am rar-ul.Poate sa fie vreo problema maine? Acum nu mai te ia nici un servis fara programare.

 

Termostatul NU tine de siguranta circulatiei... dar in Romania e posibil orice. :frantics:

Starea tehnica a unei masini inseamna frane, airbaguri, pneuri, rulmenti, suspensii, faruri, stopuri functionale.., RUGINA a unor anumite elemente de rezistenta a masinii, POLUARE... nu faptul ca tu vrei sa risti sa ramai fara apa sau fara ulei sa calezi motorul pe banii tai ... parerea mea.

 

SI banuiesc ca nu curge atat de mult incat cat stai la RAR sa faca balta in jur sa stropeasca eventual tehnicianul :yahoo: :laugh:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ca-n bancurile cu Bula.Ajung azi la service,ii spun omului problema,pune mana,vede ca este curs lichid,sterge scutul si furtunele,face rapid un test de presiune si.....nu apare nimic,nici o scurgere.Iau masina dau 2-3 ture,ambalez motorul ,revin la service si....nu apare nimic.O ridica pe elevator,se uita o jumate de ora si.....nu observa nimic.Totul uscat.X files.S-a cam pierdut niste antigel cu ocazia testului te presiune,asa ca trebuie sa completez.Cum il completez? Cum trebuie sa fie plutitorul?
Link to comment
Share on other sites

Ca-n bancurile cu Bula.Ajung azi la service,ii spun omului problema,pune mana,vede ca este curs lichid,sterge scutul si furtunele,face rapid un test de presiune si.....nu apare nimic,nici o scurgere.Iau masina dau 2-3 ture,ambalez motorul ,revin la service si....nu apare nimic.O ridica pe elevator,se uita o jumate de ora si.....nu observa nimic.Totul uscat.X files.S-a cam pierdut niste antigel cu ocazia testului te presiune,asa ca trebuie sa completez.Cum il completez? Cum trebuie sa fie plutitorul?

Iti arata langa buson.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca exista o scurgere.Am vazut de dimineata dupa 2-3 ture.Am fost cu ea la mecanic si mi-a spus ca este un cot de plastic care face parte din radiator si ca nu poate fi inlocuit decat cu tot cu radiator.Mi-a pus un lipici special de la el.Mi-a garantat ca tine.Dupa inca vreo 2-3 ture am vazut ca nu prea tine.Curge pe langa el.Chiar trebuie inlocuit tot radiatorul? Este un tub de plastic care este lipit de radiator.Cotul de sus prezinta o fisura accentuata.Exista vreun DIY pentru radiatorul de apa? Am sunat pe la magazine.Cel mai ieftin este 260 ron dar vanzatorul mi-a spus ca nu prea are incredere in el.Ce ziceti?

post-73511-0-21790200-1440179113_thumb.jpg

post-73511-0-72536100-1440179124_thumb.jpg

post-73511-0-83994400-1440179131_thumb.jpg

post-73511-0-54570300-1440179138_thumb.jpg

post-73511-0-05143700-1440179146_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cauta radiator Nissens (poate am scris gresit) insa calitativ, mi se par ok. Am pus pe cealalta masina de aproape 2 ani si nu am probleme cu el.

E bun Nissens, intr-adevar...Am pus si eu pe un E39 si am mers cu el cam 3 ani pana am vandut masina, fara sa am vreo problema cu el...

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.